انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 17483

10 بازدید96 views

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعاده شده از شورای نگهبان را جهت تامین نظر این شورا اصلاح کردند.نمایندگان مجلس در اصلاحیه این استفساریه به این سوال که با توجه به مفاد تبصره ۴ ماده۵۲ قانون […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، نمایندگان در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی، طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعاده شده از شورای نگهبان را جهت تامین نظر این شورا اصلاح کردند.
نمایندگان مجلس در اصلاحیه این استفساریه به این سوال که با توجه به مفاد تبصره ۴ ماده۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۷ آذر ۷۸ و اصلاحات بعدی آن مبنی بر اینکه پس از اعتراض نامزد انتخابات به رد صلاحیت خود از سوی هیأت مرکزی نظارت، شورای نگهبان ۲۰ روز پس از اظهارنظر هیأت مرکزی نظارت نظر قطعی و نهایی خود را درباره تایید یا رد صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد کرد، آیا شورای نگهبان می تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه، صلاحیت منتخب را رد کند و به این وسیله آرای او را باطل نماید؟ پاسخ دادند.
در پاسخ به سوال موضوع استفساریه نمایندگان مجلس مصوب کردند که «خیر، پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت ۲۰ روزه مذکور در تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه با رعایت قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایت داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف (مصوب ۲۲ آبان ۷۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام) این شورا نمی تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد این مدارک طبق ماده ۳۰ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه های منتخبان مورد رسیدگی قرار گیرد’.
پیش از رای گیری درباره این طرح، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس در مخالفت گفت: این روش قانونگذاری نیست و نیاز به استفساریه ندارد زیرا با این طرح اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد لذا نباید مورد تایید نمایندگان قرار گیرد.
در ادامه این جلسه، عبدالکریم حسین زاده نماینده مردم نقده و اشنویه در خانه ملت در موافقت با این طرح استفساریه، گفت: این استفساریه برای دفاع از موارد ناحقی است که در زمان انتخابات به نظام منتسب می شود است.
وی با بیان اینکه این استفساریه به دنبال محدود کردن شورای نگهبان نیست، افزود: این استفساریه به دنبال شفافیت عملکرد شورای نگهبان است.
سیام**۹۱۰۳**۱۴۲۹ خبرنگار: حمید شهریاری**انتشاردهنده:محسن طاهرزاده

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.