انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 17848

8 بازدید17 views

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی فدراسیون فوتبال؛ «توحید سیف برقی» رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال گفت: این تصمیمات در پی نشست کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۶ در دوحه قطر و تصویب آن توسط کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا از ۱۰ اکتبر ۲۰۱۶ در خصوص آلودگی هوا و پروتکل کانکاکشن […]

به گزارش روز دوشنبه پایگاه اطلاع رسانی فدراسیون فوتبال؛ «توحید سیف برقی» رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال گفت: این تصمیمات در پی نشست کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۶ در دوحه قطر و تصویب آن توسط کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا از ۱۰ اکتبر ۲۰۱۶ در خصوص آلودگی هوا و پروتکل کانکاکشن سر (ضربه به سر) اتخاذ شد.
وی اعلام کرد: در رابطه با آسیب به سر که منجر به کانکاشن (ضربه به سر) مانند اصابت سر به زانو، سر به سر و سر به زمین که خطرات منجر به مرگ و همچنین خطر شکستگی ستون فقرات گردنی را در پی دارد، کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت داور بلافاصله بازی را تا سه دقیقه بعد از آن می تواند متوقف کند و به کادر پزشکی بازیکنی که آسیب دیده اجازه بدهد تا ارزیابی های کامل پزشکی را روی ورزشکار انجام دهد. در نهایت داور مسابقه نظر کارشناسی پزشک تیم را در خصوص اینکه فرد قادر به ادامه مسابقه هست یا نیست دریافت کرده و در نهایت تصمیم داور در این خصوص قطعی خواهد بود.
سیف برقی در ادامه خاطر نشان کرد: در خصوص سیاست های آلودگی هوا نیز کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا تصویب کرد که معیار آلودگی هوا عدد ۲۰۰ میکروگرم به بالا باشد و مسابقه بعد از مشاوره با مسئولین لغو خواهد شد. براساس اظهارنظر AFC نکات زیر نیز باید مدنظر قرار گیرد:
۱- تاکنون هیچ سند علمی یا تحقیقاتی در خصوص موضوع آلودگی هوا و رشته ورزشی فوتبال در مجلات علمی چاپ نشده است تا راهنمایی برای انجام و لغو مسابقه در نظر گرفته شود.
۲- موضوع آلودگی هوا یکی از پدیده های شایع در کشورهای آسیایی است.
۳- در خصوص موضوع آلودگی هوا و لغو مسابقات موضوع از دیدگاه های زیر مورد بررسی قرار گرفته است:
الف: سلامتی ورزشکاران، عوارض شدید ناشی از آلودگی هوا مانند واکنش های آلرژیک، آسم، آنفولانزا، مشکلات تنفسی و کاهش دید
ب: موضوعات اقتصادی، رسانه ها، مشکلات سفر مجدد تیم ها و هزینه مشکلات فروش بلیط و …
ج: موضوع آلودگی هوا و حجم هوای ورودی به داخل ریه ها در حین مسابقه فوتبال پنج برابر حالت استراحت است(۲۵ تا ۳۰ لیتر در دقیقه که تاکنون هیچ مطالعه ای در خصوص اثرات کوتاه مدت و بلند مدت استنشاق هوای آلوده به صورت سند علمی وجود ندارد).
د: توجه به این موضوع اهمیت دارد که معیار آلودگی هوا بعضی از کلان شهرها ممکن است از یک مکانی از شهر تا مکانی دیگر متفاوت باشد. همچنین تجهیزات برای اندازه گیری معیار آلودگی هوا ممکن است همیشه در دسترس نباشد. درنهایت عدد ۲۰۰ میکروگرم به عنوان مرز جهت انجام یا لغو مسابقه مورد تأکید قرار گرفته است.
وی افزود: همچنین نکات زیر در این خصوص می بایست در نظر گرفته شود:
۱- همان طوری که آب و هوا از زمانی به زمان دیگر ممکن است تغییر کند مهم است که اندازه گیری سنجش آلودگی هوا دو ساعت و یک ساعت قبل از شروع مسابقه انجام شود. همچنین بررسی و اندازه گیری معیار آلودگی هوا، ۲۴ ساعت قبل از مسابقه توسط کمیته پزشکی فدراسیون ها باید مدنظر باشد.
۲- کمیته پزشکی جریان باد و بارندگی را به عنوان فاکتورهای اضافه درنظر خواهد گرفت.
۳- کمیته پزشکی موظف است تیم پزشکی اورژانس و ماهر در چنین وضعیت های اضطراری در محل مسابقات را پیش بینی کند. در این خصوص حضور پزشک آشنا به وضعیت های اورژانس ریه الزامی است.
۴- اهمیت مصرف آب و مایعات توسط پزشکان تیم ها به بازیکن ها باید توصیه شود.
۵- پزشکان تیم ها باید اطلاعات دقیق در خصوص تاریخچه آسم، ابتلای ورزشکاران به آسم ناشی از ورزش و همچنین بازیکنان با تاریخچه آلرژی داشته باشند.
۶- همچنین اقدامات پیشگیرانه همانند بهداشت شخصی و تجویز واکسن آنفولانزا مدنظر تیم های ورزشی قرار گیرد.
۷- در نهایت تصمیم در خصوص انجام یا لغو مسابقه توسط داور با مشورت با افسر پزشکی مسابقه، ناظر و هماهنگ کننده مسابقه گرفته خواهد شد.
سیف برقی گفت: در نهایت لازم به ذکر است در جلسه اخیر کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا زهره هراتیان نماینده ایران و عضو کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا حضور داشت.
ورزشی**۹۱۲۹
دریافت کننده: مهدی رهبرانتشاردهنده:علی خورسندی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.