انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35757

10 بازدید7 views

به گزارش روز جمعه گروه علمی #فراسخن از ساینس، تاکنون شانزده عدد از این روبات‌های کوچک زیرآبی ساخته شده و هر یک از این روبات‌ها به اندازه یک پرتقال است و به حسگرهایی مجهز شده است که دما و جریان آب را اندازه‌گیری می‌کند.هدف محققان از ساخت این روبات‌ها درک بهتر چگونگی و علت جابه‌جایی […]

به گزارش روز جمعه گروه علمی #فراسخن از ساینس، تاکنون شانزده عدد از این روبات‌های کوچک زیرآبی ساخته شده و هر یک از این روبات‌ها به اندازه یک پرتقال است و به حسگرهایی مجهز شده است که دما و جریان آب را اندازه‌گیری می‌کند.
هدف محققان از ساخت این روبات‌ها درک بهتر چگونگی و علت جابه‌جایی و گردهم‌آیی پلانکتون‌ها است. به‌ طور خاص محققان به دنبال یافتن دلیل جمع‌شدن پلانکتون‌ها در زیر سطح آب اقیانوس هستند.
دو سال قبل یکی از محققان به نام «پیتر فرنکس» نظریه‌ای را مطرح کرد که بر اساس آن امواج داخلی اقیانوس، دسته‌های پلانکتون‌ها را در گروه‌های متراکم جمع می‌کند.
امواج داخلی، امواجی هستند که زیر سطح اقیانوس جریان دارند. محققان امیدوارند با استفاده از روبات‌های شبیه‌ساز بتوانند این نظریه را بر اساس محاسبات ریاضی به اثبات برسانند.
اطلاعات اولیه به دست آمده از این روبات‌ها نشان می‌دهد جریان‌های ایجاد شده توسط امواج داخلی، موجب تشویق پلانکتون‌ها برای تشکیل گروه‌های بزرگ و متراکم می‌شود، در حالی که قله موج‌ها پلانکتون‌ها را پراکنده می‌کند. این اطلاعات نظریه فرنکس را تایید می‌کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications‌منتشر شده است.
علمی (۶)**۹۲۵۹**۱۸۳۴ **مترجم: سپیده علی کاشانی**انتشاردهنده:مژگان توانا

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.