انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35651

10 بازدید4 views

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، محمد مهدی مفتح در نشست خبری روز چهارشنبه که برای تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.وی ادامه داد: این کارگروه متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و داریی و دیوان محاسبات است که اسناد مربوطه به […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، محمد مهدی مفتح در نشست خبری روز چهارشنبه که برای تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.
وی ادامه داد: این کارگروه متشکل از سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و داریی و دیوان محاسبات است که اسناد مربوطه به صادرات نفت طی سال های ۸۷ تا ۹۱ از جمله بنزین، نفت گاز و تهاتر آن ها و همچنین ما به التفاوت قیمت نسبت به قیمت فوب خلیج فارس را تهیه و گزارش آن را به کمیسیون برنامه و سپس پس از بررسی به صحن مجلس ارائه خواهد داد.
مفتح اضافه کرد: این تصمیم به دلیل ارائه یک سری گزارش و تخلفات احتمالی طی این سال ها بوده و بیشتر بحث کارشناسی است و بحث های حاشیه ای وجود ندارد.
وی درباره این که آیا موضوع متهمان نفتی نیز در این زمینه بررسی خواهد شد، گفت: فکر می کنم بحث بررسی متهمان نفتی بعد از سال ۹۱ باشد.
وی همچنین با تشریح دیگر مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور گفت: با تصویب کمیسیون تلفیق، بانک مسکن موظف شد سال آینده در چارچوب بانکداری الکترونیک ۱۰ درصد درآمد حاصل از تراکنش های مالی را پس از کسر عوارض به حساب خزانه واریز کند.

**رفع محرومیت های اجتماعی از خریداران سربازی
مفتح همچنین با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره هزینه نقدی جریمه خرید خدمت سربازی مشمولان با بیش از هشت سال غیبت، گفت: در اولین سالی که خرید سربازی مشمولان غایب مطرح شد (قانون بودجه ۹۴) مجلس تصویب کرد کسانی که از این فرصت استفاده می کنند از برخی حقوق اجتماعی مانند نمایندگی مجلس و نامزدی در انتخابات شوراهای شهر و روستا محروم می شوند اما این حکم در قانون بودجه سال های بعد تکرار نشد.
وی تصریح کرد: متاسفانه این اقدام باعث ایجاد تبعیض میان افرادی که سربازی خود را در اولین سال خریداری کرده اند با دیگر افراد شد که براین اساس کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ مصوب کرد که افرادی که در اولین سال (سال ۹۴) از فرصت خرید خدمت سربازی استفاده کرده اند، محرومیت از حقوق اجتماعی آنها رفع شود و با دیگران حقوق یکسانی داشته باشند.

**واریز ۱۰ ریال از فروش هرمگابایت اینترنت به وزارت بهداشت
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۶ کل کشور خاطر نشان کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز موظف شد به ازای فروش هر مگابایت اینترنت مبلغ ۱۰ ریال به حساب اختصاصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی واریز کند.
مفتح ادامه داد: همچنین مقرر شد که در راستای حذف انشعابات غیرمجاز برق و برای افزایش امنیت و کاهش تلفات شبکه برق، شرکت های برق به افرادی که انشعابات غیرمجاز دارند، هزینه انشعاب موقت را اخذ کرده و آن را به خزانه داری کل کشور واریز کند و به آنها انشعاب موقت ایجاد که این کار حقی برای ایجاد انشعاب دایم به وجود نمی آورد.

**اختصاص قیر رایگان برای آسفالت حیاط مدارس
وی درباره در اختیار قرار دادن قیر رایگان توسط وزارت نفت به دستگاه های مختلف نیز اظهار داشت: شرکت ملی نفت موظف شد ۴ میلیون تن قیر رایگان تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال به نسبت ۱۳ درصد به وزارت جهاد برای مالچ پاشی، ۵۴ درصد به وزارت راه برای ساخت راه های روستایی، ۱۷ درصد به بنیاد مسکن برای بهسازی آسفالت روستاها، ۱۳ درصد برای روکش آسفالت شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر جمعیت و ۳ درصد هم به وزرات آموزش و پرورش برای آسفالت حیاط های مدارس اختصاص یابد.
این نماینده مجلس گفت: مقرر شد مطالبات بانک های تجاری بابت اصل و سود تسهیلات شرکت های دولتی تابع وزارت نفت به مدت ۲ سال با هزینه این شرکت ها امهال شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۶ کل کشور بر همین اساس اضافه کرد: یکی از بحث‌های مورد توجه مربوط به تبصره‌های مربوط به فاینانس‌ها و اوراق مشارکت مالی بود که قبلاً به آنها اشاره کردم که طی آن تصویب شد که ۵۰ میلیارد دلار دولت مجوز دارد که از طریق فاینانس دولت از بانک‌های خارجی تأمین مالی کند و شورای اقتصاد هم باید تأسیسات مذکور را به طرح‌های بخش‌های دولتی دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی و زیست‌محیطی تخصیص دهد.
وی با اشاره به دیگر مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۹۶ تصریح کرد: طی مصوبه‌ای دیگر، به بانک‌های عامل در سال ۹۶ اجازه داده شده از محل منابع در اختیار خود نسبت به اهدای تسهیلات ارزی به سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی، تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی برای طرح‌های توسعه‌ای بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترک و همچنین برای جمع‌آوری گازهای همراه برای افزایش ضریب بازیافت مخازن این تسهیلات را اهدا کند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: بانک‌های عامل اجازه دارند که در سال ۹۶ از محل منابع در اختیار خود تسهیلات ارزی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی،‌ تعاونی و شهرداری‌ها برای طرح‌های توسعه‌ای مختلف برای حوزه حمل‌ونقل درون و برون‌شهری ارائه کنند،

**وام به واحدهای دانشگاهی
نماینده مردم تویسرکان در مجلس گفت: همچنین طی مصوبه‌ای دیگر به بانک‌های عامل اجازه داده شد در سال ۹۶ از منابع در اختیار خود مبلغ ۸۰۰ میلیون دلار را به دانشگاه‌های مختلف وام دهند و براین اساس، ۳۸۰ میلیون دلار از این مقدار برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، ۱۰۰ میلیون دلار دانشگاه فنی و حرفه‌ای، ۵۰ میلیون دلار دانشگاه پیام نور، ۳۰ میلیون دلار دانشگاه فرهنگیان، ۳۰ میلیون دلار دانشگاه آزاد اسلامی و ۷۰ میلیون دلار سازمان تحقیقات و آموزش ترویج کشاورزی و ۸۰ میلیون دلار جهاد دانشگاهی و همچنین هنرستان‌های آموزش‌وپرورش بر اساس فهرست موردتفاهم این اعداد را بتوانند بانک‌ها تسهیلات ارائه دهند.
مفتح تصریح کرد: بحث اوراق مشارکت تا سقف ۱۰۰ هزار میلیارد ریال که وزارت بهداشت و علوم تحقیقات و سازمان انرژی اتمی و میراث فرهنگی اجازه داده شده بود موردبررسی قرار گرفت که بر اساس آن مقرر شد برای اجرای طرح‌های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی در مواردی که بیان شد بتوانند ازجمله در حوزه گردشگری، جمع‌آوری و انتقال آب و فاضلاب طرح‌های نیروگاه‌های برق و این‌گونه موارد تأمین مالی کنند.
وی با اشاره به حضور رییس مجلس در جلسه امروز کمیسیون تلفیق گفت: آقای لاریجانی در این جلسه موضوع توجه کمیسیون به مصوبات را مورد تأکید قرار داد که در آن مشکل قانون اساسی وجود نداشته باشد.
به گفته مفتح،‌ لاریجانی همچنین یادآور شد که آنچه را که مجلس در برنامه ششم تصویب کرده هرچند شورا تأیید نکرده اما به‌عنوان پایه کار و مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه قرار بگیرد و همچنین عنوان کرد که بر اساس تعداد زیاد مصوبات،‌ تعداد زیادی از اشکالات را شورای نگهبان نخواهد گرفت و این شورا بر اساس بررسی‌هایی که داشته تعداد محدودی ایراد دارد که باید برطرف شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق با اشاره به دیگر سخنان رییس مجلس در کمیسیون تلفیق افزود: بحث بسیار مهمی که لاریجانی به آن اشاره کرد و کمیسیون خیلی به آن توجه دارد، توجه به طبقات با درآمد پایین است. به‌گونه‌ای که مصوبات ما به‌نحوی صورت گیرد که فشار زندگی بر طبقات با درآمد پایین و ضعیف، کمتر شود. همچنین بحث ملاحظات مسائل حوزه فرهنگ به‌ویژه فرهنگ دینی و مربوط به حوزه دفاعی از سوی رئیس مجلس در کمیسیون مورد تأکید قرار گرفت.
مفتح ادامه داد: در رابطه با توجه به اقشار ضعیف نیز رئیس مجلس اشاره کرد که البته کمیسیون در این مدت به این مطلب توجه داشته است به‌ویژه در راستای مصوبه‌ای که در برنامه ششم داشتیم. بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موردتوجه قرار گرفت که بر اساس آن در حال بررسی هستیم که کلیه بازنشستگان کشوری و لشکری که حقوق‌شان کمتر از ۲ میلیون تومان است را در سال اول مورد توجه قرار دهیم.
وی یادآور شد: اگر شورای نگهبان حکم برنامه را تأیید و تبدیل به قانون شود،‌ این موضوع برای ۵ سال است، یعنی در طول ۵ سال حقوق بازنشستگان و شاغلین باید همسان‌سازی شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق تصریح کرد: در حوزه قانون هدفمندی یارانه‌ها بر اساس آنچه که در برنامه ششم تصویب کردیم، برای اقشار آسیب‌پذیر تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی، افزایش مستمری در نظر گرفته شد که در حال بررسی هستیم تا بتوانیم این افراد را از درآمد بیشتری برخوردار کنیم.
سیام ** ۹۱۰۳** ۹۳۱۴**۱۴۲۹
خبرنگار: حمید شهریاری*دریافت:داود توسلی**انتشار:محسن طاهرزاده

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.