انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 19386

13 بازدید44 views

به گزارش روز چهارشنبه #فراسخن در حالی که قرار است دور آتی گفت و گوهای سطح بالا بین ایران و اتحادیه اروپا در ماه نوامبر در بروکسل برگزار شود پارلمان اتحادیه اروپا طی روزهای اخیر بیاینه ای درخصوص روابط خود با جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است.پارلمان اروپا ضمن استقبال از توافق هسته ای و […]

به گزارش روز چهارشنبه #فراسخن در حالی که قرار است دور آتی گفت و گوهای سطح بالا بین ایران و اتحادیه اروپا در ماه نوامبر در بروکسل برگزار شود پارلمان اتحادیه اروپا طی روزهای اخیر بیاینه ای درخصوص روابط خود با جمهوری اسلامی ایران صادر کرده است.
پارلمان اروپا ضمن استقبال از توافق هسته ای و توسعه مناسبات با ایران در عین حال ملاحظات حقوق بشری را هم مد نظر قرار داده است؛ مقامات کشورمان نیز در واکنش به این بیانیه مواضع صریح خود را اظهار کردند.
در این باره سید جلال ساداتیان کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به حضور هیات های بلند پایه سیاسی و اقتصادی اروپایی در تهران بعد از توافق هسته ای گفت:البته در مقطعی شاهد بودیم به دلیل فشارهای لابی عربستان و رژیم صهیونیستی به ویژه از طریق کنگره آمریکا تردیدهایی در اجرای برجام ایجاد شد.
وی با بیان اینکه هم اکنون بخش عمده ای از موانع برداشته شده است،گفت: خریدها از منابع دست اول انجام می شود و نقل وانتقالات مالی هم پیش می رود ،با این حال موانعی هم وجود داشته است.
کارشناس مسائل اروپا در ادامه با اشاره به ظرفیتهای جمهوری اسلامی ایران گفت: بازار ۸۰ میلیونی ایران برای هر کشوری جذاب است.از سوی دیگر ایران می تواند سرپل بازاری به ظرفیت ۴۰۰ میلیون نفر باشد و آنها به خوبی از جایگاه ایران مطلع هستند.
ساداتیان امینت، وسعت سرزمینی و ژئوپلتیکی، دسترسی به راههای آبی،منابع عظیم انرژی، نیروهای تحصیلکرده و کارآمد و زیرساختهای توسعه ای را از ظرفیتهای موجود در ایران بیان کرد که هیچ بازیگری نمی تواند نادیده بگیرد.
وی با اشاره به رقابتهای سیاسی و اقتصادی بین اروپا و آمریکا اظهارداشت: در جریان سفر رییس جمهوری به فرانسه قرارداد خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس منعقد شد. آمریکاییها که تامین کننده موتور هواپیماهای ایرباس هستند موانعی بر سر راه اجرای این قرارداد ایجاد کردند ، تا اینکه توافق با بوئینگ هم منعقد شد.الان مجوز فروش ۱۸ فروند هوایپمای ایرباس و ۸۰ فروند بوئینگ صادر شده است.
به گفته این کارشناس مسائل سیاسی، اروپایی ها می بینند که تاخیر بیش از این برای آنها زیانبار است برای همین با این مصوبه به شرکت های بزرگ چراغ سبز می دهند تا بیش از این متضرر نشوند و سریعتر کارها را پیش ببرند.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص رویکردهای حقوق بشری اروپایی ها اظهار داشت:بحث حقوق بشر از گذشته هم در روابط ایران و اروپا وجود داشته است حتی سابقه آن به رژیم سابق برمی گردد.
ساداتیان با اشاره به اینکه ملاحظات حقوق بشری در تعاملات همه کشورها مطرح می شود، خاطرنشان کرد: آمریکایی ها با چینی ها روابط گسترده اقتصادی دارند در عین حال مسائل و مشکلات حقوق بشری هم دارند.
به گفته این کارشناس مسائل سیاسی بخشی از این اظهار نظرها برای این است که به منتقدان داخلی خود نشان دهند که به حقوق بشر بی اعتنا نیستند علاوه بر این حقوق بشر از مصوبات سازمان ملل است و اینها می خواهند تعهدات خود را در این زمینه هم نشان داده باشند.
وی افزود: این مصوبه می تواند روابط ایران و اروپا را تسریع و تصریح کند تا شرکت ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی با شفافیت و سرعت بیشتری توافقات را اجرایی کنند.
ساداتیان ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری از فرصتها و ظرفیتهای سیاسی و اقتصادی اظهار داشت: در دوران جدید از ژئوپلتیک به ژئو اکونومیک عبور کرده ایم، آلمان، ژاپن و به ویژه چین نمادهای دوره جدید هستند.
وی گفت:در این دوره هر کشوری قدرت اقتصادی و توان تجاری داشته باشد می تواند در عرصه های بین المللی حرفی برای گفتن داشته باشد و بازیگر مهمی در صحنه باشد.
سیام**۲۰۲۱** ۱۴۴۶ ** خبرنگار:داود مرادپور ** انتشار دهنده
حمیدی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.