انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 18647

7 بازدید35 views

به گزارش روز شنبه گروه علمی #فراسخن از سازمان حفاظت محیط زیست، سعید محمودی گفت: همه ساله با فرارسیدن فصل پاییز، مهاجرت پرندگان شکاری به عرض های جغرافیایی پایین تر ازجمله منطقه ساحلی سیستان و بلوچستان آغاز می شود.وی با بیان اینکه برخی افراد سودجو به صورت غیرمجاز اقدام به زنده گیری پرندگان شکاری می […]

به گزارش روز شنبه گروه علمی #فراسخن از سازمان حفاظت محیط زیست، سعید محمودی گفت: همه ساله با فرارسیدن فصل پاییز، مهاجرت پرندگان شکاری به عرض های جغرافیایی پایین تر ازجمله منطقه ساحلی سیستان و بلوچستان آغاز می شود.
وی با بیان اینکه برخی افراد سودجو به صورت غیرمجاز اقدام به زنده گیری پرندگان شکاری می کنند، افزود: پاییز به فصل بازگیری به معنای آغاز کار شکارچیان متخلف بازهای شکاری معروف شده است، چراکه برخی بازهای شکاری نظیر بالابان و شاهین از محبوبیت بیشتری نزد کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس برخوردارند که با توجه به کاهش جمعیت آن در دهه های اخیر و قاچاق آن به کشورهای عربی به قیمت بسیار گزاف، نسل آن در ایران در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: یگان حفاظت محیط زیست استان با هم افزایی تجهیزاتی و پرسنلی، منطقه ساحلی جنوب استان از گواتر در مرز ایران و پاکستان تا خور میدانی هم مرز با استان هرمزگان را در زیر ذره بین قرار می دهد و در این راستا با هماهنگی قبلی از توان تجهیزاتی و پرسنلی سایر ارگان ها ازقبیل نیروهای نظامی و انتظامی شامل نیروی دریایی و شیلات استمداد می طلبد.
محمودی اضافه کرد: ایران به دلیل تنوع آب و هوایی یکی از کشورهای با تنوع زیستی بالایی نسبت به کشورهای همجوار است که این ویژگی ایران را در کانون توجه افراد سودجو در زمینه زنده گیری و قاچاق گونه های مختلف جانوری قرار داده است.
به گفته وی، در همین راستا شکارچیان با آگاهی از عدم توانایی پرواز طولانی مدت پرندگان شکاری روی دریاها و اقیانوس ها به علت فیزیک بدنی و سیستم پرواز آنها که اصولا روی توده های هوای موافق سر می خورند و اوج می گیرند، در نوار ساحلی جنوب کشور که به نوعی تراکم و زادآوری آنها بیشتر است، منتظر حضورشان می شوند و در نهایت با کوخه نشینی و استفاده از طعمه زنده اقدام به بازگیری در مناطق ساحلی می کنند که نوار ساحلی چابهار و کنارک نیز در محدوده تخلف آنها قرار می گیرد.
در کشورهای عربی جوجه بالابان و شاهین اصیل ایرانی را پرورش می دهند تا به سن بلوغ برسد، سپس با آموزش این پرندگان از آنان برای جفت گیری، تفریح و شکار به خصوص شکار هوبره استفاده می کنند.
محمودی همچنین دستاوردهای روزهای نخست عملیات گشت و کنترل در منطقه ساحلی جنوب استان را کشف و ضبط ۳ بهله پرنده شکاری از نوع شاهین و دلیجه یک قطعه قمری به عنوان طعمه زنده، دستگیری یک نفر متخلف در این رابطه، توقیف یک فروند قایق موتوری و ادوات صید و زنده گیری، تخریب و جمع آوری ۲۰ کوخه ذکر کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: قانونگذار به استناد تبصره دو ماده ۱۳ قانون شکار و صید، برای هر شخصی که به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه مبادرت کند، علاوه بر محکومیت به حداکثر مجازات حبس مقرر در این ماده به مدت سه سال، در آخر مصوبه هیأت وزیران جزای نقدی تا ۶۰۰ میلیون ریال را نیز درنظرگرفته است.
وی خاطر نشان کرد: در حین انجام عملیات گشت و کنترل فصل بازگیری با هرگونه تخلف زیست محیطی از قبیل صید غیرمجاز آبزیان از جمله کوسه و پستانداران دریایی برخورد می شود و در برنامه پایش ساحلی هرگونه مشاهدات یا مرگ و میر احتمالی پستانداران دریایی، لاک پشت های دریایی و بروز پدیده مضر شکوفایی پلانکتونی گزارش می شود.
باز یا طرلان با نام علمی Accipiter gentilis یکی از انواع میان جثه پرندگان شکاری از گروه قوشیان است که شامل دیگر شکاریان روزگرد زرد چشم همچون عقاب ها، سارگپه ها و سنقرها می شود.
طرلان در کنار پرندگانی همچون قرقی و پیغو یکی از اعضای سرده Accipiter یا ‘ قوش های حقیقی’ است، این سه پرنده خویشاوندی نزدیک و شباهت ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند اما طرلان بزرگتر است و برخلاف بقیه خویشاوندان خود که فقط در شکار پرندگان کوچک تخصص دارند، طعمه های متنوع تری از جمله پرندگان کوچک و بزرگ و حتی پرندگان شکاری دیگر، پستانداران کوچک مانند انواع موش و خرگوش و سنجاب و حتی حیواناتی همچون روباه و راکون را شکار می کند.
طرلان تنها عضو این سرده است که در اوراسیا و آمریکای شمالی پراکنده شده است و برای زمستان گذرانی به ایران می آیند.
بیشتر طرلان ها مهاجرت سالانه ندارند اما برخی از پرندگان بومی نقاط سردسیر در فصل سرد به مناطق گرم جنوبی می روند.
زیستگاه این پرنده در نواحی پردرخت و جنگلی است اما در دشت ها و کوهستان ها و اغلب در نزدیکی فضاهای باز نیز دیده می شود. طرلان در نقاط دورافتاده جنگل برای خود آشیانه بزرگی می سازد، گاهی نیز از آشیانه متروک پرندگان دیگر استفاده می کند.
طرلان پرنده ای است که به تعداد اندک در ایران دیده می شود و برای زمستان گذرانی به ایران می آید اما احتمال دارد برخی از آنها در استان مازندران زادآوری بکنند. این پرنده در شمال ایران (استان های گیلان، گلستان و مازندران) و در فارس و بلوچستان نیز دیده شده است.
علمی ۹۰۱۴**۱۸۳۴
دریافت کننده: کیمیا عبدالله پور ** انتشاردهنده: ناهید شفیعی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.