انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 18859

12 بازدید28 views

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به بند ۷ ماده ۲۴ و بند ۲ ماده ۵۵ آیین نامه داخلی مجلس گفت: در بند ۲ ماده ۵۵ تاکید شده که ضمن رسیدگی به عملکرد بودجه سالیانه مجلس و ارائه گزارش حداکثر تا […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، حسینعلی حاجی دلیگانی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به بند ۷ ماده ۲۴ و بند ۲ ماده ۵۵ آیین نامه داخلی مجلس گفت: در بند ۲ ماده ۵۵ تاکید شده که ضمن رسیدگی به عملکرد بودجه سالیانه مجلس و ارائه گزارش حداکثر تا پایان شهریورماه سال بعد، جهت اطلاع نمایندگان، این گزارش چاپ شود.
وی ادامه داد: با توجه به بند ۷ ماده ۲۴ مسئولیت و نظارت وظیفه مذکور برعهده رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس دهم ادامه داد: در ماه آبان هستیم ولی هنوز گزارش بودجه سالیانه مجلس که باید تا پایان شهریورماه رسیدگی و چاپ می شد، انجام نشده است، در حالی که مجلس در رأس امور و به عنوان ناظر بر همه دستگاه های نظارتی است، نیاز به اعمال خودنظارتی بیشتری دارد.

**تکریم ارباب رجوع
بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در اخطاری با استناد به بند ۸ اصل سوم قانون اساسی گفت: دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به اهدافش از تمامی امکانات بهره ببرد و در این راستا از مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استفاده کند.
وی خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: در فضای رکود و عدم کسب درآمد مناسب در بخش های صنایع، متاسفانه مدیران میانی و سطح پایین رفتار بدی را با ارباب رجوع دارند، این در حالی است که باید تکریم ارباب رجوع در اولویت باشد و وزیر اقتصاد باید به دست اندرکاران این وزارتخانه در شهرستان ها دستور دهد اقدامات لازم را برای رسیدگی به وضعیت مردم انجام دهند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلسهمچنین از وضعیت زیرساخت های اقتصادی کشور انتقاد کرد و افزود: باید به وضعیت رکود در صنایع و اصناف رسیدگی شود.

**توزیع عادلانه بودجه در کشور
احمد مرادی نماینده مردم بندرعباس در مجلس نیز در اخطاری با استناد به اصل ۴۸ قانون اساسی گفت: این بند به بهره برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمد ملی در سطح استان ها و توزیع فعالیت های اقتصادی اشاره کرده و نباید میان استان و مناطق مختلف تبعیض باشد.
وی افزود: هر منطقه باید به فراخور استعدادها و نیازها بتواند سرمایه در دسترس داشته باشد اما متاسفانه طبق آمار دریافت شده از استان هایی که سهم خود را از درآمد ملی واریز می کنند، در برخی از استان ها این سهم نادیده گرفته می شود، در حالی که انتظار دارند برابر بند «س» ماده ۲۲۴ قانون برنامه پنجساله پنجم، ۵۰ درصد از این سهم به استان ها برگشت داده شود اما در استان هایی مانند هرمزگان این سهم نادیده گرفته شده است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان کرد: انتظار است مجلس و دولت عنایت ویژه ای به این مهم داشته و رییس مجلس تاکید و سفارش را به استان ها در این خصوص به ویژه هرمزگان داشته باشد.

**باید هر طرح و لایحه در کمیسیون های تخصصی مربوطه بررسی شود
همچنین شادمهر کاظم زاده نماینده مردم دهلران در مجلس در تذکر ماده ۴۲ آیین نامه داخلی مجلس اظهار داشت: هر کمیسیون تخصصی در مجلس باید در محدوده تعریف شده به طرح ها و لوایح ارجاعی رسیدگی کند.
وی با بیان این که برخی طرح ها و لوایح در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار نمی گیرند، تصریح کرد: طرح جامع توسعه عمران روستایی به کمیسیون کشاورزی ارجاع داده شده و در خصوص توزیع ۲ میلیون تن قیر رایگان در کمیسیون دیگری جز عمران تصمیم گیری می شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: طرح های مربوط به آب و فاضلاب به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شده و موضوع مدیریت بحران در کمیسیون شوراها مورد بررسی قرار گرفته است این در حالی است که موارد مذکور جزو محدوده تخصصی کمیسیون عمران است و بی توجهی به این موضوعات باعث می شود قانون تدوین شده مناسب نباشد.
وی تصریح کرد: باید ارجاع موضوعات به کمیسیون های تخصصی باشد و از وجود متخصصان در این امر بهره برد.
سیام**۹۱۰۳** ۱۳۳۶ خبرنگار: حمید شهریاری ** انتشاردهنده: مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.