انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 18641

9 بازدید18 views

انتظار تغییر در برخی وزارتخانه‌های دولت یازدهم یک مطالبه عمومی بود که می‌توانست خیلی زودتر انجام گیرد. جابجایی‌های دیرهنگام این شائبه را ایجاد کرد که دکتر روحانی اهداف انتخاباتی را در پس این تغییرات دنبال می‌کند. نکته مهم و قابل تأمل در موضوع نقاط ضعف در کابینه دولت یازدهم این است که برخی اصولگرایان و […]

انتظار تغییر در برخی وزارتخانه‌های دولت یازدهم یک مطالبه عمومی بود که می‌توانست خیلی زودتر انجام گیرد. جابجایی‌های دیرهنگام این شائبه را ایجاد کرد که دکتر روحانی اهداف انتخاباتی را در پس این تغییرات دنبال می‌کند.

نکته مهم و قابل تأمل در موضوع نقاط ضعف در کابینه دولت یازدهم این است که برخی اصولگرایان و پایداری‌ها و همفکران دلواپس آن‌ها در مجلس نهم به بهانه‌های کاملاً سیاسی مانع از شکل گیری دولت مطلوب و مدنظر دکتر روحانی شدند. نباید فراموش کنیم محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان و علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش که در این مقطع استعفا داده‌اند و پیش از این انتقاداتی به عملکرد آن‌ها وارد بوده، گزینه پیشنهادی اولیه روحانی به مجلس نبودند.

پس از آنکه مجلس شورای اسلامی به مسعود سلطانی فر، رضا صالحی امیری و نصرالله سجادی، به‌عنوان وزیر ورزش و جوانان رأی اعتماد نداد، حسن روحانی محمود گودرزی را به عنوان چهارمین وزیر پیشنهادی وزارت ورزش و جوانان دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. همچنین پس از رأی عدم اعتماد مجلس به محمدعلی نجفی گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش، علی‌اصغر فانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد.

این موضوع نشان می‌دهد لااقل ۲ وزیر از ۳ وزیر مستعفی دولت، گزینه مطلوب روحانی نبوده‌اند، حال اینکه چرا بعد از این انتخاب‌ها رئیس جمهور دست به تغییرات آن‌ها نزد دلایلی دارد:

۱- دکتر روحانی در صورت تغییر این وزرا در زمان مجلس گذشته (تا اوایل خردادماه سال جاری) امکان معرفی وزرایی را که در مجلس گذشته رأی اطمینان کسب نکرده بودند در همان مجلس نداشت.

۲- در صورت تغییر در وزارتخانه‌های فوق الذکر در مجلس گذشته، روحانی اگر می‌خواست گزینه‌های نزدیک به آن‌ها را به مجلس معرفی کند به احتمال با رأی عدم اعتماد نمایندگان مواجه می‌شد.

۳- به نظر می‌رسد خارج از گزینه‌های گفته شده، انتخاب مهره‌ای موجه و کارآمد که بتواند بهتر از وزاری موجود عمل کنند و همینطور به راحتی موفق به کسب رأی اعتماد نمایندگان شوند، کار را برای انتخاب روحانی سخت کرد.

با توجه به دلایل ذکر شده، روحانی تا تغییر مجلس و تشکیل مجلسی همسوتر صبر کرد و مقطع کنونی را فرصت مناسبی برای تغییرات در دولت دید. هر چند عده معدودی از موافقان دولت درباره تغییرات در کابینه در این زمان اندک باقیمانده دولت یازدهم انتقاد داشته‌اند اما بسیاری از سیاسیون از تغییرات در دولت دفاع کرده‌اند.

بر اساس آخرین گمانه زنی‌ها امروز محمد علی نجفی برای وزارت آموزش و پرورش، مسعود سلطانی فر برای وزارت ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی دکتر روحانی برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی خواهند شد. حال دکتر روحانی بعد از سه سال و اندی، دوباره به روزهای ابتدایی مجلس و گزینه‌های مطلوب خود رسیده است. به نظر می‌رسد در این فرصت سوزی باید کسانی پاسخگو باشند که صرفاً با نگاه سیاسی مانع از ورود وزاری پیشنهادی روحانی در ابتدای امر به دولت شدند.

۲۹۲۹

نظرات بسته شده است.