انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35542

7 بازدید17 views

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن،‌ محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که به نتیجه رسیدن برجام محصول همراهی اروپا با آمریکا بوده است، درحال حاضر چه ضمانت اجرایی وجود دارد که دولت جدید آمریکا این همراهی را در ادامه مسیر برجام اجرا کند؟ افزود: اجرای […]

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن،‌ محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به این سئوال که به نتیجه رسیدن برجام محصول همراهی اروپا با آمریکا بوده است، درحال حاضر چه ضمانت اجرایی وجود دارد که دولت جدید آمریکا این همراهی را در ادامه مسیر برجام اجرا کند؟ افزود: اجرای برجام از این مراحل عبور کرده است .
نوبخت افزود: امریکایی ها بارها به صراحت اعلام کردند و تصور آنها این بود که دسترسی ایران را به بمب اتمی به تاخیر انداخته اند و برای این منظور جشن گرفتند در حالی که جمهوری اسلامی ایران اصلا فعالیت اتمی در جهت بمب اتمی نداشت و فعالیت های هسته ای صلح آمیز بوده است .
وی ادامه داد: امروز فعالیت های صلح آمیز هسته ای بارها از سوی آژانس انرژی اتمی به تایید رسیده و از طرف دیگر قطعنامه های مرتبط با هسته ای لغو شده است؛ اگر چه در صورتی که در آن زمان یکی از کشورها می خواست آن را وتو کند، می توانست .
رییس سازمان برنامه وبودجه اظهار داشت: درصورتی که امروز امریکا بخواهد نسبت به موضوع برجام نظر مخالفی داشته باشد، در حال حاضر اجماع بین المللی در زمینه صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران شکل گرفته و قطعنامه ها نیز لغو شده و دنیا قبول دارد که یک قرارداد منطقی و درستی را با جمهوری اسلامی ایران برقرار کرده است .
نوبخت گفت: در حال حاضر دنیا با امریکا همراه نیست و شرایطی که امریکا در گذشته به نوعی از اجماع قدرت های بزرگ علیه جمهوری اسلامی ایران داشته، امروز برعکس شده است و این را می توان در اظهار نظر های صریح مسئولان ارشد فرانسه علیه رییس جمهوری جدید امریکا مشاهده کرد.
وی افزود: جهان امروز، امریکائی ها را به عنوان کشوری که از ثبات لازم برخوردار نیست و تجربه کافی برای حکمرانی ندارد، می شناسد. بنابراین باید به ملت بزرگ ایران و مساعدت ها و راهنمائی های رهبر معظم انقلاب تبریک گفت که در فاصله کوتاه، بهره مند شد تا تمام قطعنامه های هسته ای ظالمانه علیه کشور را لغو کند .
سخنگوی دولت با اشاره به گزارش صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در زمینه رشد اقتصادی کشور ، گفت: تصور کنید اگر برجام اجرا نمی شد، در مواضع جدید دولت امریکا می توانستیم قطعنامه ها را لغو کنیم؟ بنابراین در آن زمان سنجیده عمل شد و این موضوع در تاریخ ثبت خواهد شد .
نوبخت در خصوص ضمانت اجرای برجام نیز خاطر نشان کرد: در برجام به این موضوع اشاره شده است که اگر هر کدام از کشورهای مذاکره کننده برخلاف برجام اقدامی انجام دهند براساس ساز و کار های طراحی شده، عمل خواهد شد و اگر امریکا بخواهد خدشه ای به این توافق وارد کند، متخلف است و براساس سازوکارهای تعریفی، از سوی دیگر کشورها عمل خواهد شد .

**افراد فهیم درباره دستاوردهای برجام قضاوت خواهند کرد
وی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی براینکه برجام چه اثراتی برای کشور داشته است؟ گفت: اولین اقدام برجام رفع اتهام ناعادلانه ای بود که به جمهوری اسلامی ایران وارد کرده بودند ، تحریم های مرتبط با هسته ای را لغو و فروش نفت کشور را آزاد کرد.
رییس سازمان برنامه وبودجه افزود: اگر برجام اجرایی نمی شد همین میزان یک میلیون بشکه را نیز نمی توانستیم بفروشیم؛ بنابراین با چه درآمدی طرح های عمرانی و هزینه های جاری را می خواستیم اداره کنیم . البته کارشکنی و بدخواهی هایی از سوی امریکایی های وجود دارد ولی آنچه وجود دارد این است که محصول مذاکرات، تلاشی است که در فاصله کوتاه، کشور از آن بهره مند شد .
نوبخت اضافه کرد: تحریم صنعت خودرو برداشته شده و صنعت هواپیمایی وخرید قطعات بدون مشکل درحال انجام است بنابراین اگر بخواهیم این دستاورد ملی را تحقیر کنیم، در این رابطه افراد فهیم قضاوت خواهند کرد .

** توضیح درباره بودجه مساجد/بیش از ۶۰ بودجه فرهنگی در اختیار دستگاه های غیردولتی
وی در پاسخ به این سئوال که انتقاداتی نسبت به پیشنهادات مطرح شده برای وضعیت مالی مساجد مطرح است مبنی براین که دولت توجهی در این زمینه نداشته است، گفت: با فرض براین که دولت توجهات بسیار زیاد نداشته است، این موضوع در مجلس شورای اسلامی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
سخنگوی دولت افزود: آنچه مربوط به فصل مذهب در لایحه بودجه سال ۹۶ صورت گرفته است بیش از رشد متوسط بودجه بوده و فکر کنم حدود ۱۲ درصد رشد داشته است. البته عده ای انتقاد می کنند نباید مساجد را دولتی کرد و گرایش های مختلف دولتی کردن مساجد را به نفع دین ومذهب نمی دانند چرا که با وجود هر مشکل در دین ومذهب دولت باید پاسخگو باشد.
نوبخت ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد اعتبارات بودجه توسط دستگاه های غیر دولتی دریافت می شود و اگر امروز فرهنگ جامعه در جایگاه مناسبی قرار ندارد باید پرسید این عزیزان چه کرده اند؟ بنابراین متولیان امور مساجد می توانند دلایل بودجه ای این بخش را از مجلس شورای اسلامی نیز پرس و جو کنند .

**دولت از دریافتی های فعلی بازنشستگان راضی نیست/منتقدان اطلاعات کافی ندارند
وی در پاسخ به اینکه تصمیم گرفته شده بازنشستگان فولاد از این پس زیر مجموعه صندوق تامین اجتماعی قرار گیرند، آیا با این اقدام وضعیت بهتری خواهند داشت؟ گفت:دولت همواره علاقمند به بهتر شدن وضع معیشت بازنشستگان است واز دریافت های فعلی آنان راضی نیست و آنان را مستحق دریافت بیشتر می داند ولی برخی صندوق ها از جمله فولاد زمانی شکل گرفت که از بودجه دولتی کمک دریافت می کرد.
سخنگوی دولت افزود: مشکلات صندوق های بازنشستگی جدی است ونیاز به اصلاح دارند. اگر سازمان تامین اجتماعی با توجه به امکانات این مجموعه این موضوع را برعهده گرفت، امیدواریم وضع بهتر شود .
نوبخت خاطر نشان کرد: دولت برای سال آینده باید در کنار حقوق شاغلین و پاداش بازنشستگان بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان بابت حقوق بازنشستگان به صندوق ها پرداخت کند. حال عده ای انتقاد می کنند که چرا هزینه های جاری دولت افزایش می یابد .
وی گفت: دولت علاقمند است که اعتبارات عمرانی را افزایش دهد بنابراین منتقدین حتما انصاف دارند ولی اطلاعات کافی ندارند؛ چراکه وقتی افراد در واقعیت اجرا قرار گیرند مشاهده خواهند کرد که در چنین شرایطی اداره کردن دشوار است .

**نظر بنیاد شهید بر شهیدخدمت بودن آتش نشانان است
نوبخت در پاسخ به این سوال که یکی از نمایندگان نظر داشت که آتش نشانان حادثه پلاسکو باید شهید محسوب شوند، نظر دولت در این رابطه چیست؟ گفت: صرف نظر از نظرات این نماینده یا نمایندگان؛ رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در جلسه اخیر دولت گزارشی ارایه داد که این آنش نشانان جزء شهدای خدمت هستند و به همین دلیل پیکر آن ها در کنار شهدای مدافعان حرم و شهدای منا دفن خواهد شد.

**هیچ اختلافی در هیات وزیران نیست
وی درپاسخ به سئوال دیگری در رابطه با اینکه وزرای اقتصاد و دارایی و بهداشت و درمان اظهار داشتند که در دولت آینده حضور نخواهند داشت، آیا اختلافی در دولت وجود دارد؟ گفت: شاید خسته شده اند. بالاخره صلاح کار خویش، وزرا دانند.
سخنگوی دولت افزود: هیچ اختلافی نیست وعلت عدم حضور را از خودشان بپرسید. البته روز گذشته علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، خبر عدم حضورش در دولت آینده را که در برخی نشریات منتشر شده بود، تکذیب کرد.

**پیگیری مستمر پرونده دستبرد دو میلیارد دلاری آمریکا
نوبخت درباره آخرین وضعیت پیگیری دستبرد دو میلیارد دلاری آمریکا به اموال ایران، گفت: تیمی در کشور مامور شدند و این موضوع را تعقیب قضایی می کنند که از همه ظرفیت های حقوقی قوانین بین المللی برای استیفای حقوق مردم و برگرداندن این دو میلیارد دلار استفاده می کنند.
وی افزود: به طور مستمر به شورای عالی امنیت ملی گزارش می دهند و رییس جمهوری مستقیما این مساله را نظارت می کنند.

**هدفمندی یارانه ها در بودجه ۹۶/افزایش قیمت ها مغایر سیاست مهار تورم است
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در سال ۹۶ در بخش هدفمندی یارانه ها افزایش قیمت را خواهیم داشت یا نحوه پرداخت همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ است؟ افزود: در این زمینه دو وجه منابع هدفمندی و مصارف هدفمندی وجود دارد که منابع هدفمندی در سال جاری از دو محل یعنی محل افزایش فرآورده ها و حامل ها و کمک بودجه عمومی به آن منابع و درآمدهایی که حاصل از افزایش قیمت ها بدست می آید، تامین می شود.
نوبخت ادامه داد: در سال جاری در تبصره ۱۴، ۴۸ هزار میلیارد تومان از این دو محل پیش بینی شد، براساس آمار کارشناسی دولت، پیش بینی ما این است که تا پایان امسال ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از محل افزایش قیمت ها که از سال ۱۳۸۹ تا به امروز اتفاق افتاد، از سه محل شرکت پالایش و پخش به میزان ۲۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، شرکت گاز به میزان هشت هزار میلیارد تومان و شرکت توانیر به میزان دو هزار و ۲۰۰میلیارد تومان تامین شود و بقیه را از بودجه عمومی به آن اضافه می کنیم.
سخنگوی دولت گفت: ۴۲ هزار میلیارد تومان بین خانوارها به طور ماهانه در کل سال توزیع می کنیم، حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان باید به ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان اضافه کنیم تا بتوانیم این مبلغ را بین خانواده ها تقسیم کنیم و دیگر پولی نمی ماند که بخواهیم ۳۰ درصد آن را به تولید بدهیم.
نوبخت افزود: تا کنون حدود ۹۶ هزار میلیارد تومان پول از محل افزایش قیمت ها بدست آمده است، طبق قانون این مبلغ باید تقسیم بر دو شود و حدود ۴۵ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم می شد اما عملا ۲۷۶ هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم شد یعنی مجبور شدیم حدود ۶۸ هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی و پنج هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کنیم و ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برداریم.
وی ادامه داد: مجلس ۴۸ هزار میلیارد تومان سال جاری را برای سال آینده نیز در نظر گرفت، ما امسال نیز مجوز افزایش قیمت ها را داشتیم اما اگر گران می کردیم با سیاست ما که مهار تورم است، مغایرت داشت.
سخنگوی دولت گفت: سال آینده همین ۴۸ هزار میلیارد تومان است اما مصارف آن مشخص نیست که منتظریم مجلس شورای اسلامی مصارف آن را مشخص کند.

**اقدامات دولت در مبارزه با آلودگی هوا
نوبخت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای رفع آلودگی هوا اظهارداشت: آلودگی هوا از دو محل خودروهای نامناسب و ریزگردها به وجود می آید که در خصوص خودرو اقداماتی را شروع کرده ایم که تا کنون ۳۹ هزار و ۹۳ دستگاه تاکسی را ناوگان خارج کردیم.
وی ادامه داد: ما از راه ریزگردها نیز شاهد آلودگی هوا هستیم که به همین جهت دولت علاوه بر اعتبارات جاری ۱۰ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده برای چهار موضوع اساسی گذاشت.
سخنگوی دولت گفت: بیش از دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار میلیارد تومان برای برقی کردن موتورسیکلت ها، برقی کردن ماشین ها و خارج کردن ماشین های فرسوده اختصاص دادیم.
نوبخت افزود: پولی برای ریزگردها گذاشته ایم تا کانون هایی که آلاینده منتشر می کنند را شناسایی و جلوی آن ها بگیریم.
وی ادامه داد: دولت به جد معتقد است که باید برای مقابله با آلودگی هوا خرج کرد.
سیام**۱۰۵۳**۹۲۵۴**۱۴۲۹
خبرنگاران:حمید شریفی کیا*سجاد خسروانیان**انتشار:محسن طاهرزاده

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.