انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35866

11 بازدید7 views

به گزارش خبرنگار علمی #فراسخن، آرزو اشرفی زاده روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی تالاب ها افزود: به علت تاثیری که تالاب ها در کاهش ریزگردها دارند این شعار در نظر گرفته شده است و دلیل اینکه این مراسم امسال در اهواز برگزار می شود هم وجود ریزگردها در این شهر و […]

به گزارش خبرنگار علمی #فراسخن، آرزو اشرفی زاده روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی تالاب ها افزود: به علت تاثیری که تالاب ها در کاهش ریزگردها دارند این شعار در نظر گرفته شده است و دلیل اینکه این مراسم امسال در اهواز برگزار می شود هم وجود ریزگردها در این شهر و استان خوزستان است.
وی با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد برنامه های متنوعی به مناسبت روز جهانی تالاب ها دارند اظهار کرد: ارتقای آگاهی مردم در راستای اهمیت حفاظت از تالاب ها یکی از اهداف اصلی این روز است که این هدف در برنامه های این روز نیز به خوبی دیده شده است.
اشرفی زاده گفت: سه محیط بان نمونه تالابی هم در روز مراسم جهانی تالاب ها معرفی می شود، همچنین قهرمان تالابی در سه بخش فعالیت های تحقیقاتی – مطالعاتی ، اجرایی و مشارکت مردمی مورد تقدیر قرار می گیرند.
وی افزود: یکی از برنامه های روز جانبی روز جهانی تالاب ها برگزاری مسابقه عکاسی از تالاب ها است که کنوانسیون رامسر هر سال از ۱۴ بهمن تا ۱۲ اسفندماه مهلت ارسال آثار را تعیین کرده است که جوانان ۱۸ تا ۲۵ سال می توانند در آن شرکت کنند و جایزه نفر اول این مسابقه یک پرواز رایگان به یکی از تالاب های معروف جهان است.

*** بروز ریزگردها در دنیا دو برابرشده است
اشرفی زاده تاکید کرد: ایران دارای تنوع تالابی زیادی است، از ۴۲ نوع تالابی که در جهان وجود دارد ۴۱ نوع آن در ایران قرار دارد که مسائل مختلفی از جمله تغییر اقلیم و افرایش جمعیت این حوضه های آبی را تهدید می کند البته این مشکلات فقط مختص ایران نیست بلکه بررسی ها نشان می دهد بحث تاثیرات خشکسالی و بروز ریزگردها در دنیا دو برابر شده است.
رییس گروه تالاب های معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیشتر این مسائل به تغییرات اقلیم وابسته است ،بنا بر اعلام سازمان ملل ۹۰ درصد خطرات طبیعی ایجاد شده در دنیا به آب وابسته است.

*** تهیه برنامه مدیریت زیست بومی ۱۳ تالاب
اشرفی زاده افزود: بحث انتخاب روستاهای سازگار با محیط زیست در دستور کار قرار دارد از این رو تاکنون برای ۱۳ تالاب برنامه مدیریت زیست بومی تهیه شده است که در آن برنامه مکملی را برای معیشت پایدار در نظر داریم و اکنون به صورت پایلوت در تالاب چغاخور در دست تهیه است.
وی گفت: مساحت کل تالاب های ثبت شده ایران در کنوانسیون رامسر ۱۸ هزار و ۷۵۰ کیلومتر مربع است که در واقع نصف مساحت ۹۴ تالاب مهم شناسایی شده ایران است.

*** افتتاح پاسگاه نگهبانی تالاب شادگان
اشرفی زاده گفت: در مراسم روز جهانی تالاب ها پاسگاه نگهبانی تالاب شادگان نیز به بهره برداری می رسد که به عنوان مرکز مدیریت، حفاظت و راهنمایی بازدید کنندگان کاربرد دارد.

*** راه اندازی پورتال تالاب ها
وی اظهار کرد: همزمان با روز جهانی تالاب ها پورتال تالاب ها بر روی سایت سازمان حفاظت محیط زیست افتتاح و اطلاعات حداقل یک تالاب بارگذاری می شود و به مروز اطلاعات تمام تالاب ها ذکر خواهد شد که می تواند یک بانک اطلاعاتی غنی در زمینه تالاب ها باشد.

*** بحران های طبیعی در عرصه اقلیم در دنیا دو برابر شده است
ابوالفضل آبشت مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت:درچند سال اخیر تغییر اقلایم تاثیر مخرب زیادی بر روی منابع طبیعی گذاشته است به طوری که بنا به اعلام کارشناسان بحران های در عرصه اقلیم در دنیا دو برابر شده است.
وی با تاکید بر اهمیت حفاظت از تالاب ها و تاثیر آنها بر زندگی مردم افزود: در سال ۲۰۱۴ پروژه مشترکی را با ژاپن در خصوص احیای دریاچه ارومیه آغاز کردیم که بخش زیادی از آن به مشارکت جوامع محلی به ویژه کشاورزان مربوط می شود.
آبشت ادامه داد: ۹۰ درصد منابع آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی صرف می شود و فقط ۱۰ درصد در بخش خانگی و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.
وی اظهار کرد: این در حالی است بهره وری آب در حوزه کشاورزی در ایران ۲۰ درصد است که بسیار کم است بنابراین ۹۰ درصد کل منایع آبی با بهره وری ۲۰ درصد در بخش کشاورزی استفاده می شود.
آبشت گفت: بر این اساس با دولت ژاپن طرحی را آغاز کردیم که بعد از گذشت سه سال اکنون در ۹۰ روستا در حال اجرا است و بررسی ها نشان می دهد با اجرای این طرح حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد در بخش کشاورزی در زمینه استفاده از آب صرفه جویی شده است.
وی تاکید کرد: در نظر داریم تا تعادلی میان بهره برداری از تالاب از حفاظت از آنها ایجاد کنیم، هدف ما ممنوعیت بهره برداری نیست بلکه تاکید داریم هر نوع بهره برداری باید معقول و مطلوب صورت گیرد و قرار نیست که محیط بان در تالاب ها قرار دهیم تا جوامع محلی از تالاب ها استفاده نکنند.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.