انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35686

7 بازدید7 views

به گزارش #فراسخن، فرهاد سرخوش روز پنجشنبه در بازدید از جمهوری اسلامی مرکز آذربایجان غربی با بیان اینکه از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۲ شمسی به دلیل لایروبی نکردن رودخانه ها و بخار آب در حاشیه دریاچه هیچ آبی بر پیکره آن نرسیده بود، افزود: در این مدت سطح آب دریاچه ارومیه به طور متوسط ۴۰ […]

به گزارش #فراسخن، فرهاد سرخوش روز پنجشنبه در بازدید از جمهوری اسلامی مرکز آذربایجان غربی با بیان اینکه از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۲ شمسی به دلیل لایروبی نکردن رودخانه ها و بخار آب در حاشیه دریاچه هیچ آبی بر پیکره آن نرسیده بود، افزود: در این مدت سطح آب دریاچه ارومیه به طور متوسط ۴۰ سانتیمتر در هر سال کاهش یافته است.
وی با اشاره به وعده های انتخاباتی سال ۱۳۹۲ شمسی رئیس جمهوری در سفر به ارومیه گفت: رئیس جمهوری مطالبه های مردم آذربایجان را در دستور کار قرار داد و در اولین جلسه هیات دولت اقدام های عملی برای احیای دریاچه ارومیه کلید خورد تا این دریاچه طی مهر سال جاری به وضعیت تثبیت برسد.
سرخوش با بیان اینکه در مهرماه سال ۱۳۹۴ تنها ۱۰ درصد از دریاچه ارومیه باقیمانده و مابقی خشک شده بود، افزود: در همین راستا کارگروه احیای دریاچه ارومیه با یک عملیات ضربتی وارد عمل شد و در نیمه دوم سال ۹۴ تراز آبی دریاچه ارومیه ۵۰ سانتی متر افزایش یافت.
وی در رابطه با اقدام های ضربتی برای تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه گفت: ۴۱۲ کیلومتر لایروبی رودخانه های اصلی منتهی به دریاچه ارومیه، ساماندهی سردهنه های رودخانه ها، انسداد یکهزار و ۲۰۰ چاه غیرمجاز و اصلاح آبیاری در ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی از اقدام های زودبازده برای تثبیت وضعیت این دریاچه بود.
وی افزود: با اقدام های ستاد احیای دریاچه ارومیه در لایروبی رودخانه ها، میزان هدررفت آب سرازیر شده به بستر این دریاچه از ۱۰۰ درصد به ۱۵ درصد رسیده است.
سرخوش احداث جاده خاکی ۱۳ کیلومتری در وسط دریاچه ارومیه را از دیگر عوامل خشک شدن آن عنوان کرد گفت: در سال ۱۳۵۸ شمسی عملیات احداث جاده در وسط دریاچه ارومیه بدون انجام هیچگونه مطالعه ای به طول ۱۳ کیلومتر آغاز شد و هم اکنون این خاکریز یکی از دلایل مهم خشک شدن دریاچه ارومیه به شمار می رود.
وی افزود: این جاده خاکی که در قسمت غربی دریاچه ۱۱ کیلومتر و در قسمت شرقی نیز حدود ۲ کیلومتر طول دارد، مانع گردش آب از شمال دریاچه به جنوب آن می شود و نقش بسزایی در تغییر اکوسیستم، افزایش رسوب گذاری و تسریع در روند خشک شدن دریاچه ارومیه داشته است.
وی ادامه داد: هم اکنون تنها ارتباط آبی شمال و جنوب دریاچه ارومیه، پل میانگذر به اندازه یک هزار و ۲۰۰ متر است که عملا هیچ گردش آبی در این منطقه انجام نمی شود.
سرخوش تلاش برای گردش آب و رفع رسوب گذاری را از آخرین اقدام ستاد احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد و گفت: دانشگاه تبریز در حال مطالعه محل جدیدی برای گردش آب دریاچه ارومیه است که در بالاترین و پایین ترین تراز آبی دریاچه، عمل گردش را به خوبی انجام دهد.
به گزارش #فراسخن ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیا این دریاچه آغاز کرد اما در سریع ترین زمان ممکن طرح های ۴۰ گانه نهایی برای احیای دریاچه ارومیه بر روی میز اعضای ستاد احیا قرار گرفت و این ستاد کارهای عملیاتی خود را برای احیای بزرگترین پهنه آبی داخلی کشور شروع کرد.
انتقال آب بین حوضه ای، تثبیت آب موجود در حوضه دریاچه ارومیه، استفاده از آبیاری های نوین در بخش کشاورزی با توجه به سهم بیش از ۹۰ درصدی این بخش از مصرف آب و فعالیت های فرهنگی، آموزشی و ترویجی از جمله این اقدام های عملیاتی است.
در قالب طرح احیای دریاچه ارومیه قرار است این دریاچه ظرف مدت ۱۰ سال به سطح تراز اکولوژیک خود یعنی یک هزار و ۲۷۴ متر از سطح آب های آزاد برسد؛ تراز این دریاچه با وجود کاهش ۲۸٫۵ درصدی بارندگی در سال جاری، طی روز گذشته به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۵۵ سانتی متر رسیده که در مقایسه با روز مشابه سال قبل ۱۱ سانتی متر افزایش داشته است.
۳۲۱۴/۳۰۷۲ ** خبرنگار: شاهین سپهراد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.