انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35602

8 بازدید7 views

وحدت و وفاق ملی یکی از ضرورت های مهم و اصلی برای هر کشور به شمار می آید و هر جامعه ای برای رویارویی با تهدیدهای بیرونی و چالش های درونی، ناگزیر از حرکت به سوی انسجام و وحدت است. این وحدت و همدلی هم باید میان مردم و مسوولان و هم میان مسوولان با […]

وحدت و وفاق ملی یکی از ضرورت های مهم و اصلی برای هر کشور به شمار می آید و هر جامعه ای برای رویارویی با تهدیدهای بیرونی و چالش های درونی، ناگزیر از حرکت به سوی انسجام و وحدت است. این وحدت و همدلی هم باید میان مردم و مسوولان و هم میان مسوولان با یکدیگر برقراری یابد. به عبارت دیگر، سلامت یک کشور در صورتی تضمین خواهد شد که همه گروه های جامعه با یکدیگر به تفاهم و همدلی برسند.
هر از چندگاهی پیشنهادهایی همچون «طرح گفت‌وگوی ملی» و «آشتی ملی» در راستای تحقق وحدت و انسجام ملی و شتابندگی حرکت به سوی آن مطرح می شود. پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان حامی همبستگی ملی بار دیگر چنین دیدگاه هایی برجستگی یافت و بسیاری مهمترین پیام تشییع هاشمی را وحدت و انسجام ملی دانستند.
نظر به اهمیت مقوله وحدت و انسجام ملی، گروه پژوهش و تحلیل خبری #فراسخن با «محمدکاظم انبارلویی» سردبیر روزنامه «رسالت» و یکی از صاحبنظران سیاسی و «فیاض زاهد» مدرس دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی به گفت وگو پرداخت.

*** معناکاوی و کارکرد انسجام و وحدت ملی
انبارلویی در گفت و گو با پژوهشگر #فراسخن درباره جایگاه و اهمیت وحدت و انسجام ملی در نظام های سیاسی و به ویژه نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: اقتدار ملی از وحدت و انسجام ملی بیرون می آید و امنیت ملی در سایه اقتدار ملی تامین می شود. بنابر این نظام جمهوری اسلامی از ابتدای شکل گیری بر اساس وحدت و انسجام ملی ازامنیتی برخوردار شد که هیچ قدرت خارجی نتوانست به این امنیت آسیب برساند.
زاهد نیز در گفت و گو با پژوهشگر #فراسخن با بیان این که ثبات جمهوری برآمده از انقلاب اسلامی و استفاده از تمام ظرفیت های کشور در گروی وحدت ملی است، تاکید کرد: پیش از انقلاب مردم توانستند نظام سلطنتی را که دارای پشتوانه های بین المللی و سابقه تاریخی بود کنار بزنند. پس از انقلاب نیز مردم با وحدت توانستند از جنگی بسیار سنگین که در آن بسیاری کشورها از صدام حسین حمایت می کردند، با موفقیت عبور کنند. در سایه وحدت ملی در دوره پس از امام نیز رهبرمعظم انقلاب کشور را از گردنه های سهمناک گذراند و از گزندهای مختلف حفظ کرد. برای نمونه حل مساله بسیار پیچیده سیاسی و امنیتی هسته ای یکی از این موارد بود. از این رو ما زمانی می توانیم هویت و اقتدار کشور را حفظ کنیم که در داخل منسجم باشیم و با یک صدای واحد سخن بگوییم.

** پیام تشییع هاشمی؛ انسجام و وحدت
به باور بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران، مهمترین پیام تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی که بیست و یکم دی ماه صورت گرفت، وحدت و انسجام ملی بود، انبارلویی در این زمینه گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیت مبارز، انقلابی و یک اسلام شناس بود و کسانی که در بزرگداشت ایشان شرکت کردند به نوعی در تکریم اسلام، انقلاب و نظام بود. در واقع گذشته از هر گرایش سیاسی آقای هاشمی زحمت بسیاری برای انقلاب اسلامی پیش و پس از انقلاب کشیدند و مردم، نخبگان و گروه های سیاسی برای تکریم چنین شخصیت سیاسی به میدان آمدند.
زاهد نیز با بیان این که در روز تشییع جنازه آیت الله هاشمی شاهد این بودیم که همه نیروهای معتقد به انقلاب اسلامی و مردم با همه سلایق آمده بودند، اظهار کرد: در این مراسم ما در کنار خود افرادی را می دیدیم که شاید با نگرش سیاسی مان سازگار نبودند اما در کنار هم یکی از ستون های ماندگار انقلاب و نظام اسلامی را تشییع کردند. به همان سان که حیات آقای هاشمی ثبات بخش و توازن دهنده به نظام سیاسی بود، مرگش نیز همین پیامد را داشت. باید از این فرصت استفاده کنیم و بر منویات رهبری انقلاب پایبند باشیم و کشور را به سمت پیشرفت ببریم.

**مولفه های آشتی ملی
انبارلویی در زمینه مطرح کردن مباحثی همچون طرح گفت و گو و آشتی ملی اظهار کرد: در شرایط کنونی کسی با کسی قهر نیست. آشتی ملی مانند ۲ روی یک سکه است؛ یک طرف تولی به ولایت و طرف دیگر تبری از منافقان داخلی و دشمنان خارجی نظام است. از این رو افراد و جریان ها با تعهد به این مساله، خود به خود داخل خیمه انقلاب قرار می گیرد.
زاهد نیز درباره طرح آشتی ملی گفت: بسیاری در مراسم تشییع آقای هاشمی پشت سر رهبر انقلاب نماز خواندند در حالی که شاید از نظر سلیقه سیاسی متفاوت می اندیشیدند، همانگونه که با هدایت رهبر انقلاب دولت آقای روحانی توانست پرونده هسته ای را جمع کند در دیگر رویدادها نیز به این پشتوانه نیاز داریم و گرنه کشور دچار آسیب می شود.

**خطر وحدت زدایی
به باور بسیاری از کارشناسان، ضعف وحدت و انسجام ملی آسیب های بسیاری را متوجه کشور می کند. انبارلویی درباره آسیب های کمرنگ شدن وحدت و انسجام یادآور شد: یک عده ای فکر می کنند وقتی خودشان با انقلاب قهر هستند، دیگران نیز چنین حالتی دارند در صورتی که کسی با کسی مشکلی ندارد. این نگاه منجر به تشدید شکاف ها در کشور می شود.
زاهد نیز درباره آسیب های نبود وحدت و انسجام اظهار کرد: بزرگترین خطری که کشور را تهدید می کند افزایش فاصله خطوط طبقاتی است، به ویژه طبقه متوسط که طی سال های گذشته آسیب بسیاری دیده است. اگر ثبات و اعتماد ملی یعنی خطوط مختلف اجتماعی و سیاسی دچار انکسار شود ما به سمت مشروعیت زدایی گسترده پیش خواهیم رفت.

*** راهکار انسجام بخشی و مشروعیت افزایی
انبارلویی در زمینه عواملی که به تحقق انسجام و وحدت ملی می انجامد، گفت: رسیدن به وحدت و انسجام ملی با مواضع سازنده و اقدام عملی محقق می شود.
زاهد هم در این زمینه اظهار کرد: مهمترین مساله این است که مسوولان نظام جمهوری اسلامی چشمانشان را بر واقعیت ها نبندند. همان سان که نیروهای اجتماعی در تشیع جنازه هاشمی شعارهایی برخلاف موجودیت نظام مطرح نکردند، مقام های عالی رتبه نیز باید از این پیام ها بهره بگیرند.
*گروه پژوهش و تحلیل خبری
خبرنگار:محمدستاری**انتشاردهنده: سیدمحمد موسی کاظمی **پژوهشم**۴۵۸** ۹۲۷۹

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.