انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35730

7 بازدید6 views

به گزارش #فراسخن ، معصومه ابتکار شامگاه پنجشنبه در نشست خبری که پس از آغاز عملیات اجرایی طرح مدیریت پارک ملی خبر شهرستان بافت در پاویون فرودگاه کرمان برگزار شد افزود: در استان کرمان و منطقه خبر، طرح گردشگری طبیعت گردی متناسب با ساز و کارهای روز دنیا انجام می شود و مطالعات این طرح […]

به گزارش #فراسخن ، معصومه ابتکار شامگاه پنجشنبه در نشست خبری که پس از آغاز عملیات اجرایی طرح مدیریت پارک ملی خبر شهرستان بافت در پاویون فرودگاه کرمان برگزار شد افزود: در استان کرمان و منطقه خبر، طرح گردشگری طبیعت گردی متناسب با ساز و کارهای روز دنیا انجام می شود و مطالعات این طرح در سایر نقاط کشور نیز انجام شده که امیدواریم در مناطق پیش بینی شده اجرایی شود.
وی اظهار کرد: امیدواریم این طرح را در نقاطی که مطالعات و کارهای کارشناسی انجام شده، اجرایی کنیم.
این مسئول تاکید کرد: اجرای خوب با نظارت و دقت کافی در کرمان موجب می شود این استان الگویی در اجرای طرح گردشگری طبیعت گردی باشد و این طرح را در سایر نقاط با رعایت الزامات زیست محیطی بدون تخریب و آلایندگی در زیباترین مناطق اجرایی کنیم.
این طرح با عنوان ‘توسعه، حفظ و نگهداری اکوتوریسم طبیعی پارک ملی خبر’ یک سال قبل به پیشنهاد بخش خصوصی تصویب و همه مجوزهای رسمی آن صادر شد که عصر امروز (پنجشنبه) با حضور معصومه ابتکار، استاندار کرمان، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، قائم مقام سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استان و مقامات محلی عملیات اجرایی آن در شهرستان بافت آغاز شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: طرح های مدیریت مناطق گردشگری و طرح های طبیعت گردی در مناطق، مطالعات خاص خود را دارد و متفاوت با مناطق نمونه گردشکری است.
ابتکار با تاکید بر اینکه مبنای کار در طرح های سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت از منابع موجود است گفت: رویکرد اصلی در طرح های اکوتوریسم این است که تغییری در سیاست های حفاظتی ایجاد نمی کند، در مواردی آنها را تقویت کرده و مشارکت محلی را نیز افزایش می دهد.
وی در پاسخ به پرسشی درباره تالاب جازموریان در جنوب کرمان اظهار کرد: تاکنون درباره جازموریان چندین جلسه در سازمان مرکزی و یک جلسه در استان کرمان برگزار کرده ایم و به تدوین مطالعات مربوط به احیا و مدیریت تالاب جازموریان منتهی شد که این مطالعات توسط جهاد دانشگاهی تهیه و به سازمان ارسال شده است.
این مسئول عنوان کرد: کارگروه ملی برای احیای جازموریان که از تالاب های مهم کشور است تشکیل شده و با انجام مطالعات مربوطه، برداشت از رودخانه ها، چاه های غیرمجاز اطراف تالاب، اصلاح الگوی کشت و تعیین حق آبه تعیین تکلیف می شود.
معاون رئیس جمهوری درباره مهار کانون های گرد و غبار نیز گفت: در این دوره تکمیل مطالعات شناسایی کانون ها و تدوین برنامه ملی مقابله با گرد و غبار انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: استان کرمان مطالعات شناسایی کانون های گرد و غبار را تکمیل کرده و این کاون ها شناسایی شده است.
معاون رئیس جمهوری به شکل گیری ستاد ملی مقابله با گرد و غبار اشاره کرد و افزود: مسئولیت اجرایی این ستاد بر عهده سازمان جنگل ها و مراتع، پیش آگهی و پیش بینی بر عهده هواشناسی و هماهنگی و پایش بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.
ابتکار با تاکید بر اینکه ستاد ملی مقابله با گرد و غبار کاملا فعال و پیگیر اجرایی شدن مصوبات دولت در این رابطه است گفت: در دولت یازدهم موضوع گرد و غبار با پیشنهاد ایران به موضوعات کلیدی سازمان ملل تبدیل شده و این سازمان سال گذشته و امسال دو قطعنامه صادر کرده که مبنای سایر گزارش های بین المللی قرار گرفته است.
وی اظهار کرد: در این قطعنامه به موضوع کشورهایی از جمله عراق که ناامنی و جنگ ها در آن موجب شده دولت ها کمتر بتوانند برای جلوگیری از غبار اقدام کنند نیز اشاره شده است.
ابتکار ادامه داد: در آخرین قطعنامه تاکید شده که اولین کنفرانس بین المللی سازمان ملل در زمینه مهار گرد و غبار در ایران برگزار شود که در این زمینه در حال برنامه ریزی هستیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: درباره معادن و بخش هایی که داخل مناطق حفاظت شده و مناطق ارزشمند قرار دارند، این سازمان سیاست روشنی مبتنی بر قوانین و مقررات دارد و تحت هیچ عنوان اجازه فعالیت های جدید و تخریبی داده نمی شود و نمونه ای در استان کرمان مثل شاه کوه داشتیم که سازمان مخالفت کرده است.
وی گفت: در فعالیت های معدنی الزامات زیست محیطی باید رعایت و این فعالیت ها نباید به تخریب منابع آبی و جنگل ها منجر شود و نیز نباید منظر طبیعت را تخریب کند.
ابتکار عنوان کرد: درباره معادن همکاری خوبی با شورای عالی معادن داریم و در آن کارگروه موارد مربوط به معادن مطرح، رسیدگی و تصمیمات لازم درباره آنها گرفته می شود.
وی افزود: انتقاداتی را درباره وضعیت برخی معادن داریم و در این رابطه گزارش هایی در دست تدوین و نیاز است سیاست ها و الزامات زیست محیطی در سطح کشور داشته باشیم.
معاون رئیس جمهوری همچنین طرح همیاران آب را طرحی ضروری و حیاتی برای استان کرمان برشمرد و گفت: این طرح که با ابتکار استاندار کرمان اجرایی شده، مورد تاکید ما نیز قرار دارد و می تواند در سطح کشور الگو باشد.
وی با بیان اینکه چاره ای جز اجرای این طرح برای حفاظت از منابع نداریم گفت: متاسفانه سفره های آب در این استان آسیب دیده اند و انتظار است این طرح با قوت ادامه یابد.
ابتکار تصریح کرد: ضوابط زیست محیطی دست و پاگیر تلقی نمی شوند و اگر این ضوابط در طرح ها مد نظر قرار نگیرند آن طرح ها دست و پاگیر می شوند و در کشور طرح هایی داریم که اینگونه شده اند و مشکلات بعدی زیادی را ایجاد کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: در سطح دنیا ضوابط زیست محیطی در زیباترین شکل خود اجرا می شود زیرا می دانند عدم توجه به آن چه تاثیری در حوزه سلامت و سایر حوزه ها دارد.
این مسئول درباره واگذاری برخی اختیارات به استان ها نیز گفت: در واگذاری برخی اختیارات کمک کرده ایم و ۲۳ مورد از طرح های ارزیابی به استان ها واگذار شده است.
معاون رئیس‌ جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح امروز (پنجشنبه) در سفری یک روزه به منظور بازدید و آغاز عملیات مرحله نخست طرح مدیریت پارک ملی خبر با مشارکت جوامع محلی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه اکوتوریسم وارد کرمان شد.
شبد ** خبرنگار: سمیه حسن شاهی** انتشار دهنده : اسماعیل جهانبخش
۷۴۴۰

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.