انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 19992

21 بازدید22 views

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، عباسعلی کدخدایی روز شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره طرح استفساریه اخیر مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات مجلس اظهارداشت: شورای نگهبان مصوبه قبلی مجلس را دارای ایراد و اشکال شرعی دانست و اخیرا نمایندگان آن را اصلاح کردند. وی یادآور شد: مصوبه اصلاحی […]

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، عباسعلی کدخدایی روز شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره طرح استفساریه اخیر مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات مجلس اظهارداشت: شورای نگهبان مصوبه قبلی مجلس را دارای ایراد و اشکال شرعی دانست و اخیرا نمایندگان آن را اصلاح کردند.
وی یادآور شد: مصوبه اصلاحی مجلس هنوز در دستور کار شورای نگهبان قرار نگرفته است و به این دلیل نمی توان درباره آن اظهار نظر کرد اما آنچه که این شورا قبل از تصویب اعتبار نامه ها درباره منتخبین اظهار نظر می کرد، هنوز هم باقی است.
یکی از خبرنگاران نظر شورای نگهبان را درمورد این که اگر نمایندگان بر مصوبه قبلی خود در این طرح استفساریه اصرار کنند و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود، جویا شد که سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد: اگر این مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود ما حرفی در این مورد نداریم اما قبل از تصویب اعتبار نامه ها رویه این بوده است که شورای نگهبان نظارت خود را درباره نامزدها و منتخبین داشته باشد.
به گزارش #فراسخن، نمایندگان در جلسه علنی ۲۵ مهرماه ۹۵ با اصلاح طرح استفساریه تبصره ۴ ماده ۵۲ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعاده شده از سوی شورای نگهبان مقر کردند که شورای نگهبان نمی تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه، صلاحیت منتخب آن حوزه را رد کند.

** ۱۱ مورد مصوبه شورای نگهبان
عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین به تشریح مصوبات این شورا پرداخت و گفت: مصوبات مجلس شورای اسلامی که به این شورا ارسال شد ۱۱مورد است که ۱۰ مورد آن مغایرتی با شرع و قانون اساسی نداشت.
کدخدایی یادآور شد: بر اساس نظر اعضای شورای نگهبان طرح انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از کمیته ملی المپیک، لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان در زمینه ساخت و بهره برداری از نیروگاه برق آبی مارازاد و اردوباد، لایحه موافقتنامه حمل و نقل بین المللی مسافر و کالا از طریق جاده بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قزاقستان، لایحه موافقتنامه دو جانبه حمل و نقل هوایی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری زیمباوه مخالف قوانین شرع قانون اساسی شناخته نشدند و تایید شدند.
وی افزود: همچنین لایحه تصویب اصلاحات مقررات بین المللی ایمنی جان اشخاص در دریا، لایحه تصویب مقررات بین المللی جلوگیری از تصادم در دریا، لایحه تصویب اصلاحات زمائم کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی دریا ناشی از کشتی ها، لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۹۵ کل کشور، لایحه اساسنامه شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و لایحه موافقتنامه همکاری در زمینه دامپزشکی و بهداشت دام بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری آذربایجان مغایر شرع و قانون اساسی شناخته نشدند.
سخنگوی شورای نگهبان یک مورد مغایر هم لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی عنوان کرد که دارای ۵ ایراد بود.
سخنگوی شورای نگهبان درباره لایحه تاسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی نیز گفت: فقهای شورای نگهبان درباره الزامی شدن آن بر این نظر بودند که این مورد خلاف شرع است و در صدر ماده ۵ نیز مغایر اصل ۲۹ قانون اساسی، ماده ۶ نیز مغایر اصل ۷۵ و ذیل ماده ۷ نیز مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی شناخته شد.
کدخدایی تصریح کرد: ماده الحاقیه ۱ که نمایندگان به این لایحه اضافه کرده بودند چون درباره قانون تجارت بوده و این قانون هنوز به تایید کامل شورای نگهبان نرسیده است، لذا اطلاق ارجاع به قانون مذکور خلاف موازین شرع شناخته شد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره اصلاح اساسنامه سازمان زمین و مسکن مصوبه هیات وزیران، گفت این مصوبه به تایید شورای نگهبان نرسید چون در سال ۸۸ این اساسنامه به تایید شورای نگهبان نرسیده بود به اشتباه در روزنامه رسمی منتشر شده بود اما چون تایید شورای نگهبان را نداشت به همین دلیل اعضا خواستند تا پس از اظهار نظر درباره اساسنامه این سازمان نظر خود را درباره اصلاح اساسنامه اعلام کنند.
وی تصریح کرد: از ۸ بخشنامه واصل شده از دیوان عدالت اداری نیز سه مورد خلاف موازین شرع و ۵ مورد عدم مغایرت با شرع تشخیص داده شد.
سیام ** ۹۱۰۳ ** ۹۳۱۴ ** ۱۳۳۶

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.