انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35567

28 بازدید22 views

به گزارش #فراسخن، در دو روز مذاکرات مقدماتی به میزبانی هتل ماریوت و سپس نشست اصلی دو روزه در هتل ریکسوس پایتخت آستانه، هیات های ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان این نشست و همچنین آتش بس برقرار شده در سوریه، چهار بار نشست مشترک برگزار کردند.محور این نشست ها، هماهنگی و رایزنی برای […]

به گزارش #فراسخن، در دو روز مذاکرات مقدماتی به میزبانی هتل ماریوت و سپس نشست اصلی دو روزه در هتل ریکسوس پایتخت آستانه، هیات های ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان این نشست و همچنین آتش بس برقرار شده در سوریه، چهار بار نشست مشترک برگزار کردند.
محور این نشست ها، هماهنگی و رایزنی برای موفقیت بیشتر گفت وگوها با هدف تداوم حضور گروههای مسلح در مذاکرات سیاسی و تنظیم بیانیه پایانی بود که با موفقیت انجام شد.
حسین جابری انصاری معاون وزارت امور خارجه ایران، سدات اونال همتای ترکیه ای وی و الکساندر لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، در مذاکرات آستانه و تدوین و تنظیم بیانیه پایانی این نشست شرکت داشتند.
هیات های سه کشور و همچنین نمایندگان دولت سوریه به صورت دو جانبه با یکدیگر چند دور مذاکره برگزار کردند و از جمله در دو دیدار رئیسان هیات های ایرانی و سوری، نتایج مرحله به مرحله مذاکرات بررسی شد.
همچنین در این نشست ها استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه حضور داشت و سفیر آمریکا در قزاقستان نیز به عنوان ناظر در مذاکرات شرکت کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز دیروز اعلام کرد: نشست آستانه مرحله مهمی در حل و فصل سیاسی بحران سوریه به شمار می رود و پیوستن گروههای مسلح به مذاکرات سیاسی در قزاقستان یک موفقیت است.
لاوروف اظهار کرد: از ابتدا تاکید کردیم، نشست آستانه باید تلاش ها برای حل و فصل بحران سوریه را به سطح کیفی جدیدی ارتقا دهد و نخست شرایط گفت وگوهای مستقیم بین دولت این کشور و گروههای مسلح مخالف را فراهم کند.
وی افزود: تا کنون این بخش از گروههای مخالف (معارضان مسلح) پشت صحنه باقی می ماندند. تلاش ها برای آغاز مذاکرات سوری-سوری فقط برای جلب معارضان سیاسی انجام می گرفت که بیشتر مهاجران و در خارج هستند.
لاوروف گفت: بالاخره توافق شد در چارچوب مذاکرات آستانه و گفت وگوهای تعیین سرنوشت سوریه، معارضان مسلح که توافق آتش بس را تا پایان دسامبر سال گذشته امضا کرده اند با دولت این کشور وارد مذاکره شوند.
وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: پس از کسب این توافق، همراه شرکای ترکیه ای و حمایت طرف ایرانی کمک کردیم و از انجام مذاکرات در آستانه به رغم پیش بینی ها و تلاش ها برای جلوگیری از برگزاری آن، خرسندیم.
لاوروف ادامه داد: پس از این هم، گروههای معارض مسلح نیز به معارضان سیاسی می پیوندند و مذاکره میان طرف های سوری فراگیرتر، مشروح تر و بهتر می شود. این اقدام با قطعنامه های شورای امنیت که خواستار مشارکت همه گروههای معارض در مذاکرات با دمشق است، مطابقت کامل دارد.
نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و ریاست هیات روسی در مذاکرات آستانه با توجه به توقف گفت وگوهای صلح سوری در ژنو از حدود هفت ماه پیش، اعلام کرد: برگزاری نشست سوریه در قزاقستان با برنامه ریزی مسکو، تهران و آنکارا، آغازگر گفت وگوی بین المللی سوریه پس از مدت ها توقف بود.
آلکساندر لاورنتیف اظهار کرد: رویداد آستانه بسیار مهم است، به این دلیل که افزون بر حضور روسیه، ایران و ترکیه به عنوان سه کشور ضامن اجرای توافق مسکو در باره سوریه، استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل، هیات دولت سوریه و نمایندگان گروههای مسلح و همچنین سفیر آمریکا در قزاقستان حضور یافتند.
لاورنتیف در پایان گفت: بر این باورم که مذاکرات آستانه رویدادی مهم و گامی نمادین است که امید دستیابی به سطح جدیدی از روند گفت وگوهای برای حل بحران سوریه را به وجود آورده است.
مذاکرات سوری آستانه در قالب بیانیه نشست مشترک ۳۰ آذر ماه مسکو با حضور وزیران خارجه ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد که ابتکار برقراری آتش بس در سوریه و گفت وگوهای قزاقستان را ارائه و در باره اجرای آن توافق کردند.
در بخشی از بندهای نشست آستانه که امروز انتشار یافت، آمده است: هیات های جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در راستای بیانیه مشترک وزرای خارجه خود در مسکو مورخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶ و قطعنامه ۲۳۳۶ شورای امنیت ملل متحد؛
از آغاز مذاکرات میان دولت جمهوری عربی سوریه و گروه های معارض مسلح در شهر آستانه، در تاریخ ۲۳ و ۲۴ ژانویه ۲۰۱۷، حمایت کرده و از حضور نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و تسهیل گفت وگوها قدردانی می کنند.
در ادامه بیانیه افزوده شده است: بار دیگر بر تعهد خود نسبت به حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان کشوری دموکراتیک، چند قومی، چند مذهبی و غیر فرقه ای که در شورای امنیت ملل متحد نیز مورد تایید قرار گرفته است، تاکید می کنیم.
سه کشور بر این باورند که منازعه سوریه از طریق راهکار نظامی قابل حل نیست و تنها با فرایند سیاسی مبتنی بر اجرای کامل قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد می تواند حل و فصل شود.
به گزارش #فراسخن، در این مذاکرات افزون بر ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان نشست هیات های دولت سوریه و گروههای مسلح، استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و جورج کرول سفیر آمریکا در قزاقستان به نمایندگی از واشنگتن شرکت داشتند.
نشست آستانه با هدف شکستن بن بست از سرگیری مذاکرات صلح سوری در ژنو برنامه ریزی شه که از هفت ماه پیش با کارشکنی گروههای مسلح تحت الحمایه گروه کشورهای ضدسوری از جمله عربستان سعودی متوقف شده است.
همچنین وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که نشست آستانه مقدمه ای برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده صلح در ژنو است که هشتم فوریه (۲۰ بهمن) با نظارت سازمان ملل متحد در ژنو آغاز خواهد شد.
اروپام ۱۵۱۶ ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.