انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35713

6 بازدید7 views

به گزارش #فراسخن معصومه ابتکار عصر پنجشنبه در آیین آغاز عملیات مرحله نخست طرح مدیریت پارک ملی خبر در شهرستان بافت استان کرمان افزود: منطقه خبر، طبیعتی زیبا و سرشار از جاذبه های طبیعی است که در کنار طبیعت معیشت مردم به آن وابسته بوده و نسل به نسل در کنار سازمان حفاظت محیط زیست […]

به گزارش #فراسخن معصومه ابتکار عصر پنجشنبه در آیین آغاز عملیات مرحله نخست طرح مدیریت پارک ملی خبر در شهرستان بافت استان کرمان افزود: منطقه خبر، طبیعتی زیبا و سرشار از جاذبه های طبیعی است که در کنار طبیعت معیشت مردم به آن وابسته بوده و نسل به نسل در کنار سازمان حفاظت محیط زیست از این منابع طبیعی حفاظت کرده اند.
وی بیان کرد: طرح گردشگری خبر در ادامه طرح های بزرگ دولت یازدهم برای ارتقای وضعیت کشور در ابعاد زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی صورت می گیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اولین بار طرحی برای نحوه مدیریت و اجرای مناطق حفاظت شده در دولت اصلاحات مشخص شد و در این طرح مشخص می شود چگونه پارک های ملی، آثار حیات وحش و منابع طبیعی در مناطق حفاظت شده حفظ شود.
وی افزود: این طرح همچنین به نحوی است که ارزش های طبیعی را حفظ کرده و سرمایه های محیط زیست با مشارکت مردم حفظ می شود و مورد استفاده صحیح قرار می گیرد.
ابتکار عنوان کرد: در این دولت با استانداران استان های مختلف کشور تفاهم نامه امضا کردیم و خوشحالیم برای طرح ملی پارک خبر مطالباتمان به مرحله اجرایی رسیده است.
وی گفت: با استفاده از تجربه هایی که در دنیا وجود دارد و مشارکت و همکاری همه سازمان ها و براساس کنوانسیون تنوع زیستی و اصولی که در مجامع بین المللی به آن اعتقاد داریم، این طرح انجام می شود.
معاون رئیس جمهوری افزود: این طرح با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان جنگلها و مراتع کشور و بخش خصوصی اجرا می شود و خوشحالیم یکی از سرمایه گذاران بومی و مورد اعتماد مردم داوطلب اجرای طرح شده است.
وی تاکید کرد: پارک ملی خبر به طور کامل حفاظت می شود و هیچ واگذاری و تخریبی در آن انجام نمی شود.
ابتکار گفت: در این طرح فعالیت گردشگری پایدار براساس متون علمی و چارچوب اجرایی و فعالیت آن به صورت پایدار در منطقه انجام می شود.
وی با بیان اینکه طرح گردشگری خبر بافت می تواند ثمرات و برکات زیادی برای مردم منطقه داشته باشد اظهار کرد: گونه های متنوع و کم نظیر جانوری و گیاهی در این طرح حفظ می شود و شاخص های حفاظتی پارک ملی خبر و مناظر فوق العاده طبیعی این منطقه را ارتقا می دهد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مدیریت پسماند در طرح گردشگری پارک ملی خبر اجرا می شود تصریح کرد: این طرح جلوی آلودگی ها و تخریب ها را می گیرد و منابع آبی، چشمه ها و رودها حفظ می شود.
وی گفت: این طرح به نحوی طبیعت گردی را در همه سطوح ملی، بین المللی پیش بینی کرده است که از همکاری خوب استاندار و مردم کرمان تشکر می کنیم و مشارکت مردم در این طرح موجب موفقیت آن می شود.
طرح ملی گردشگری خبر شامل ایجاد موزه طبیعی، تله کابین، مکان های اقامتی به صورت کمپ توریستی و گردشگری هوایی است و بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این مرحله برای اجرای آن هزینه می شود.
پارک ملی خبر یکی از مناطق حفاظت‌شده در شهرستان بافت استان کرمان است که ۱۴۹ هزار و ۹۸۳ هکتار وسعت دارد. این پارک به دلیل دارا بودن تنوع زیستی ناشی از وجود ارتفاعات، دشت های متعدد و حوزه‌های آبخیز متنوع در استان و کشور کم نظیر است.
پارک ملی خبر یازدهمین منطقه ایران است که عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داده است. این پارک سال ۱۳۵۰ با عنوان منطقه حفاظت شده و سال ۱۳۵۴ تحت عنوان پناهگاه حیات وحش خبر و روچون مورد حفاظت قرار گرفت، سال ۱۳۷۰ به عنوان منطقه گردشگری فرهنگی در سازمان فرهنگی یونسکو به ثبت رسید و سال ۱۳۷۸ قسمت عمده این منطقه به پارک ملی ارتقا یافت.
تصویب طرح گردشگری هنزاء در شهرستان رابر و پارک ملی خبر در شهرستان بافت از اقدامات شاخص دولت تدبیر و امید برای استان کرمان بوده است.
به گزارش #فراسخن در استان کرمان علاوه بر مناطق چهارگانه، مناطق شکار ممنوع نیز وجود دارد. پارک ملی خبر زیستگاه گورخر، پلنگ ایرانی و از نواحی مهم پرندگان است و پستانداران شاخص علف خوار مانند کل، بز، قوچ، میش، آهو (سردسیری) و گونه گرمسیری جبیر در آن وجود دارد.
معاون رئیس‌ جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز (پنجشنبه) به منظور بازدید و آغاز عملیات مرحله نخست طرح مدیریت پارک ملی خبر با مشارکت جوامع محلی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اکوتوریسم وارد کرمان شد.
همچنین عملیات اجرایی گازرسانی به بخش خبر شهرستان بافت امروز با حضور ابتکار در این شهرستان آغاز شد.
مرکز شهرستان بافت در ۱۶۶ کیلومتری جنوب غرب کرمان است.
این طرح با عنوان ‘توسعه، حفظ و نگهداری اکوتوریسم طبیعی پارک ملی خبر’ یک سال قبل به پیشنهاد بخش خصوصی تصویب و همه مجوزهای رسمی آن صادر شد که عصر پنجشنبه با حضور معصومه ابتکار، استاندار کرمان، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، قائم مقام سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان و مقامات محلی عملیات اجرایی آن آغاز شد.
خبرنگار: داود رجبی بهجت ** انتشار دهنده :اصغر رضاخانی
۷۴۳۷ /۱۴۸۴

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.