انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35475

7 بازدید18 views

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، محمدرضا عارف روز سه شنبه درادامه نشست خبری درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.وی افزود: ایشان یار اصیل امام خمینی(ره) و رهبری بودند که نقش کلیدی در همبستگی جریانات و یاران انقلاب داشتند.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درمورد جایگزینی آیت الله هاشمی رفسنجانی برای […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، محمدرضا عارف روز سه شنبه درادامه نشست خبری درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
وی افزود: ایشان یار اصیل امام خمینی(ره) و رهبری بودند که نقش کلیدی در همبستگی جریانات و یاران انقلاب داشتند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درمورد جایگزینی آیت الله هاشمی رفسنجانی برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: آقای هاشمی ویژگی‌های منحصر به فردی داشتند که برای همه روشن بود که تقریبا همه اعضای مجمع نیز احترام خاصی برای وی قابل بودند.
عارف یادآور شد: جایگزین پیدا کردن برای آقای هاشمی کار ساده‌ای نیست، خوشبختانه انسجام خوبی در مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود داشت و در مورد تصمیم گیری‌ها نیز همه اجماع نظر داشتند.
وی با یادآوری این که دوره فعلی ریاست مجمع در اسفند ماه تمام می‌شود، گفت: بحثی که در محافل مطرح است، این است که منتظر بمانند این دوره تمام شود و در دوره جدید رییس مشخص شود، البته با توجه به رسیدگی‌های شورای نگهبان به لایحه برنامه ششم توسعه و قانون بودجه اگر اختلاف نظری پیش آمد و به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع شد و احتمال زیاد باید جلسه‌ای برای این موضوع ترتیب داده شود.
نماینده مردم تهران در مجلس همچنین گفت: در آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصحلت نظام نایب رییس وجود ندارد، در حالی که در نهادهای دیگری مانند شورای عالی انقلاب فرهنگی دو نایب رییس وجود دارند اما در مجمع این گونه نیست.
وی ادامه داد: خوشبختانه انقلاب ما شخصیت‌هایی را در خود دارند و افرادی هستند که بتوانند مسیر آقای هاشمی را ادامه دهند.
رییس فراکسیون امید مجلس دهم یادآور شد: آیت‌الله هاشمی نقش کلیدی و محوری داشتند اما خوشبختانه ما دارای جریان منسجمی با موضع حمایت از دولت هستیم و آن را ادامه می‌دهیم.
عارف ادامه داد: آقای هاشمی از ابتدای انقلاب چهره فراجناحی بوده که نقش کلیدی در ابعاد مختلف داشته است، ما ایشان را پدر معنوی اصلاحات می‌دانستیم، طبیعتا فقدان آیت الله هاشمی رفسنجانی برای جریان ما و کل کشور سخت است. امیدواریم خداوند همچنان به انقلاب ما عنایت داشته باشد.
وی همچنین به حادثه ساختمان پلاسکو اشاره کرد و اظهار داشت: این حادثه یک هشدار جدی برای همه دست اندرکاران در امور مدیریت شهری است.
وی اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی علمی و نگاه پیشگیرانه بتوان از وقوع چنین حوادثی جلوگیری کرد.
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان تاکید کرد: حادثه پلاسکو توجه به مدیریت شهری را برای ما روشن‌تر کرد که نیاز به تخصص‌های مرتبط شوراها و دست‌اندرکاران شهری وجود دارد.
وی گفت: ما هم اکنون در آستانه برگزاری انتخابات شوراها هم هستیم و در این راستا انتظارات این است که تلاش شود شوراها را به سمت شوراهای تخصصی ببرند.
در ادامه خبرنگاری از عارف در مورد اظهارات سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر تخلفات یکی از نزدیکان دولت و موضع گیری فراکسیون امید نسبت به این موضوع پرسد که وی اظهارداشت: انتظار ما از همه رسانه‌ها این است که این مسائل را سیاسی نکنند، اگر جناحی شود مشکلی خواهد بود که امروز با آن مواجه هستیم.
نماینده مردم تهران در مجلس دهم اضافه کرد: ما در مجلس فراکسیون شفافیت را تشکیل دادیم که به طور جدی مسائل مربوط به تخلفات را رسیدگی کند ، اگر در جریان اصلاح طلب باید برخورد صورت گیرد در مورد تخلفات طرف مقابل هم باید همین گونه باشد.
عارف در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد تعامل شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با جریانات رقیب یادآور شد: شورای عالی سیاست گذاری زمانی تشکیل شد که دستاوردهای کشور در انتخابات اخیر رخ داد و ما بارها در همان زمان هم خواهش کردیم و انتظاراتمان را نسبت به جریان رقیب گفتیم که دو جریان اصلی به صورت یک مجموعه منسجم شرکت داشته باشند مردم هم حرف آن‌ها را درک می‌کنند.
وی با بیان این که اختلاف نظرها در این زمینه طبیعی است، تصریح کرد: به عنوان مثال چند نمونه از احزاب که در مرحله آخر که انتخاب نهایی انجام می‌شد نسبت به ائتلاف با حامیان دولت گله داشتند، اما ما باید پروسه ائتلاف را دنبال می‌کردیم، بنابراین وارد ائتلاف شدیم و حداکثر این افراد را در تهران معرفی کردیم.
وی تاکید کرد: برخی معتقد بودند تشکیل این شورا باعث تضعیف احزاب شده است، موارد مختلف را بررسی کردیم و به چنین نتیجه‌ای نرسیدیم. زیرا معتقدیم این جبهه‌ها مقدمه تشکیل احزاب فراگیر هستند و رویکرد این است که احزاب را تقویت کنیم.
وی افزود: در این راستا جلساتی را برگزار کردیم و با ۵ – ۶ حزبی که نامه اولیه را امضا کرده بودند تعامل کردیم، به عنوان مثال احزابی مانند اعتماد ملی، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و یکی دو حزب دیگر هنوز نیامده‌اند، که ما آنها را هم عضو شورای عالی می‌دانیم.
این خبرنگار از عارف در مورد زمزمه هایی مبنی بر ورود علی یونسی برای حل اختلاف پرسید که عارف گفت: ما از هر فردی برای حل اختلافات نه تنها در جبهه اصلاحات که در سایر جاهای دیگر استقبال می‌کنیم ولی ایشان هیچ مأموریتی در شورای عالی سیاست‌گذاری ندارد.
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان با تاکید بر این که ما کارگروه تعامل داریم که اولویت آن ایجاد همفکری حتی با احزاب رقیب است، خاطرنشان کرد: مهم ترین مسأله انسجام و وحدت ملی است که کارگروه در این موضوع کار می‌کند و ممکن است افراد دیگری هم در این مسیر کار کنند.
عارف افزود: باید از جوانان برای نامزدی در انتخابات شوراها حمایت کرد به همین دلیل اولویت ما بخ کارگیری آنها در انتخابات شوراها است.
وی ادامه داد: فراکسیون امید با استفاده از ابزارهای نظارتی در قانون مجلس یعنی سوال، تفحص و استیضاح بر تمامی امور نظارت داشته و وظیفه قانون‌گذاری را انجام می‌دهد که نمونه آن تشکیل هفت کارگروه در بحث برجام بود.
وی همچنین گفت: فراکسیون امید در مورد لوایح و طرح‌ها نیز نظارت‌های جدی دارد اما ما به شعارمان یعنی ایجاد آرامش و امید پایبندیم و بسیاری از کارها را بدون رسانه‌ای کردن در قالب دادن تذکر و برگزاری جلسات متعدد با وزرا و مسئولان حل می‌کنیم.
رییس فراکسیون امید مجلس ادامه داد: بنده به عملکرد این فراکسیون نمره خوبی می‌دهم و کم‌کاری نیز در فراکسیون حس نکرده‌ام. برخی از دوستان در این فراکسیون حضور رسانه‌ای پرنگ‌تر و برخی دیگر حضور رسانه‌ای کمرنگ‌تر داشتند ولی به طور کلی همه اعضای فراکسیون در مسیر این فراکسیون کار را دنبال می‌کنند.
وی ادامه داد: تصمیمات اصلی فراکسیون با شورای مرکزی مرکب از هیأت رئیسه و نمایندگان استان‌هاست که ترکیبی ۴۰ نفره هستند که تصمیمات لازم را می‌گیرند و روند و انسجام خوبی در فراکسیون وجود دارد.
وی تاکید کرد: هرچه از عمر مجلس می‌گذرد انسجام فراکسیون نیز بیشتر می‌شود به طوری که ارزیابی از عملکرد ۶ ماهه فراکسیون نشان می‌دهد هر جا فراکسیونی تصمیم گرفته شده، موفق بوده‌ایم.
در ادامه خبرنگاری از عارف پرسید که برخی از انفعال شما در مجلس سخن می گویند که وی گفت:از همه منتقدان حتی آنهایی که با لحن تند انتقادشان را مطرح می‌کنند، سپاسگزارم و برای این انتقادات ارزش قائلم، اما نباید فراموش کنیم گفتمان اصلاحات گفتمان فردمحور نیست.
وی این سوال را مطرح کرد که اگر در مجلس همه موارد به عارف ختم می‌شد آیا همین منتقدان نمی‌گفتند چرا اجازه به افراد دیگر داده نمی‌شود؟ ما در فراکسیون امید همه در شرایط مساوی با توانایی‌های یکسان هستیم.
عارف افزود: در آن زمان بعد از ارزیابی این وزرا موضع حمایتی اعلام شد، ‌قرار بر این شد که اگر اعضای فراکسیون در صحن علنی نامشان به عنوان موافق وزیر در آمد هر کدام وقتشان را با یک عضو از فراکسیون تقسیم کند. همچنین اگر فضای مجلس نسبت به وزرا آرام و مثبت نبود از وقت رییس جمهوری به من داده شود تا در مورد آنها صحبت کنم. چون روند خوب و آرام بود طبیعتاً دیگر نیازی به صحبت من نبود.
وی تاکید کرد: در فراکسیون امید چهره‌های ارزشمندی هستند که اولین بار در عرصه سیاسی در این سطح وارد شده‌اند، وظیفه من آن است که از سهم و وقت خود در اختیار آنها قرار دهم.
رییس فراکسیون امید مجلس دهم با یادآوری این که این فراکسیون، فراکسیون باتجربه‌ای نبود، اظهار داشت: وظیفه من به عنوان رییس، مدیریت فراکسیون و هماهنگی آن است که کار ساده‌ای نیست، تا زمانی که در مجلس باشم مسیر و کارهای پشت صحنه را انجام می‌دهم و کارهای صحنه را به عهده جوانان با توانایی بیشتر قرار می‌دهم.
عارف در مورد این که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد می شود یا خیر اظهارداشت: منع شدن جزو ذات اصلاح‌طلبی نیست، ویژگی جبهه بزرگ و مردمی اصلاحات خرد جمعی است و در هیچ موردی ما از فرد یا افراد خاصی دستور نمی‌گیریم.
وی گفت: ذات اصلاح‌طلبی دستورپذیری نیست و مبنا بر خرد جمعی است، بنابراین تصمیم حضور یا عدم حضور بر عهده شورای عالی سیاست‌گذاری است که از نظر مشورتی بزرگان استفاده می‌کنند.
وی اضافه کرد: ما معتقد به رایزنی و مشورت هستیم اما در نهایت تصمیم را شورای عالی سیاست‌گذاری می‌گیرد که در دوره گذشته نیز همین روند انجام شد و در انتخابات اردیبهشت ماه سال آینده نیز مبنا بر تصمیمات شورای عالی سیاست گذاری است.
رییس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان افزود: اگر احزاب فراگیر در کشور وجود داشت نیاز به برخی حرکات جبهه‌ای نبود چون جبهه‌ها مشورت پذیری بالایی ندارند، نگاه ما این است که حرکات جبهه‌ای مقدمه حرکت احزاب باشد.
عارف ادامه داد: در حرکت جبهه‌ای نمی‌توان نقش احزاب را منکر شد، در دوره جدید در شورای سیاست‌گذاری به دنبال آن هستیم که تعداد اعضای حقیقی حداکثر نصف اعضای حقوقی باشد.
وی همچنین گفت: کمیته‌ای در شورای عالی سیاست‌گذاری برای موضوع انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شده که نتیجه آن جمع‌بندی و استمرار مسیری است که از خرداد ۹۲ شروع شده است، بنده هم خدمتگزار کوچک همه هستم و در حد توان در خدمت کشور و مردم خواهم بود و مهم نیست در چه پستی باشم، مهم خدمت‌گزاری است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد می‌شود؟ ، اظهارداشت: نظر شخصی من این است که باید حتی‌الامکان مسیر سال ۹۲ طی شود و جریان اصلاح‌طلبی و شورای سیاست‌گذاری از آقای روحانی حمایت کند، به شرطی که ایشان نیز اعلام آمادگی داشته باشند.
وی اضافه کرد: البته هنوز شورای سیاست‌گذاری وارد مصادیق نشده است.
عارف گفت: موضع فراکسیون امید درباره دولت آن است که انتقادات باید مطرح شود اما شرایط و روند نیز در نظر گرفته شود، ما به عملکرد دولت نمره خوبی می‌دهیم اما حمایت از دولت نیز جزو شعارهای ما به خصوص در انتخابات مجلس بود.
وی اضافه کرد: ما در انتخابات مجلس نیز با حامیان دولت روندی را داشتیم، چون حامیان دولت صرفا اصلاح‌طلبان نیستند و شامل بخشی از اصولگرایان می‌شوند لذا آمادگی همکاری با این طیف در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری را داریم.
سیام**۹۱۲۱** ۱۳۳۶ خبرنگار:سمیه لاری** انتشار: مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.