انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35828

7 بازدید5 views

به گزارش #فراسخنحسن روحانی در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری عنوان کرد: در تاریخ ایران اسلامی ما، همواره مردم ایران شگفتی‌های بزرگی را آفریدند. ما امروز در آستانه ایامی هستیم که در ۳۸ سال پیش مردم ایران انقلابی بزرگ را به پیروزری رساندند. در این انقلاب بزرگ هیچ کشور و قدرت و ابرقدرتی پشتیبان مردم […]

به گزارش #فراسخنحسن روحانی در هفدهمین کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری عنوان کرد: در تاریخ ایران اسلامی ما، همواره مردم ایران شگفتی‌های بزرگی را
آفریدند. ما امروز در آستانه ایامی هستیم که در ۳۸ سال پیش مردم ایران
انقلابی بزرگ را به پیروزری رساندند. در این انقلاب بزرگ هیچ کشور و قدرت و
ابرقدرتی پشتیبان مردم نبود و مردم با اتکا به فرهنگ، دین و آرمان‌های
بلند خود یک انقلاب مستقل بدون وابستگی به قدرت‌های خارجی و انقلابی کاملا
مردمی را به ثمر رساندند.

اهم اظهارات رییس جمهور را به نقل از حبرگزاری‌ها بخوانید:

*یکی از بزرگترین ثمرات انقلاب ما استقلال سیاسی سرزمین ما و حاکمیت ملی مردم ما بود که همه مدیریت کشور بر مبنای دموکراسی مردم سالاری و صندوق آرا قرار گرفت و یکی از ثمرات مهم این انقلاب عزت مردم بزرگ این سرزمین بود. ایران به عنوان کشوری که در یک تجاوز ۸ ساله نیز همچنان با اتکا به اراده خود و ایستادگی خود بدون حمایت کشورهای خارجی توانست تجاوز را از کشورش دفع کند.

*ایران هرگز سابقه استعمارگری نداشته و سابقه استعمارشدن هم نداشته است. کشور ما هیچ گاه مستعمره کشور دیگری نبوده است و در طول دهه‌های گذشته هیچ گاه مردم کشور ما به کشور دیگر تجاوز نکرده‌اند. مردم ما هیچ‌گاه با مساله‌ای به نام نژادپرستی خوی نداشتند. در کشور ما ادیان مختلف و اقوام مختلف و فرهنگ‌های مختلف همزیستی مسالمت‌آمیزی داشتند. در کشور ما در کنار مسجد کلیسا و کنیسه وجود دارد و در کنار نمایندگان مسلمان نمایندگان ادیان دیگر در پارلمان حضور دارند.

*در ایران یهودیان، مسیحیان و زرتشتیان دارای همان آزادی هستند که مسلمانان دارند و مذاهب مختلف اسلامی کنار هم زندگی می‌کنند. ایران همواره کشوری بوده که به دانش جهانی خدمت کرده است. در قرون گذشته ایران در علم و دانش پیشگامی‌هایی داشته و هنوز کتب دانشمندانی چون بوعلی سینا و زکریا به عنوان کتاب‌های علمی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی جهان مورد بررسی قرار می‌گیرد. ایران کشوری است که از لحاظ هنری و فرهنگی با سابقه است.

*نه تنها به شعرای فارسی‌زبان خودمان افتخار می‌کنیم، بلکه همسایگان ما هم به شعرایی افتخار می‌کنند که به زبان فارسی شعر سرودند. اگر ما به حافظ افتخار می‌کنیم، مردم ترکیه هم به مولانا افتخار می‌کنند. اگر ما به فردوسی افتخار می‌کنیم، پاکستان به اقبال لاهوری افتخار می‌کند. در زمینه زبان پارسی و علم و دانش و موارد مختلف ایرانیان قدم‌های خیر و پربرکتی برای جهان برداشته است. ایران در سال‌های اخیر به جهانیان نشان داد و ندای خود را با صدای رسا به گوش جهان رساند که ایران کشور صلح و دوستی است.

*ما به صلح و آشتی و برادری و همزیستی افتخار می‌کنیم. امروز زمانی نیست که بین ملت‌ها دیوار بکشید. یادشان رفته که سالیان پیش دیوار برلین فروریخت.

*دیوارها را بین ملت‌ها اگر هم باشد باید برداشت. دنیای امروز دنیایی نیست که بتوان بین ملت‌ها و مردمان سرزمین‌های مختلف فاصله ایجاد کرد. امروز روز همسایگی است ما همه از لحاظ علمی و فرهنگی و تمدنی همسایه یکدیگر شده‌ایم. جهان ارتباطات و فناوری ارتباطات فاصله‌ها را کم کرده است.

* جهانی شدن فاصله را کم کرده است، کسی امروز نمی‌تواند با جهانی شدن مبارزه کند. امروز از لحاظ تجارت، دنیا باید به هم نزدیک شود. قطع پیمان‌های تجاری دنیا نه خدمت به اقتصاد است نه توسعه و رونق تجارت جهانی. امروز روز آشتی است، روز نزدیکی و همزیستی مسالمت‌آمیز است. روز ایجاد فاصله بین ملت‌ها نیست.

* اگر ما می‌خواهیم به صلحی بیشتر و ثباتی بیشتر و امنیتی بیشتر دست پیدا کنیم، باید تعامل بین ملت‌ها را بیشتر کنیم. باید مفاهمه را میان مردم کشورهایی مختلف بیشتر کنیم.

*ما ملتی هستیم که در این منطقه آثار افراطی‌گری و تروریسم و تجاوز را با همه وجود احساس کردیم، در اطراف ما آتش‌های افراطی‌گری و تروریسم هنوز شعله می‌کشد. ما درد و رنج مردم عراق را می‌بینیم و درد و رنج مردم سوریه را می‌بینیم و درد مردم افغانستان و پاکستان و یمن و لیبی را می‌بینیم.

*خاورمیانه یک زمان مهد تمدن و مهد گردشگری بود. آثار تمدنی و تاریخی در لبنان و فلسطین و سوریه و عراق و افغانستان و پاکستان و آسیای مرکزی و قفقاز همه جا دیدنی بود و هست.

*ترور نه تنها جان انسان‌ها را گرفت بلکه رشد و توسعه را کند کرد و به اموال کشورها آسیب زد و آثار تمدنی جهانی و تاریخی را لطمه زد. آثار مهم تمدنی در عراق و سوریه و دیگر کشورها را مورد هجمه فرار داد همان طور که جان انسان اگر گرفته شود قابل جبران نیست، اگر آثار تاریخی تخریب شوند هم قابل جبران نیست.

*ایران کشوری است که برای ثبات منطقه و دفاع از مردم بی‌گناه منطقه از تمام قدرتش استفاده کرده و می‌کند. اگر کمک ایران به مردم منطقه و مردم و ارتش سوریه نبود، امروز در دمشق و در بغداد تروریست‌ها حاکم بودند و به جای گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه ما شاهد دولت تروریستی در بغداد و دمشق بودیم.

این خبر در حال تکمیل است…

۲۹۲۱۲

 

نظرات بسته شده است.