انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35645

9 بازدید6 views

به گزارش #فراسخن، میکائیل بهادری روز چهارشنبه در جریان بازدید نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از روند حفاری تونل برای انتقال آب حوضه جنوب آذربایجان غربی به این دریاچه با بیان اینکه کل تونل انتقال آب ۳۶ کیلومتر است، افزود: حفاری مکانیزه تونل توسط ۲ دستگاه TBM طبق برنامه در حال انجام است.وی […]

به گزارش #فراسخن، میکائیل بهادری روز چهارشنبه در جریان بازدید نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از روند حفاری تونل برای انتقال آب حوضه جنوب آذربایجان غربی به این دریاچه با بیان اینکه کل تونل انتقال آب ۳۶ کیلومتر است، افزود: حفاری مکانیزه تونل توسط ۲ دستگاه TBM طبق برنامه در حال انجام است.
وی زمان پیش بینی شده برای اتمام کل این طرح را تا پایان سال ۱۳۹۸ شمسی عنوان کرد و گفت: پس از اتمام این طرح سالیانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرازیر می شود.
قرارگاه خاتم پیمانکار این طرح است و دولت پشتیبانی مالی لازم برای تسریع در اجرای این طرح را در دستور کار دارد.
طی روزهای اخیر نیز سه هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت مطالبه های پیمانکاران در طرح های احیای دریاچه ارومیه تخصیص یافته و احیای دریاچه ارومیه براساس وعده انتخاباتی دکتر روحانی از مهر سال جاری وارد فاز عملیاتی شده است.
احیای دریاچه ارومیه پس از تثبیت تراز آبی این دریاچه طی ماه های اخیر در حالی دنبال می شود که با وجود کاهش ۲۸٫۵ درصدی بارندگی ها همچنان تراز آب دریاچه ارومیه بالاتر از سال های گذشته است.
دریاچه ارومیه با طول ۱۴۰ و عرض ۵۵ کیلومتر وسعت به اندازه پنج هزار و ۲۰۰ کیلومترمربع را در شمالغرب کشور به خود اختصاص داده است که البته امروزه از این میزان پهنه آبی خبری نیست.
مشکلات دریاچه ارومیه در دولت های نهم و دهم مورد بی توجهی قرار گرفت ولی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در سال ۹۲ کار مطالعه، تثبیت و احیای دریاچه به صورت عملی آغاز شد.
دکتر حسن روحانی با عمل به وعده انتخاباتی خود، در نخستین جلسه هیات دولت بر بهبود وضعیت دریاچه ارومیه با استفاده از تمام ظرفیت های کشور تاکید کرد و همین امر حسن مطلعی برای فعالیت در این عرصه شد.
در گام های نخست ستاد احیای دریاچه ارومیه تشکیل و اقدام های مطالعاتی برای احیا آغاز شد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۴۰ گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این اعضا نیز کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کردند.
انتقال آب بین حوضه ای، تثبیت آب موجود در حوضه دریاچه ارومیه، استفاده از آبیاری های نوین در بخش کشاورزی با توجه به سهم بیش از ۹۰ درصدی این بخش از مصرف آب و فعالیت های فرهنگی، آموزشی و ترویجی از جمله این اقدام های عملیاتی است.
در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است دریاچه ارومیه ظرف مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و ۲۷۴ متر از سطح آبهای آزاد برسد.
۳۲۱۴/۳۰۷۲ ** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.