انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 18646

5 بازدید35 views

به گزارش #فراسخن، «علی چگینی» مدیر کل کنسولی وزارت امور خارجه که در راس هیاتی بمنظور حضور در اولین نشست کمیته مشترک کنسولی جمهوری اسلامی و جمهوری بلغارستان، وارد صوفیا شد. وی در این سفر ضمن دیدار با مقامات وزارت کشور، مهاجرت، پلیس، دادستان کل و معاون وزیر خارجه بلغارستان، از یکی از کمپ های […]

به گزارش #فراسخن، «علی چگینی» مدیر کل کنسولی وزارت امور خارجه که در راس هیاتی بمنظور حضور در اولین نشست کمیته مشترک کنسولی جمهوری اسلامی و جمهوری بلغارستان، وارد صوفیا شد.
وی در این سفر ضمن دیدار با مقامات وزارت کشور، مهاجرت، پلیس، دادستان کل و معاون وزیر خارجه بلغارستان، از یکی از کمپ های بسته پناهندگان صوفیا نیز بازدید و از آخرین وضعیت هشت پناهنده ایرانی حاضر در این کمپ مطلع و توصیه های لازم را بعمل آورد.
در این دیدارها، چگونگی ارائه بهینه تر خدمات کنسولی به دانشجویان، نخبگان، تجار، رانندگان و توریستهای دو کشور، ضرورت هماهنگی های بیشتر فیما بین درخصوص مشکل پناهندگان، احیاء تلاشهای طرفین برای نهایی نمودن قراردادهای سه گانه قضایی، تبادل تجربیات در زمینه استفاده از سیستم «ای ویزا» و… مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
چگینی در دیدار با مقامات وزارت علوم با اشاره به زمینه های مشترک فرهنگی، جایگاه جغرافیایی و همچنین اراده سیاسی رهبران دو کشور، آمادگی کشورمان را برای تقویت مناسبات دانشجویی، تبادل استاد، اعطاء بورس برای آموزش زبان فارسی و بلغاری به یکدیگر و … مورد تاکید قرار داد که با استقبال طرف بلغاری روبرو شد.
همچنین طرفین توافق کردند بمنظور تقویت همکاری های پلیسی میان دو طرف، هیاتهای کارشناسی از بخش پلیسی و مرزی دو کشور در آینده نزدیک با یکدیگر دیدار نمایند.
مدیر کل کنسولی وزارت امور خارجه در دیدار با «تساتساروف» دادستان کل بلغارستان از پیشنهاد وی مبنی بر احیاء موضوع سه موافقتنامه استرداد مجرمین، انتقال محکومین و معاضدت قضایی استقبال و مقرر گردید طی ماههای آینده هیاتی از مراکز ذیربط ایرانی بمنظور تبادل نظر پیرامون این مهم به صوفیا سفر نمایند.
«والنتین پوریازوف» معاون وزیر امور خارجه بلغارستان نیز ضمن اشاره به دیدارهای های اخیر صورت گرفته میان دو کشور تاکید نمود: روابط دو جانبه وارد فضای جدیدی شده است و بهمین دلیل لازم است همکاری های کنسولی بموازات سایر زمینه ها توسعه یابد.
در پایان رایزنی های کنسولی صورت گرفته، طرفین بر تبادل تجربیات در زمینه های ویزا، ارائه ویزای گروهی – توریستی، ارائه ویزاهای مدت دار یکساله مالتی پل برای برخی از گروهها بویژه رانندگان کامیون، ضرورت نهایی نمودن اسناد سه گانه قضایی، تعامل موثرتر درخصوص پناهندگان، مورد تاکید قرار دادند.
گفتنی است علیرغم قریب یکصدوبیست سال سابقه روابط دیپلماتیک بین ایران و بلغارستان، این اولین اجلاس کنسولی است که بین دو کشور برقرار و سابقه ای از قبل و بعد از انقلاب ندارد.
این توجه ویژه در روابط دوجانبه منبعث از حرکت دولت یازدهم در هرچه بیشتر بهره گیری از نتایج برجام در حوزه دیپلماسی عمومی بوده و نکته مهمتر عطف توجهی است که به تبادلات مردمی در حوزه گردشگری که شاخص بارز آن تسهیلات در صدور روادید برای گردشگران ایرانی و بلغاری می باشد.
آنچه را که اهمیت این اولین اجلاس کنسولی را بیشتر می کند فراهم آوردن مقدمات لغو راودید بین دو کشور است که می تواند و باید در روابط دو جانبه جایگاه ویژه ای داشته باشد.
ارزش گذاری بر گذرنامه های ایرانی از اهداف بزرگ دولت در این راستا محسوب و در صدر وظائف وزارت امور خارجه در حوزه کنسولی قرار دارد.
شبد**۱۹۵۳** ۱۰۹۵ ** تنظیم کننده:مرتضی شحنه**انتشار دهنده:رضا رضائی مجد

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.