انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35463

8 بازدید18 views

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری خود ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و حادثه حریق و فروریختن ساختمان پلاسکو افزود: کشور پشتوانه ای را از دست داد و در حادثه پلاسکو خسارات جانی و مالی فروانی به تعدادی […]

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری خود ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و حادثه حریق و فروریختن ساختمان پلاسکو افزود: کشور پشتوانه ای را از دست داد و در حادثه پلاسکو خسارات جانی و مالی فروانی به تعدادی از هموطنان وارد آمد.
وی ادامه داد: ضمن عرض تسلیت به این مناسبت ها، باعث خرسندی است که در این اتفاق هم نمادی از فرهنگ اسلامی – ایرانی در ارائه ایثار و فداکاری از سوی هموطنان آتش نشان فداکار به جهان منعکس شد.
سخنگوی دولت با اشاره به گزارش امیدوار کننده از اصلاح نظام بانکی که در هیات وزیران آیین نامه اجرایی آن به تصویب رسیده است، اظهار داشت: با تصویب آیین نامه اجرایی تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۹۵ کل کشور، ۴۵ هزار میلیارد تومان برای تادیه بدهی دولت به نظام بانکی و افزایش سرمایه ۶ بانک دولتی، از سوی دولت فراهم شد.
نوبخت افزود: با این اقدام صورت های مالی بانک ها اصلاح خواهد شد و قدرت تسهیلات دهی آن ها افزایش می یابد.
وی ادامه داد: در این آیین نامه به بانک های عامل دولتی اجازه داده شد نسبت به بخشودگی جرائم کسانی که تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کرده اند، اقدام کنند و دولت موظف شد تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان نسبت به بخشودگی سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان متقبل شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد اگر افرادی که زیر ۱۰۰ یملیون تومان تسهیلات دریافت کرده اند اصل پول خود را به بانک بپردازند، بانک ها جریمه را خواهند پرداخت و دولت سود آن را پرداخت خواهد کرد.
نوبخت با اشاره به فعالیت های دولت و برنامه های اقتصادی آن برای رشد تولید ناخالص داخلی گفت: تا تاریخ چهارم بهمن ماه سال جاری، به ۲۰ هزار و ۵۰۳ واحد تولیدی، جمعا ۱۴ هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده است که بخشی از این واحدها از طریق استانداری و بخشی به صورت مستقیم به بانک ها مراجعه کرده اند.
وی افزود: تا تاریخ چهارم بهمن ماه سال جاری، همچنین ۳۹ هزار و ۷۳۲ میلیارد تومان به طرح های عمرانی تخصیص داده شد که پیش بینی شده بود جمعا ۳۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شود که تا پایان سال قطعا این رقم افزایش خواهد یافت.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه آثار این اقدامات در رشد اقتصادی نمایان می شود، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش صندوق بین المللی بانک جهانی که روز گذشته منتشر شد، اقتصاد ایران یکی از باثبات ترین اقتصاد های دنیا است و کشور برای نخستین بار به جایگاه هجدهم در اقتصاد جهانی دست یافت.
رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص برنامه های دولت برای رفع آلودگی هوا گفت: دولت تا چهارم بهمن ماه ۳۹ هزار تاکسی فرسوده را از ناوگان حمل و نقل شهری خارج کرد.
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پول نفت ایران به کشور باز می گردد؟ افزود: همه درآمدهای نفتی را بدون مشکل می توانیم وارد اقتصاد خود کنیم. ۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از درآمد نفتی تا پایان سال در اختیارمان قرار می گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه مقدار فروش ما بیشتر از پیش بینی است، ( حدود دو میلیون و ۵۰۰ بشکه نفت و میعانات نفتی پیش بینی کردیم که امسال به فروش برسانیم که خوشبختانه بیش از این عمل می شود) به طوری که ماه گذشته بیش از دو میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی صادر کردیم.
سخنگوی دولت گفت: همچنین قیمت هر بشکه نفت که در بودجه سال گذشته حدود ۴۰ دلار پیش بینی کرده بودیم، در حال حاضر بیش از ۵۰ دلار و به طور متوسط ۴۲ دلار به فروش می رسد.
نوبخت افزود: براساس اعلام وزیر نفت، پیش بینی می کنیم تا پایان سال، بیش از ۴۱ میلیارد دلار از محل صادرات نفت و میعانات گازی درآمد کسب کنیم که بخشی از آن طبق قانون در ماه های آینده و اوایل سال آینده به اقتصاد ایران وارد می شود. ما در استفاده از این منابع ارزی و ریالی هیچ مشکلی نداریم.
وی در پاسخ به سوالی درباره تذکر تعدادی از نمایندگان درباره مسایل مالی حسین فریدون به رییس جمهوری اظهارداشت: صرف نظر از اینکه برای بسیاری از افرادی که در مورد اتهام قرار می گیرند، حتی در مورد بابک زنجانی تا چندی پیش «ب ز» منعکس می شد اما در این باره خیلی صریح اتهام وارد می شود، تردید نداشته باشید قوه قضاییه مستقل است و انگیزه کافی برای برخورد با هر کسی که جرمی مرتکب می شود، دارد و با استقلال با آن برخورد می کند.
نوبخت افزود: بنابراین نیاز به زحمت نماینده ای نیست که نامه ای بنویسد و درخواست کند، قوه قضاییه خودش به همه موارد رسیدگی می کند.
وی ادامه داد: اینکه این شکل اتهام افکنی کنیم قبل از اینکه مواردی در دادگاه به اثبات برسد، اگر نتیجه دادگاه بر خلاف آن اتهامات باشد، چه پاسخی به وجدان عمومی خواهند داد. منتظر باشیم قوه قضاییه با استقلال و قاطعیت به همه موارد رسیدگی کند.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با کدام یک بانک های دنیا ارتباط داریم؟ گفت: بانک مرکزی گزارش جامعی از ارتباطات بانکی ارایه خواهد کرد.
نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیت الله هاشمی پیش از رحلت گفته بود در دولت احمدی نژاد استخدام در نهاد زیاد بود که برخی کارمندان جدول حل می کردند این رویه در دولت یازدهم چقدر است؟ گفت: هم در نهاد ریاست جمهوری، هم در بدنه دستگاه های اجرایی و اداری استخدام هایی صورت گرفته بود که باید برای صرفه جویی در هزینه های اداری و چابک سازی ساختار دولتی، هم زمینه محدودتر شدن استخدام ها را فراهم می کردیم و هم تلاش می شد نسبت به جابجایی نیروهایی که به حضور آنان نیاز نیست،‌ اقدام شود.
نوبخت افزود: تلاش کردیم براساس بند ج ماده ۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، استخدام ها را محدود کنیم. البته در چند سال گذشته طبق مجوزهای قانونی تعدادی استخدام انجام شد اما استخدام ها براساس بند ج ماده ۲۴ قانون خدمات کشوری بود.
وی ادامه داد: نهاد ریاست جمهوری زمینه خروج از خدمت تعدادی از افرادی که به خدماتشان نیاز نبود را فراهم کرد و برخی از آنان نیز به دیوان عدالت اداری شاکی شدند. نهاد ریاست جمهوری بر محدود کردن هزینه های اداری تلاش کرد تا بتواند اقدامات موثر انجام دهد. به طور کلی تعداد کارکنان نسبت به دولت قبل کاهش داشته است.
سخنگوی دولت درباره دستگیری روز گذشته دو خبرنگار نیز گفت: از این موضوع بی اطلاع هستم و آن را پیگیری می کنم .
نوبخت درباره میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده و عیدی کارکنان افزود: عیدی کارمندان بعد از تصویب اعلام می شود. اما درباره افزایش حقوق؛ حدود ۱۰ درصد افزایش حقوق داریم. چون ۱۴۰ هزار میلیارد تومان مقدار حقوق و دستمزد است.
سخنگوی دولت گفت: ۱۴ هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۹۶ بیش از سال ۹۵ پیس بینی شد که بتوانیم ۱۰ درصد افزایش حقوق را پرداخت کنیم؛ البته غیر یک هزار میلیارد تومانی است که در یک ردیف متفرقه برای تعادل بخشی و رفع نابرابری در حقوق بازنشتگان در لایحه بودجه سال آمده است.
خبرنگار #فراسخن از نوبخت سوال کرد: هیات وزیران دی ماه سال جاری مصوبه را در خصوص نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان دستگاه های اجرایی که قبل از تیرماه ۱۳۹۳ از اضافه کار آن ها کسر و به حساب صندوق تامین اجتماعی واریز می شد، داشته است که محاسبه اضافه کار ماهانه و حقوق و مزایای مستمر مشمول کسر حق بیمه دوسال خدمت منتهی به تاریخ تیرماه ۱۳۹۳ لحاظ شده است ، عده ای از این افراد در این تاریخ در ماموریت های بلند مدت خارج از کشور بسر می بردند از قطع ارتباط بیمه از حداقل حقوق ریالی برخوردار بودند در حالی که سالیان گذشته از اضافه کار ماهانه آنان کسر صورت گرفته است، در این زمینه چه اقدامی خواهد شد؟
سخنگوی دولت پاسخ داد: اقدامی که دولت انجام داد دقیقا در راستای دو حکم قانونی در قانون مدیریت خدمات کشوری و قانون برنامه پنجم بود که تکلیف شده بود برای محاسبه حقوق بازنشستگی باید آن بخش دریافت های مستمر کارکنان را مبنا قرار دهید و در دوره بازنشستگی به آنان بپردازید.
نوبخت با بیان اینکه شاغل می تواند دو نوع دریافت یعنی دریافت مستمر و دریافت موردی داشته باشد، افزود: قانون مدیریت خدمات کشوری در ماده ۶۸ در ۱۰ بند فوق العاده های مستمر و غیر مستمر را توضیح می دهد، اضافه کار جزو مستمرها نیست بنابراین نمی شود مبالغی که کارکنان شاغل در موقع اشتغال به عنوان اضافه کار می گیرند را مبنای پرداخت بازنشستگی قرار داد. وی تاکید کرد: اما تا آن زمان بنا به هر دلیلی بعضی از دستگاه ها قانون را اجرا نکردند و اضافه کار را برای این پرداخت ها قرار داده بودند، دولت برای اینکه حق کسی ضایع نشود گفت کسانی که به دلایل غیر موجه مبلغی از آنان کسر شده حتما این کسورات در زمان بازنشستگی پرداخت شود اما از آن زمان به بعد کسر نکنند.
نوبخت افزود: در آن آیین نامه ها سعی کردیم حقوق همه کارکنان خودمان را در نظر بگیریم تا حق کسی ضایع نشود، احیانا اگر مورد خاصی است به ما بگوید پیگیری می کنیم، چون رویکرد دولت این است به کسی ظلم نشود.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع دولت در برابر سوء مدیریت در حادثه پلاسکو گفت: هنوز پیکر پاک تعدادی از آتش نشانان فداکار و ایثارگر زیر آوار است و در چنین شرایطی پرداختن به هر موضوعی غیر از آواربرداری و خارج کردن پیکرهای مطهر و تشییع آن ها، شاید به مصلحت نباشد.
نوبخت افزود: اما همزمان مسوولان باید هم به چرایی این حادثه بپردازند و هم به چگونگی پیشگیری از تکرار این حوادث در آینده معطوف شوند و در جهت جبران خسارتی که به صورت مادی و معنوی وارد شد، اقدام کنند.
وی ادامه داد: مسوولان نباید خودشان را درگیر جو احساسی جامعه نکنند، به همین جهت در جلسه هیات وزیران در روز یکشنبه بنا به دستور رییس جمهوری یک کمیته ویژه ای مامور شد تا به چرایی حادثه بپردازند.
سخنگوی دولت اضافه کرد: این که چه کسی مسوول بود تا از این اتفاق جلوگیری کند، البته قانون خیلی صریح شهرداری را می شناسد، اما در حال حاضر بلافاصله که شهردار و آتش نشانی درگیر این کار هستند؛ به نظر می رسد تامل کنیم تا کارگروه و کمیته به چرایی این ماجرا بپردازد و گزارش دقیقی در این زمینه ارایه کند که این گزارش حتما اطلاع رسانی خواهد شد.
نوبخت تصریح کرد: از نظر معنوی، بسیاری از خانواده هایی که عزیزانشان را از دست دادند، انتظار دارند فرزندانشان در زمره شهدا محسوب شوند که به همین جهت بنیاد شهید در این رابطه اقدام کرده است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک کارگروه تشکیل داده که شب گذشته جلسه داشتند و نتیجه این جلسه صبح فردا در دولت بررسی و تصمیم گیری می شود. در این کارگروه تسهیلاتی برای کسانی که خسارت مالی دیده اند، پیش بینی شده است.
وی افزود: ضمن شهادت تعدادی از هموطنان، تعدادی از کسبه نیز از نظر اقتصادی و مالی دچار لطمه شده اند که ما باید همانطور که به شهدا می پردازیم به این افراد نیز توجه داشته باشیم. در کارگروه مربوطه مشخص شده چه اقداماتی در این زمینه دنبال شود. بنیاد مستضعفان به عنوان مالک ساختمان پلاسکو اعلام کرد دو ساله آن را می سازد.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره دلیل حذف ردیف بودجه زیارت از لایحه بودجه سال آینده گفت: در این موضوع با یک چالش مواجه شده بودیم، یک حرف منطقی مدیران اجرایی مشهد و قم داشتند و می گفتند ما باید برای جمعی که در شهر ما هستند آذوقه و امکانات شهری فراهم کنیم در صورتی که همه این افراد ساکنان این شهر نیستند و باید کمکی در جهت اعتبارات بودجه زیارتی به این دو شهر اختصاص یافت.
نوبخت افزود: بعد گفته شد پس شاهچراغ(ع) و حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) چه می شود که گفتیم این هم به شهرهای زیارتی برای اختصاص بودجه اضافه شود، بعد گفتند امام زاده صالح(ع)، امام زاده داوود(ع) و دیگر امام زادگان در استان های مختلف چه می شود؟ یک وقت مشخص شد این پول کوچکی که برای دو شهر مشهد و قم گذاشته شد همه شهرهای صاحب امامزاده نیز خواستند همراه با برکات معنوی از برکات بودجه ای نیز استفاده کنند.
وی ادامه داد: اگر مجلس شورای اسلامی پیشنهادی داشته باشد که بتوان به شهرهایی که بار زیارت به صورت مضاعف به آن ها تحمیل می شود، کمک شود، دولت نیز به آن ها کمک می کند.
به گزارش #فراسخن، در ادامه این نشست خبرنگاری پرسید: حکم اعدام بابک زنجانی ابلاغ شده ولی رییس جمهوری دو سوال مطرح کرد که مردم می خواهند بدانند حامیان وی چه کسانی بودند و این پول به چه صورت در اختیار این فرد قرار گرفته و سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار با احتساب دیرکرد کجا است، آیا پاسخ این سوال ها مشخص شده است؟
سخنگوی دولت گفت: انتظار داریم قوه قضاییه که با قدرت و استقلال پیگر این مساله است، این سوال ها را که در افکار عمومی مطرح می شود و رییس جمهوری نیز آن را بیان کرده است تا خاتمه این پرونده پاسخ دهد.
نوبخت در پاسخ به این سئوال که به نتیجه رسیدن برجام محصول همراهی اروپا با آمریکا بوده است، درحال حاضر چه ضمانت اجرایی وجود دارد که دولت جدید آمریکا این همراهی را در ادامه مسیر برجام اجرا کند؟ افزود: اجرای برجام از این مراحل عبور کرده است .
نوبخت افزود: امریکایی ها بارها به صراحت اعلام کردند و تصور آنها این بود که دسترسی ایران را به بمب اتمی به تاخیر انداخته اند و برای این منظور جشن گرفتند در حالی که جمهوری اسلامی ایران اصلا فعالیت اتمی در جهت بمب اتمی نداشت و فعالیت های هسته ای صلح آمیز بوده است .
وی ادامه داد: امروز فعالیت های صلح آمیز هسته ای بارها از سوی آژانس انرژی اتمی به تایید رسیده و از طرف دیگر قطعنامه های مرتبط با هسته ای لغو شده است؛ اگر چه در صورتی که در آن زمان یکی از کشورها می خواست آن را وتو کند، می توانست .
رییس سازمان برنامه وبودجه اظهار داشت: درصورتی که امروز امریکا بخواهد نسبت به موضوع برجام نظر مخالفی داشته باشد، در حال حاضر اجماع بین المللی در زمینه صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران شکل گرفته و قطعنامه ها نیز لغو شده و دنیا قبول دارد که یک قرارداد منطقی و درستی را با جمهوری اسلامی ایران برقرار کرده است .
نوبخت گفت: در حال حاضر دنیا با امریکا همراه نیست و شرایطی که امریکا در گذشته به نوعی از اجماع قدرت های بزرگ علیه جمهوری اسلامی ایران داشته، امروز برعکس شده است و این را می توان در اظهار نظر های صریح مسئولان ارشد فرانسه علیه رییس جمهوری جدید امریکا مشاهده کرد.
وی افزود: جهان امروز، امریکائی ها را به عنوان کشوری که از ثبات لازم برخوردار نیست و تجربه کافی برای حکمرانی ندارد، می شناسد. بنابراین باید به ملت بزرگ ایران و مساعدت ها و راهنمائی های رهبر معظم انقلاب تبریک گفت که در فاصله کوتاه، بهره مند شد تا تمام قطعنامه های هسته ای ظالمانه علیه کشور را لغو کند .
سخنگوی دولت با اشاره به گزارش صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در زمینه رشد اقتصادی کشور ، گفت: تصور کنید اگر برجام اجرا نمی شد، در مواضع جدید دولت امریکا می توانستیم قطعنامه ها را لغو کنیم؟ بنابراین در آن زمان سنجیده عمل شد و این موضوع در تاریخ ثبت خواهد شد .
نوبخت در خصوص ضمانت اجرای برجام نیز خاطر نشان کرد: در برجام به این موضوع اشاره شده است که اگر هر کدام از کشورهای مذاکره کننده برخلاف برجام اقدامی انجام دهند براساس ساز و کار های طراحی شده، عمل خواهد شد و اگر امریکا بخواهد خدشه ای به این توافق وارد کند، متخلف است و براساس سازوکارهای تعریفی، از سوی دیگر کشورها عمل خواهد شد .
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه برجام چه اثراتی برای کشور داشته است؟ گفت: اولین اقدام برجام رفع اتهام ناعادلانه ای بود که به جمهوری اسلامی ایران وارد کرده بودند ، تحریم های مرتبط با هسته ای را لغو و فروش نفت کشور را آزاد کرد.
رییس سازمان برنامه وبودجه افزود: اگر برجام اجرایی نمی شد همین میزان یک میلیون بشکه را نیز نمی توانستیم بفروشیم؛ بنابراین با چه درآمدی طرح های عمرانی و هزینه های جاری را می خواستیم اداره کنیم . البته کارشکنی و بدخواهی هایی از سوی امریکایی های وجود دارد ولی آنچه وجود دارد این است که محصول مذاکرات، تلاشی است که در فاصله کوتاه، کشور از آن بهره مند شد .
نوبخت اضافه کرد: تحریم صنعت خودرو برداشته شده و صنعت هواپیمایی وخرید قطعات بدون مشکل درحال انجام است بنابراین اگر بخواهیم این دستاورد ملی را تحقیر کنیم، در این رابطه افراد فهیم قضاوت خواهند کرد .
وی در پاسخ به این سئوال که انتقاداتی نسبت به پیشنهادات مطرح شده برای وضعیت مالی مساجد مطرح است مبنی براین که دولت توجهی در این زمینه نداشته است، گفت: با فرض براین که دولت توجهات بسیار زیاد نداشته است، این موضوع در مجلس شورای اسلامی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
سخنگوی دولت افزود: آنچه مربوط به فصل مذهب در لایحه بودجه سال ۹۶ صورت گرفته است بیش از رشد متوسط بودجه بوده و فکر کنم حدود ۱۲ درصد رشد داشته است. البته عده ای انتقاد می کنند نباید مساجد را دولتی کرد و گرایش های مختلف دولتی کردن مساجد را به نفع دین ومذهب نمی دانند چرا که با وجود هر مشکل در دین ومذهب دولت باید پاسخگو باشد.
نوبخت ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد اعتبارات بودجه توسط دستگاه های غیر دولتی دریافت می شود و اگر امروز فرهنگ جامعه در جایگاه مناسبی قرار ندارد باید پرسید این عزیزان چه کرده اند؟ بنابراین متولیان امور مساجد می توانند دلایل بودجه ای این بخش را از مجلس شورای اسلامی نیز پرس و جو کنند .
وی در پاسخ به اینکه تصمیم گرفته شده بازنشستگان فولاد از این پس زیر مجموعه صندوق تامین اجتماعی قرار گیرند، آیا با این اقدام وضعیت بهتری خواهند داشت؟ گفت:دولت همواره علاقمند به بهتر شدن وضع معیشت بازنشستگان است واز دریافت های فعلی آنان راضی نیست و آنان را مستحق دریافت بیشتر می داند ولی برخی صندوق ها از جمله فولاد زمانی شکل گرفت که از بودجه دولتی کمک دریافت می کرد.
سخنگوی دولت افزود: مشکلات صندوق های بازنشستگی جدی است ونیاز به اصلاح دارند. اگر سازمان تامین اجتماعی با توجه به امکانات این مجموعه این موضوع را برعهده گرفت، امیدواریم وضع بهتر شود .
نوبخت خاطر نشان کرد: دولت برای سال آینده باید در کنار حقوق شاغلین و پاداش بازنشستگان بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان بابت حقوق بازنشستگان به صندوق ها پرداخت کند. حال عده ای انتقاد می کنند که چرا هزینه های جاری دولت افزایش می یابد .
وی گفت: دولت علاقمند است که اعتبارات عمرانی را افزایش دهد بنابراین منتقدین حتما انصاف دارند ولی اطلاعات کافی ندارند؛ چراکه وقتی افراد در واقعیت اجرا قرار گیرند مشاهده خواهند کرد که در چنین شرایطی اداره کردن دشوار است .
نوبخت در پاسخ به این سوال که یکی از نمایندگان نظر داشت که آتش نشانان حادثه پلاسکو باید شهید محسوب شوند، نظر دولت در این رابطه چیست؟ گفت: صرف نظر از نظرات این نماینده یا نمایندگان؛ رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در جلسه اخیر دولت گزارشی ارایه داد که این آنش نشانان جزء شهدای خدمت هستند و به همین دلیل پیکر آن ها در کنار شهدای مدافعان حرم و شهدای منا دفن خواهد شد.
وی درپاسخ به سئوال دیگری در رابطه با اینکه وزرای اقتصاد و دارایی و بهداشت و درمان اظهار داشتند که در دولت آینده حضور نخواهند داشت، آیا اختلافی در دولت وجود دارد؟ گفت: شاید خسته شده اند. بالاخره صلاح کار خویش، وزرا دانند.
سخنگوی دولت افزود: هیچ اختلافی نیست وعلت عدم حضور را از خودشان بپرسید. البته روز گذشته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، خبر عدم حضورش در دولت آینده را که در برخی نشریات منتشر شده بود، تکذیب کرد.
نوبخت درباره آخرین وضعیت پیگیری دستبرد دو میلیارد دلاری آمریکا به اموال ایران، گفت: تیمی در کشور مامور شدند و این موضوع را تعقیب قضایی می کنند که از همه ظرفیت های حقوقی قوانین بین المللی برای استیفای حقوق مردم و برگرداندن این دو میلیارد دلار استفاده می کنند.
وی افزود: به طور مستمر به شورای عالی امنیت ملی گزارش می دهند و رییس جمهوری مستقیما این مساله را نظارت می کنند.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سال ۹۶ در بخش هدفمندی یارانه ها افزایش قیمت را خواهیم داشت یا نحوه پرداخت همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ است؟ افزود: در این زمینه دو وجه منابع هدفمندی و مصارف هدفمندی وجود دارد که منابع هدفمندی در سال جاری از دو محل یعنی محل افزایش فرآورده ها و حامل ها و کمک بودجه عمومی به آن منابع و درآمدهایی که حاصل از افزایش قیمت ها بدست می آید، تامین می شود.
نوبخت ادامه داد: در سال جاری در تبصره ۱۴، ۴۸ هزار میلیارد تومان از این دو محل پیش بینی شد، براساس آمار کارشناسی دولت، پیش بینی ما این است که تا پایان امسال ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل افزایش قیمت ها که از سال ۱۳۸۹ تا به امروز اتفاق افتاد، از سه محل شرکت پالایش و پخش به میزان ۲۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، شرکت گاز به میزان هشت هزار میلیارد تومان و شرکت توانیر به میزان دو هزار و ۲۰۰میلیارد تومان تامین شود و بقیه را از بودجه عمومی به آن اضافه می کنیم.
سخنگوی دولت گفت: ۴۲ هزار میلیارد تومان بین خانوارها به طور ماهانه در کل سال توزیع می کنیم، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان باید به ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اضافه کنیم تا بتوانیم این مبلغ را بین خانواده ها تقسیم کنیم و دیگر پولی نمی ماند که بخواهیم ۳۰ درصد آن را به تولید بدهیم.
نوبخت افزود: تا کنون حدود ۹۶ هزار میلیارد تومان پول از محل افزایش قیمت ها بدست آمده است، طبق قانون این مبلغ باید تقسیم بر دو شود و حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم می شد اما عملا ۲۷۶ هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم شد یعنی مجبور شدیم حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی و پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کنیم و ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداریم.
وی ادامه داد: مجلس ۴۸ هزار میلیارد تومان سال جاری را برای سال آینده نیز در نظر گرفت، ما امسال نیز مجوز افزایش قیمت ها را داشتیم اما اگر گران می کردیم با سیاست ما که مهار تورم است، مغایرت داشت.
سخنگوی دولت گفت: سال آینده همین ۴۸ هزار میلیارد تومان است اما مصارف آن مشخص نیست که منتظریم مجلس شورای اسلامی مصارف آن را مشخص کند.
نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای رفع آلودگی هوا اظهارداشت: آلودگی هوا از دو محل خودروهای نامناسب و ریزگردها به وجود می آید که در خصوص خودرو اقداماتی را شروع کرده ایم که تا کنون ۳۹ هزار و ۹۳ دستگاه تاکسی را ناوگان خارج کردیم.
وی ادامه داد: ما از راه ریزگردها نیز شاهد آلودگی هوا هستیم که به همین جهت دولت علاوه بر اعتبارات جاری ۱۰ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده برای چهار موضوع اساسی گذاشت.
سخنگوی دولت گفت: بیش از دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار میلیارد تومان برای برقی کردن موتورسیکلت ها، برقی کردن ماشین ها و خارج کردن ماشین های فرسوده اختصاص دادیم.
نوبخت افزود: پولی برای ریزگردها گذاشته ایم تا کانون هایی که آلاینده منتشر می کنند را شناسایی و جلوی آن ها بگیریم.
وی ادامه داد: دولت به جد معتقد است که باید برای مقابله با آلودگی هوا خرج کرد.
سیام ** ۹۳۱۴**
تنظیم: داود توسلی**انتشار:

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.