انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35693

9 بازدید5 views

به گزارش روز پنجشنبه خانه ملت، علی لاریجانی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امور فرهنگی، کار اداری نیست، ولی متاسفانه در ساختار دیوان سالاری کشور انجام امور بر اساس انجام کارهای اداری رواج یافته است.رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه وزارت ارشاد و مسئولان آن از فضیلت فرهنگی برخوردار هستند […]

به گزارش روز پنجشنبه خانه ملت، علی لاریجانی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امور فرهنگی، کار اداری نیست، ولی متاسفانه در ساختار دیوان سالاری کشور انجام امور بر اساس انجام کارهای اداری رواج یافته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه وزارت ارشاد و مسئولان آن از فضیلت فرهنگی برخوردار هستند اضافه کرد: احتیاجی نیست در مسائل فرهنگی پر مناقشه حرکت کرد، کار فرهنگی تدریجی است، ولی اثرات ماندگار دارد لذا باید با دقت و حوصله به موضوعات پیرامون این مهم پرداخت.
وی با اشاره به اینکه مخاطبین وزارت ارشاد فرهیخته ترین افراد جامعه مانند اصحاب کتاب، مطبوعات و هنر هستند، ادامه داد: بر این اساس، باید در برخورد با فرهیختگان متناسب با شرایط و سطح فرهیختگی آنان برخورد شود.
رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه مردم باید کار فرهنگی را انجام دهند و در این میان باید بستر را برای آنها فراهم کرد، گفت: به عنوان مثال زمانی که بحث راه اندازی کانون های فرهنگی هنری مساجد مطرح شد ایده بر همین مبنا بود که مردم خودشان امور را اداره کنند.
وی اضافه کرد: باید تلاش شود بودجه کمک به بخش های مردمی اضافه شود و در این میان به سمت سیاست گذاری و هدایت کردن توسط افراد نخبه در وزارتخانه یا کوچک کردن وزارت ارشاد حرکت کرد.
لاریجانی با اشاره به اینکه در بخش هایی از کشور سالن های سینما و غیره با زحمت زیاد توسط ارشاد ساخته می شود، گفت: این امر در حالی رخ می دهد که بخش خصوصی می تواند کمک حال باشد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه تحولات فرهنگی در دنیا اهمیت داشته و فضای مجازی نیز یکی از این تحولات است، تصریح کرد: فضای مجازی موجب هوشیاری سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شده و تاثیرات زیادی دارد.
وی افزود: باید واقعیت اثرگذاری فضای مجازی را بپذیریم. این موضوع بیانگر این مهم است که ساختارهای گذشته نمی تواند خودش را به این عرصه تحمیل کند، لذا باید برایش فکری کرده و این عرصه را ساماندهی کرد.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی دارای پایه فرهنگی است، اظهار داشت: کشورهایی که صاحب مبانی فکری هستند عموما صاحب مکتب در حوزه های مختلف نیز می شوند و این مهم موضوعی است که رهبر انقلاب در زمان مسئولیتم در وزارت ارشاد طی نامه ای به آن اشاره کرد لذا نباید از این نکته غافل شد.
وی افزود: اقداماتی که در عرصه فرهنگ و هنر انجام شده نشان می دهد که کارگردانان، موسیقیدانان و غیره این خط فکری را دنبال می کنند که منشا در مکتب دارد ولی برای مکتب سازی نیاز به مسائل متافیزیکی و تدوین این امر دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به نظر می رسد بلوغ پیدایش مکتب سازی در عرصه هنری به وجود آمده است و آثار هنری در سایه این موضوع قرار دارند، اظهار کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید با افراد صاحب نظر در حوزه های مختلف مانند سینما و غیره برای تحقق این امر گفت وگو کرد.
لاریجانی با اشاره به اینکه حوزه سینما تاثیرگذاری خاص و متفاوتی در جامعه دارد، افزود: اگر با کارگردانان و افراد صاحب نظر در این حوزه تعامل شود، این افراد ذهنشان درگیر شده و آن وقت شاهد تولید آثار خوب خواهیم بود.
وی با بیان اینکه موسسات فرهنگی خوب، گردش اقتصادی مناسب به همراه خواهند داشت، ادامه داد: اگر در این خصوص موسسات فرهنگی مشکلاتی دارند به دلیل عدم رعایت مناسبات اقتصاد فرهنگ است لذا باید اقتصاد فرهنگ را برایشان تعریف کرد؛ برخی موسسات فرهنگی انتشاراتی کارهای جانبی متعددی انجام داده و از گردش مالی خوبی برخوردار هستند.
رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه باید به ناشران نیز کمک مناسبی داده شود، تصریح کرد: متاسفانه موضوع یارانه تاثیر مناسبی در این خصوص نداشته زیرا همه موسسات نگاه به دریافت پول از دولت و مجلس دارند در صورتی که باید آداب اقتصادی را برای آنها تعریف کرد تا خودشان مولد شوند.
لاریجانی با بیان اینکه افراد به دلیل زمین گیر نشدن به بخش فرهنگ و هنر رجوع نمی کنند زیرا هم اکنون در این عرصه با پدیده زمین گیر شدن مواجه هستیم، گفت: به نظر می رسد باید برای تعریف چرخه اقتصادی مطلوب و ارائه مدل در این زمینه تیمی را تشکیل داد؛ افرادی که در بخش فرهنگ فعالیت می کنند ذهنشان فارغ از توسعه اقتصادی است و باید برایشان این مهم تعریف شود.
وی با تاکید بر اینکه تعامل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با رادیو و تلویزیون می تواند تاثیر سازنده ای داشته باشد، اظهار کرد: می توان بسیاری از فیلم های تولید شده را از طریق تلویزیون پخش کرد، بنابراین با ایجاد تفاهم، می توان امکان در نظر گرفتن مباحث اقتصادی را برای تولیدکنندگان فراهم کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی بر اینکه در عرصه کتاب اقدامات خوبی انجام شده است تاکید و اظهار کرد: باید نظارت ها را به تناسب ناشران کمتر کرده و به سایه برد؛ به عبارتی لزومی ندارد برای هر چاپ کتابی اجازه گرفته شود زیرا ناشران مطمئنی در این عرصه فعالیت می کنند.
وی ادامه داد: توجه به این امر موجب تعالی بخشیدن به جامعه و احترام گذاشتن به ناشر خوش سابقه است و در این میان دیگر ناشران نیز تلاش می کنند تا به سطح بالایی در حفظ رعایت مقررات دست پیدا کنند.
لاریجانی با اشاره به اینکه حوزه مطبوعات با اقدامات خوبی مواجه شده است، تصریح کرد: برخی از مطبوعات فکر تولید کرده و خواندنی هستند در حالیکه برخی دیگر صرفا ورق زدنشان کفایت می کند از این رو در مقابل ارائه کمک ها فقط نباید به تیراژ توجه داشت بلکه باید به زنده بودن مطبوعات نیز ارزش دهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: باید دید مطبوعات چقدر به تعالی مخاطبان خود کمک می کند و زمینه رشد را به وجود می آورد.
**صالحی امیری: وزارت ارشاد نهادی حرفه ای بوده و جهت گیری سیاسی ندارد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهادی حرفه ای بوده و جهت گیری سیاسی ندارد، ادامه داد: این امر موجب می شود که یک مجموعه دارای پایداری، استمرار و بقای طولانی باشد.
رضا صالحی امیری با اشاره به اینکه تنش های بیرونی موجب آسیب دیدن وزارت فرهنگ و ارشاد می شود، افزود: در این میان تلاش شده با اتخاذ سیاست ثبات و آرامش وارد هیچ مناقشه ای نشویم؛ مثلا در بحث کنسرت ها توافق شد که به مفهوم اجرای صحنه ای اشاره شود لذا براساس آمارها تاکنون میزان اجرای صحنه ای طی سه ماه گذشته افزایش یافته و صرفا یک مورد آن لغو شده است.
صالحی امیری با اشاره به اینکه سه درصد تولید و ترویج موسیقی در کشور به عهده صدا و سیما است و ۲۵ درصد توسط موسسات مجاز موسیقی تولید می شود، ادامه داد: در این بین ۲۱ درصد از موسیقی تولید شده مربوط به جوان ها است که در شبکه های اجتماعی بارگذاری می شود و فقط یک درصد موسیقی اجرای زنده و صحنه ای وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه رقم یک درصد معادل حدود ۱۰ هزار اجرای صحنه ای در سال است، افزود: در این بین کمتر از ۱۰۰ اجرای صحنه ای و زنده لغو می شود.
وی با بیان اینکه در خصوص موضوع کنسرت ها و لغو آنها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناخواسته وارد بازی دیگران شد، گفت: این عرصه بازی سیاسی بود که در زمین فرهنگ انجام شد.
صالحی امیری با اشاره به اینکه اکنون در تهران ۹۰ الی ۱۱۰ تئاتر اجرا می شود، افزود: ولی تاکنون به دلیل اینکه این عرصه از فرهنگ به عنوان یک مساله اجتماعی عده ای قرار نگرفته و یا به صورت حرفه ای دنبال نشده دچار مناقشه نشده است در حالی که اثربخشی آن از سایر عرصه های دیگر هم بیشتر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه کتاب ۸۰ هزار مجوز ارائه شده که در یک سال کمتر از ۸۰ مورد آن با مسئله خاصی مواجه شده است، اظهار کرد: از میان ۸۰ گزارش ارائه شده در این خصوص دو مورد آن غیر قانونی بوده است.
وی همچنین گفت: در حوزه مطبوعات به دلیل اینکه نظام مطبوعاتی کشور حرفه ای شده با کمترین مشکل مواجه هستیم.
صالحی امیری حوزه هنر را یکی از عرصه های مهم مورد مناقشه دانست و افزود: عمدتا مناقشات به وجود آمده در این عرصه به دلیل عدم شناخت و مطالعه صحیح است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به رشد کمی و کیفی در عرصه سینمایی کشور افزود: خوشبختانه در این عرصه تولید دو برابر شده و فضای سینماها نیز افزایش یافته است.
وی با اشاره به بودجه پیش بینی شده برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در تدوین بودجه نیازمند تحول هستیم تا بتوان نهادهای مردمی را تقویت کنیم.
سیام**۶۰۸۴** **تنظیم:امیر خان زاده*انتشار:علی خورسندی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.