انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35527

33 بازدید23 views

ناصر حضرتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار #فراسخن افزود: این تخصیص در قالب اسناد خزانه ۲ ساله و در راستای اجرای تبصره ۳۶ قانون اصلاحی بودجه سال جاری کل کشور اختصاص یافته است. وی اضافه کرد: هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از این میزان مربوط به طرح های اجرایی در آذربایجان […]

ناصر حضرتی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار #فراسخن افزود: این تخصیص در قالب اسناد خزانه ۲ ساله و در راستای اجرای تبصره ۳۶ قانون اصلاحی بودجه سال جاری کل کشور اختصاص یافته است.
وی اضافه کرد: هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از این میزان مربوط به طرح های اجرایی در آذربایجان غربی، حدود ۸۴۰ میلیارد ریال مربوط به وزارتخانه ها و دستگاه های ملی مسئول، ۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به طرح های اجرایی در آذربایجان شرقی و ۱۶۰ میلیارد ریال نیز مربوط به استان کردستان است.
وی اظهار کرد: تهیه طرح های جامع مقابله با بیابان زایی، توسعه روش های نوین آبیاری، باروری ابرها، اجرای طرح جامع زراعت، اجرای شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در پایاب سد نوروزلو، احداث سد چپرآباد، مرمت و بازسازی تأسیسات آبی، انتقال پساب تصفیه خانه ارومیه به دریاچه، لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه و اقدام های مربوط به اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از جمله بندهایی است که اعتبار اسناد خزانه به آنها اختصاص یافته است.
به گزارش #فراسخن، دریاچه ارومیه با طول ۱۴۰ و عرض ۵۵ کیلومتر وسعتی به اندازه پنج هزار و ۲۰۰ کیلومترمربع را در شمالغرب کشور به خود اختصاص داده است که البته امروزه از این میزان پهنه آبی خبری نیست.
مشکلات دریاچه ارومیه در دولت های نهم و دهم مورد بی توجهی قرار گرفت ولی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ شمسی احیای دریاچه به صورت عملی آغاز شد.
دکتر حسن روحانی با عمل به وعده انتخاباتی خود، در نخستین جلسه هیات دولت بر بهبود وضعیت دریاچه ارومیه با استفاده از تمام ظرفیت های کشور تاکید کرد و همین امر حسن مطلعی برای فعالیت در این عرصه شد.
در گام های نخست ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل و اقدام های مطالعاتی برای احیا آغاز شد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۲۵ گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این اعضا نیز کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کردند.
انتقال آب بین حوضه ای، تثبیت آب موجود در حوضه دریاچه ارومیه، استفاده از آبیاری های نوین در بخش کشاورزی با توجه به سهم بیش از ۹۰ درصدی این بخش از مصرف آب و فعالیت های فرهنگی، آموزشی و ترویجی از جمله این اقدام های عملیاتی است.
در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است این دریاچه در مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و ۲۷۴ متر از سطح آبهای آزاد برسد.
برای اجرای این طرح در قالب ۲۹ طرح و ۱۰۱ زیر طرح افزون بر ۱۲۰ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.
۲۰۹۳/۳۰۷۲ ** خبرنگار: صابر چهرقانی ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.