انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35553

9 بازدید17 views

به گزارش #فراسخن، براساس آمار سازمان نظارت بر مصرف مواد غذایی روسیه که روز سه شنبه انتشار یافت، مصرف سرانه سالانه مشروبات الکلی در این کشور که سال ۲۰۰۹ برابر با ۱۵ لیتر بود، سال گذشته به ۱۰ لیتر رسیده است.این شاخص کاهشی با توجه جمعیت ۱۴۷ میلیونی نفری روسیه دستاورد بزرگی برای دولت این […]

به گزارش #فراسخن، براساس آمار سازمان نظارت بر مصرف مواد غذایی روسیه که روز سه شنبه انتشار یافت، مصرف سرانه سالانه مشروبات الکلی در این کشور که سال ۲۰۰۹ برابر با ۱۵ لیتر بود، سال گذشته به ۱۰ لیتر رسیده است.
این شاخص کاهشی با توجه جمعیت ۱۴۷ میلیونی نفری روسیه دستاورد بزرگی برای دولت این کشور به شمار می رود که با جدیت گسترده برنامه فراگیر کاهش مصرف مشروبات الکلی را اجرا می کند.
با توجه به اعلام سازمان بهداشت جهانی که سقف مجاز مصرف سرانه مشروبات الکلی را هشت لیتر در سال اعلام کرده و روسیه در حال نزدیک شدن به این مرز است، می تواند سال ۲۰۲۰ نیز به این رقم برسد.
برای کنترل و کاهش مصرف مشروبات الکلی در روسیه محدودیت های مختلفی وجود دارد تا دوباره پدیده میخواری مفرط مانند سال های پایانی عمر اتحاد شوروی و همچنین پس از فروپاشی سال ۱۹۹۱ فراگیر نشود.
براساس برنامه های وزارت بهداشت روسیه، افزون بر اجرای مداوم برنامه ملی کاهش مصرف نوشابه های الکلی در قالب محدودیت عرضه و مصرف در اماکن عمومی، نوشیدن خیابانی، ممنوعیت فروش به زیر ۱۸ سال و عرضه گیلاسی از ساعت ۲۱ در رستوران ها، مبارزه فراگیر با این پدیده گسترش یافته است.
آزادی کامل ماموران برای کنترل میدانی و دوربینی رانندگان بدون هیچ محدودیتی با هدف آزمایش تنفسی الکل سنج، انتقال افراد مشکوک به مراکز تشخیصی برای بررسی بیشتر که در صورت اثبات رانندگی تحت تاثیر الکل برخوردهای قضایی و جریمه سخت در انتظار متخلفان خواهد بود، از جمله تدابیر در حال اجرا در روسیه است.
هدف از این اقدام، افزون بر کاهش مصرف مشروبات الکلی و ایجاد محدودیت زمانی در مصرف مشروب، کمتر شدن میزان تصادفات جاده ای است که براساس گزارش های انتشار یافته سالانه جان تا ۳۰ هزار نفر را در روسیه می گیرد و عوامل بیشتر این وقایع نیز نداشتن هشیاری و درک کافی براثر مصرف نوشابه های الکلی است.
رواج مصرف نوشابه های الکلی در زمان شوروی سابق بویژه گسترش آن پس از فروپاشی به علت بروز و افزایش مشکلات اقتصادی، نامطمئن بودن آینده و نابسامانی های اجتماعی، یکی از بزرگترین مشکلات را برای روسیه رقم زد.
برای نخستین بار مبارزه با روند رو به رشد مصرف نوشابه های الکلی زمان میخاییل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق کلید زده شد که ناکام ماند.
پس از فروپاشی شوروی نیز نخستین اقدام اساسی سال ۲۰۰۰ با وضع مالیات ۴۰ درصدی صورت گرفت که برنامه های تکمیلی براساس منع تبلیغات تلویزیونی، اطلاع رسانی سازمان های مردم نهاد، فعالیت کلیساها و تشویق مردم به حفظ سلامتی با خودداری یا کاهش مصرف مشروبات الکلی همچنان ادامه دارد.
اروپام ۳۹۱ ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.