انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 18505

17 بازدید26 views

به گزارش #فراسخن، بر اساس برنامه احیای راه ابریشم که «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح کرد ارتباطات آسیا و خاورمیانه با اروپا بیشتر خواهد شد و جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم قرن بیست و یکم شکل خواهد گرفت.رهبر چین حتی در سخنان خود در جریان ارائه طرح […]

به گزارش #فراسخن، بر اساس برنامه احیای راه ابریشم که «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در سال ۲۰۱۳ میلادی مطرح کرد ارتباطات آسیا و خاورمیانه با اروپا بیشتر خواهد شد و جاده ابریشم و راه دریایی ابریشم قرن بیست و یکم شکل خواهد گرفت.
رهبر چین حتی در سخنان خود در جریان ارائه طرح یاد شده به ایران به عنوان یک گذرگاه بسیار مهم و دارای نقشی ارزنده در این برنامه اشاره کرد و حضور کشورمان در اجرای آن را ضروری دانسته بود.
وی حتی پیش بینی کرد که در مدت یک دهه از راه اندازی این مسیر، ارزش تجاری آن برای کشورهای قرار گرفته در این مسیر که یکی از آنها ایران است به ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار برسد.
دولت چین حتی به دنبال پیشبرد طرح راه ابریشم، یک صندوق ویژه با ۴۰ میلیارد دلار سرمایه ایجاد کرده است.
اهمیت نقش ایران در اجرای این طرح و اینکه چین برای توسعه اقتصادی خود به کشورمان به عنوان یک شریک راهبردی نگاه می کند؛ موضوعی است که نشریه گلوبال تایمز در گزارشی ویژه به آن پرداخته است.
این نشریه که دیدگاه های رسمی دولتمردان چین را منتشر می کند از ایران به عنوان یک نیروی پیشرو و شریک توسعه اقتصادی چین و دارای نقش مهم در برنامه راه ابریشم نوین یاد کرد و خاطرنشان کرد که کشورهایی نظیر ایران در خاورمیانه بی شک شرکای استرتژیک در توسعه اقتصادی چین و پیشبرد برنامه راه ابریشم هستند.
گلوبال تایمز می نویسد که چین در راه تطبیق راهبردهای خود در خاورمیانه برای اجرای بهتر برنامه راه ابریشم است و در این میان به کشورهایی نظیر ایران اهمیت زیادی می دهد و بخشی از برنامه نیز جلوگیری از نفوذ نیروهای بیگانه است.
رسانه چینی ادامه می دهد که دولت پکن در حال برقراری روابط نزدیکتر با کشورهای پاکستان و افغانستان در ارتباط با راه ابریشم است و با توجه به غنی بودن ایران از لحاظ منابع انرژی و نفت لازم است راهبردهای دقیق و بهتری برای توسعه روابط و همکاری میان دو کشور در نظر گرفته شود.
گزارش با استناد به برخی آمارها می افزاید: ارزش تبادلات تجاری این جاده در آینده نه چندان دور به یکهزار و ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید که میلیاردها دلار آن فقط از طریق گذرگاه مهمی به نام ایران صورت می گیرد.
براساس گزارش منتشر شده، اگرچه چین در زمینه توسعه منابع تجدیدپذیر انرژی مانند انرژی خورشیدی تلاش می کند اما باید در مورد کشورهای دارای منابع نفت مانند ایران نیز با دقت عمل کند و راهبردهایی منظم و مدون داشته باشد.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین در جریان سفری که اوایل سال جاری میلادی به خاورمیانه داشت اعلام کرد کشورش در این منطقه و برای اجرای طرح های زیربنایی مرتب با جاده ابریشم جدید ۵۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.
«جاده ابریشم دریایی» به مسیر حمل و نقل دریایی اطلاق می شود که به گواه منابع تاریخی چینی قدمتی همزمان با اوایل دوره امپراطوری چین در حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح داشته و در دوره امپراطوری سونگ در سال های ۹۶۰ میلادی تا ۱۲۷۹ میلادی) و دوران حاکمیت مغولان موسوم به عصر «یوآن» از ۱۲۷۱ میلادی تا ۱۳۶۸ میلادی تقویت شده است.
این مسیر، چین و مناطق آسیای جنوب شرقی را از طریق اقیانوس هند به بنادر اروپایی متصل می کرد و مناطق نزدیک به بندر عباس ایران نیز یکی از توقفگاه های مهم آن بود.
آساق**۲۳۱**۱۵۹۷*انتشاردهنده: فرهاد راستی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.