انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35584

8 بازدید12 views

انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ مردم مصر ابتدا از میدان التحریر قاهره آغاز شد. در آن سال، مردم خسته از رژیم دیکتاتوری مبارک که فاقد وجاهت مردمی و ملی بود، تمام تلاش خود را برای ساقط کردن بنیان استبداد و دیکتاتوری به کار بستند.در دوران حکومت استبدادی مبارک، ظلم، ستم، بی قانونی و بی ثباتی […]

انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ مردم مصر ابتدا از میدان التحریر قاهره آغاز شد. در آن سال، مردم خسته از رژیم دیکتاتوری مبارک که فاقد وجاهت مردمی و ملی بود، تمام تلاش خود را برای ساقط کردن بنیان استبداد و دیکتاتوری به کار بستند.
در دوران حکومت استبدادی مبارک، ظلم، ستم، بی قانونی و بی ثباتی سیاسی، نابسامانی های اجتماعی و اقتصادی، فقر و بیکاری و استبداد در بعد داخلی و ارتباط با رژیم صهیونیستی و وابستگی سیاسی و اقتصادی به کشورهای غربی در بعد خارجی به حدی رسیده بود که جوانان انقلابی و عموم مردم مصر با اتکا بر عزم و اراده ملی، رژیم حسنی مبارک را پس از سی سال دیکتاتوری ساقط کردند و فصل نوینی را در تاریخ معاصر این کشور رقم زدند.
انقلاب ۲۵ ژانویه سال ۲۰۱۱ مردم مصر توانست در مدت زمان کمتر از سه هفته رژیم مستبد مبارک در قاهره را ساقط کند و این پیروزی واکنش طبیعی مردم مظلوم مصر به ظلم و ستمی بود که در طول سالیان متمادی به آنان روا داشته شده بود.
در رژیم دیکتاتوری مبارک، حقوق شهروندی و آزادی های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به شدت سرکوب می شد و فضای جامعه قبل از انقلاب ۲۵ ژانویه، کاملا بسته، امنیتی و بر خلاف خواست مردم این کشور بود.
طرح موروثی کردن قدرت سیاسی که در اواخر رژیم مبارک زمزمه آن شنیده می شد و می رفت که مبارک پسر خود جمال را به منصب ریاست جمهوری منصوب نماید، مورد مخالفت جدی مردم مصر قرار گرفت و سرانجام انقلاب ملت علیه دیکتاتوری مبارک پیروز شد.
اکنون پس از گذشت شش سال از آن واقعه تاریخ ساز، آنچه که امروز ضرورت آن احساس می شود، پاسخگویی مسئولانه دولت کنونی مصر در برابر خواست و اراده مردمی است که همچنان اهداف و آرمان های انقلاب خود را حفظ و بر آن پافشاری کرده اند.
هدف حقیقی از انقلاب مصر تثبیت نقش مردم در تصمیم گیری های این کشور و تغییر حکومت سلطه گر به یک حکومت مردمی بود که این امر با سقوط رژیم مستبد و وابسته مبارک، صورت واقعیت به خود گرفت، اما آنچه که امروز توجه به آن از اهمیتی بالایی برخوردار است، حفظ اهداف اصیل انقلاب ۲۵ ژانویه و حرکت در مسیر خواست و اراده جمعی ملت مصر است تا به وسیله آن بتوان ضمن تحقق اهداف حقیقی انقلاب مردم، بر چالش های پیش رو نیز غلبه کرد.
ناظران سیاسی بر این باورند که با وجود گذشت شش سال از انقلاب مردم مصر و سقوط دیکتاتوری مبارک، سیاست های خارجی دولت مصر با توجه به شرایط داخلی آن روشن نیست و هدف اصلی آن به دست آوردن حمایت های بیشتر در عرصه بین المللی به ازای از دست دادن هر امتیازی است که نمونه آن توافق واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان سعودی بود که البته با هوشیاری و آگاهی دادگاه عالی مصر و مردم و فعالان سیاسی این کشور، ملغی اعلام شد.
از سوی دیگر، حل مشکلات اقتصادی مردم و غلبه بر چالش های اقتصادی یکی دیگر از اهداف اصیل انقلاب مردمی مصر در ۲۵ ژانویه بود که تاکنون آنگونه که شایسته می باشد، مورد توجه جدی دولت قرار نگرفته است.
اکنون مصر نه تنها با کاهش رشد اقتصادی و بحران ارزی حاصل از ناآرامی های سیاسی مواجه است، بلکه نارضایتی های مردمی را نیز به دلیل افزایش قیمت اجناس تجربه می کند.
اقتصاد مصر که پرجمعیت ترین کشور عربی است، از زمان سقوط حکومت حسنی مبارک دیکتاتور پیشین این کشور در سال ۲۰۱۱ دستخوش مشکلات عدیده ای شده است، به طوریکه حدود ۲۸ درصد از مردم مصر زیر خط فقر زندگی می کنند و بدهی های عمومی این کشور نزدیک به ۱۰۰ درصد تولید ناخالص داخلی است.
با نگاه به وضعیت کنونی دولت و جامعه مدنی مصر و نیز آنچه گفته شد، به نظر می رسد اگرچه انقلاب مردم مصر پس از گذشت شش سال همچنان به حیات خود ادامه می دهد، اما مطالبات قانونی مردم مصر به طور کامل در عرصه سیاسی و اقتصادی این کشور عملی نشده است و عملکرد دولت ‘عبدالفاتح السیسی’ رئیس جمهوری کنونی مصر نیازمند بازنگری و اصلاح مبتنی بر اهداف و آرمان های اصیل انقلاب مردمی در سال ۲۰۱۱ است.
به هر روی، پیام انقلاب مصر در بعد داخلی احترام به حقوق مصرح شهروندان و برقراری کامل آزادی های سیاسی و اجتماعی و در بعد خارجی حفظ استقلال و تمامیت ارضی و مقابله با نفوذ بیگانگان بود که در سال ۲۰۱۱ در میدان التحریر قاهره به روشنی اعلام شد و اکنون نیز مردم مصر بر همان مسیر آزادی خواهی و استقلال طلبی خود به تلاش برای تحقق کامل مطالبات خود ادامه می دهند.
خاورم**۹۳۷۷** ۱۲۷۵
گزارش: حمید اوضح * انتشار دهنده: مجید جعفری

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.