انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35637

9 بازدید6 views

به گزارش #فراسخن مجید خرازیان مقدم روز چهارشنبه در نخستین سمینار ملی حیات وحش و تنوع زیستی زاگرس میانی در سالن جلسات شورای اسلامی شهر خرم آباد افزود: حضور تشکل های غیردولتی و نهادهای مردمی و مشارکت در تصمیم سازی ها ضروری است. وی حضور و مشارکت تشکل ها و نهادهای مردمی را از شاخصه […]

به گزارش #فراسخن مجید خرازیان مقدم روز چهارشنبه در نخستین سمینار ملی حیات وحش و تنوع زیستی زاگرس میانی در سالن جلسات شورای اسلامی شهر خرم آباد افزود: حضور تشکل های غیردولتی و نهادهای مردمی و مشارکت در تصمیم سازی ها ضروری است.
وی حضور و مشارکت تشکل ها و نهادهای مردمی را از شاخصه های جامعه مدنی و نظام مردم سالار بیان کرد و گفت: نگاه سازمان حفاظت محیط زیست به حوزه های فعال زیست محیطی بسیار مثبت است.
خرازیان مقدم با بیان اینکه در حال حاضر ایران جزو ۲۰ کشور نخست جهان به لحاظ تنوع زیستی است، ادامه داد: یکهزار و ۱۶۳ گونه مهره دار و ۲۴۱ گونه خزنده در کشور شناخته شده است.
وی اضافه کرد: بیش از دو سوم اروپا و کل کشورهای خاورمیانه تنوع پرنده در ایران وجود دارد.

** ۷۴ گونه جانوری در معرض تهدید قرار دارند
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: عوامل تهدید بسیاری با بیش از ۹۵ درصد عوامل انسانی محیط زیست و تنوع زیستی کشور را تهدیدی می کنند.
وی اظهار کرد: در حال حاضر فهرست سرخ قابل استناد کشور، IUCN است که در برنامه ششم توسعه فهرست سرخ ملی در نظر گرفته شده است.
خرازیان مقدم افزود: با توجه عوامل تهدیدی موجود، زیستگاه ها روز به روز در حال تخریب هستند و با این روند در ۱۵ سال آینده شرایط مناسبی از استان های شمالی کشور باقی نخواهد ماند.
وی چندین هزار شکار غیرقانونی در سال را از عوامل مهم تهدید تنوع زیستی کشور خواند و گفت: با تعامل با وزارت دفاع برای جمع آوری اسلحه در این راستا اقدام شده است.
وی افزود: در سال های اخیر مجوز شکار چهار پایان صادر نشده و با توجه به بیماری های نو پدید و باز پدید پرندگان تمامی مجوزهای شکار لغو شده اند.
خرازیان مقدم اظهار کرد: مصوبه قرق های اختصاصی در خارج از مناطق تحت مدیریت از شورای عالی محیط زیست اخذ شده و در حال حاضر پنج منطقه قرق در سه استان کشور تشکیل شده است که گام مهمی در جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن تنوع زیستی می باشند.
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: مسائل زیست محیطی فرا دستگاهی است و حفاظت از ۲۵ میلیون هکتار مناطق تحت مدیریت و تعداد محدود محیط بان امکان پذیر نیست.
وی افزود: به ازای هر ۱۰ هزار هکتار مناطق تحت مدیریت تنها یک محیط بان در کشور وجود دارد درحالیکه تعداد محیط بانان در چهار دهه گذشته رشدی نداشته است.
وی اظهار کرد: حافظان اصلی محیط زیست مردم هستند و باید بیش از گذشته در این عرصه ایفای نقش داشته باشند.
خرازیان مقدم نهادهای مردمی را نخستین حلقه اتصال سازمان حفاظت از محیط زیست و مردم دانست و افزود: بیش از ۲ و نیم برابر ظرفیت مراتع تحت چرای دام قرار گرفته است و این تخریب باید با فرهنگ سازی و مشارکت مردم کنترل شود.

** قاچاق حیوانات بعد از قاچاق اسلحه و مواد مخدر پرسودترین تجارت است
مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: قاچاق گونه حیوانات بعد از قاچاق اسلحه و مواد مخدر پرسودترین تجارت است که در این راستا برای مدیریت ۳۵ گونه در برنامه پنج ساله ششم با همکاری نمایندگان مجلس شورای قوانینی تصویب شده و اجرا می شود.
وی افزود: با تامین اعتبارات مورد نیاز و تعامل سایر دستگاه های اجرایی این برنامه های عمل و مدیریت عملیاتی می شوند.
خرازیان مقدم با بیان اینکه فهرست سرخ گونه های زیستی برای استناد در برنامه های اجرایی تدوین می شود، گفت: بیمه حیات وحش و تهیه اطلس گونه های زیستی در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.
به گفته وی بیمه خرس قهوه ای به عنوان گونه چتری لرستان در حال اجرا می باشد و برنامه مدیریت سمندر لرستانی،پلنگ ایرانی در سال آینده انجام می شود.
۷۲۷۴/۳۰۲۲
خبرنگار: مریم نریمانی ** انتشاردهنده: احسان کردی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.