انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 20035

19 بازدید29 views

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، معصومه ابتکار که به عنوان نماینده دولت برای دفاع از لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی حضور یافت در سخنانی اظهارداشت: زمانی که دستگاه های سنجش میزان آلودگی هوا را نشان می دهد باید به سرعت درباره ایجاد محدودیت ها […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، معصومه ابتکار که به عنوان نماینده دولت برای دفاع از لایحه اصلاح قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی حضور یافت در سخنانی اظهارداشت: زمانی که دستگاه های سنجش میزان آلودگی هوا را نشان می دهد باید به سرعت درباره ایجاد محدودیت ها در شهرها تصمیم گرفت.
وی تصریح کرد: پس از اتفاقاتی که در عراق رخ داد و چاه های نفت توسط داعش به آتش کشیده شد ما نگران این بودیم که باد این آلاینده ها را به سمت ایران آورد، بنابراین به حالت آماده باش درآمدیم اما این اتفاق رخ نداد و از این بابت بسیار خوشحال شدیم.
معاون رییس جمهوری همچنین گفت: در این میان باید به سرعت دستگاه های سنجش آلودگی فعال می شدند تا می توانستیم تدابیر لازم را اتخاذ کنیم.
ابتکار با بیان این که در ماده ۳ این لایحه خواهان اجازه به دولت برای ورود به بحث گردوغبار و آلایندگی هوا هستیم، ادامه داد:‌ اشکالی ندارد که دولت در این زمینه ورود پیدا کند ،ماده ۳ درباره مرگ و زندگی انسان ها تصمیم گیری می کند بنابراین در این ماده خواهان همکاری سازمان محیط زیست با وزارت کشور که همان ستاد مدیریت بحران است هستیم تا بتوانیم بصورت لحظه ای برای رفع این اضطرار تصمیم گیری کنیم اما برای خروج از وضعیت اضطرار دیگر احتیاجی به هماهنگی با سایر دستگاه ها نیست.
پس از سخنان رییس سازمان حفاظت محیط زیست نمایندگان مجلس با ماده ۳ این لایحه موافقت کردند.
بر اساس ماده ۳ در مواقع اضطرار، سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت کشور و با تصویب هیات وزیران ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های موقت زمانی، مکانی و نوعی را برای پیشگیری از اثرات زیانبار و مقابله با منابع آلوده‌کننده هوا برقرار کرده و بلافاصله مراتب را از طریق رسانه‌های همگانی به‌اطلاع عموم می‌رساند.
با تصویب نمایندگان مجلس با برطرف شدن شرایط اضطراری و کاهش آلودگی هوا، سازمان نسبت به رفع ممنوعیت و محدودیت برقرار شده، اقدام و مراتب را به نحو مقتضی به عموم اطلاع می‌دهد.
براساس تبصره۱ این ماده نیز میزان و نحوه جریمه نقدی و توقف واحدهای مشمول متمرد از دستور سازمان و دارندگان وسایل نقلیه موتوری که وارد محدوده ممنوعه می‌شوند بنابر پیشنهاد مشترک سازمان و ‌نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.
همچنین طبق تبصره۲ در این شرایط تمامی دستگاه ها و ارگان‌های ذی‌ربط در محدوده ضوابط قانونی موظف به همکاری و رعایت الزامات اعلامی سازمان هستند. مسئولان و مدیران مستنکف از این حکم، مشمول ماده(۵۷۶) قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم- تعزیرات) می‌شوند.
سازمان حفاظت محیط زیست در تبصره ۳ موظف شد آیین‌نامه اجرایی مدیریت شرایط اضطرار و به ‌روزرسانی آن را با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ کشور، صنعت، معدن و تجارت و ‌نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران تهیه کند و حداکثر شش‌ماه پس از ابلاغ این قانون به ‌تصویب هیأت وزیران برساند.
سیام**۹۱۰۳** ۱۳۳۶ خبرنگار: حمید شهریاری ** انتشاردهنده: مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.