انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 20060

8 بازدید47 views

به گزارش #فراسخن، در این شب شعر عاشورایی که شنبه شب برگزار شد، زینب فروزانفر، زهره السادات موسوی، خانم قهرمانی، ثمین عالمی، خیری و اویسی اشعار و متونی با مضمون حادثه کربلا و محبت اهل بیت (ع) قرائت کردند.‘علی محمد سابقی’ رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی در این مراسم، گفت: فرهنگ های […]

به گزارش #فراسخن، در این شب شعر عاشورایی که شنبه شب برگزار شد، زینب فروزانفر، زهره السادات موسوی، خانم قهرمانی، ثمین عالمی، خیری و اویسی اشعار و متونی با مضمون حادثه کربلا و محبت اهل بیت (ع) قرائت کردند.
‘علی محمد سابقی’ رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی در این مراسم، گفت: فرهنگ های ریشه دار به طور معمول الگوهایی برای زندگی جامعه فراهم می ‌کنند که هم در جهان ‌بینی و نظام ارزش‌ ها و هم در سطوح خُردی همچون نرم ها و رفتارها و عادت‌ های روزمره فردی و اجتماعی جلوه می کند.
وی پایداری یک جامعه را منوط به تداوم رفتارهای فرهنگی آن جامعه دانست و گفت: این رفتارها صرفاً در عرصۀ فکری و معرفتی نیست، بلکه بنیان ‌های عاطفی و روحی و معنوی و عقلانی هم به طور عمیق تحت تأثیر همین عرصه ها قرار داشته و روح فرهنگی جامعه در آنها تجلی پیدا می‌ کند.
رایزن فرهنگی ایران در مالزی اساسی ‌ترین محور عرصه فرهنگ شیعی را ماه محرم و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) دانست و با اشاره به جمله ای از امام خمینی (ره) که این محرم و صفر است که اسلام را نگاهداشته است، گفت: عاشورا نقطه ثقل هویت شیعی، فرهنگ شیعی و ویژگی جامعه شیعی است.
وی از مهمترین ویژگی های فرهنگ عاشورا را فراگیر بودن آن عنوان کرد که همه افراد با هر ایده و مرام و منش و اعتقاداتی در آن حضور می یابد و گفت که همین ویژگی ها است که این فرهنگ را به دست خود مردم و بدون دخالت و حتی گاهی به رغم مخالفت سردمداران کفر و طاغوت پایدار و پویا و جاودان ساخته است.
سابقی گفت: حادثۀ کربلا، تمام جلوه های اعلای زیبایی را در خود جمع کرده است. عاشورا آئینه ¬ای است که تمام زوایا و اجزا و عناصرش قابل تماشا و عبرت گیری است.
وی گفت که مقوله های اعتراض، بیداری ، حماسه، رهایی و پایداری در عاشورا در نهایت هنرمندی و به زیباترین وجه به تصویر کشیده شده است. در فرهنگ عاشورا و در دو طرف لشگر حق و باطل، همه چیز در اوج بی نهایت است.
رایزن فرهنگی کشورمان در پایان بااشاره به شاعرانی که در تاریخ به حماسه عاشورا پرداخته اند، گفت: در پایدار ساختن و پویایی و تداوم فرهنگ حسینی و اهداف عاشورایی در طول تاریخ، شاعران و آیینی سرایان عاشورایی از دعبل و کمیت گرفته تا محتشم و نیری و… تا شاعران معاصر نقش مهمی داشته اند.
آساق**۱۶۱۱**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.