انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35873

9 بازدید6 views

حیدر ویسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار #فراسخن افزود: این گونه پرنده مهاجر برای نخستین بار توسط انجمن چیای سبز مریوان در تالاب زریبار مشاهده و ثبت شده بود و تیم سرشماری این اداره نیز توانستند ۳۵ قطعه از این پرنده را در سرشماری زمستانی امسال ثبت کنند.وی اضافه کرد: وجود این […]

حیدر ویسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار #فراسخن افزود: این گونه پرنده مهاجر برای نخستین بار توسط انجمن چیای سبز مریوان در تالاب زریبار مشاهده و ثبت شده بود و تیم سرشماری این اداره نیز توانستند ۳۵ قطعه از این پرنده را در سرشماری زمستانی امسال ثبت کنند.
وی اضافه کرد: وجود این گونه پرنده کنار آبزی در دریاچه زریبار مریوان در این فصل از سال، نشانه وجود امنیت و منابع تغذیه ای این گونه پرنده در این تالاب است.
به گفته وی سرشماری زمستانی پرندگان آبزی و کنارآبزی تالاب ها و منابع آبی استان از ۱۲ تا ۲۶ دی ماه انجام شد.
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان گفت: در این سرشماری در مجموع بیش از ۱۸ هزار قطعه پرنده در ۶۳ گونه ابزی و کنارآبزی سرشماری شد.

**چرخ ریسک نیزار با نام علمی : Panurus Biarmicus
این پرنده ۱۵ سانتیمتر طول دارد و به واسطه ی رنگ قرمز قهوه ای، دم بلند بال های کوتاه و پرواز ضعیفش که همراه با بال زدن های بسیار تند و معمولا در قسمت پایین نیزار صورت می گیرد شناخته ی شود.
این پرنده سر و تارک خاکستری با سیبل سیاه پوشپرهای زیر دم سیاه، زیرتنه سفید نخودی، روتنه قهوه ای نارنجی و بال ها سیاه و سفید است در خارج از فصل تولید مثل اغلب به صورت گروهی دیده می شود.
صدای این پرنده شبیه چرخ ریسندگی بوده و به همین خاطر به این نام خوانده می شود.
این پرنده در مناطق نیزاری و دور افتاده به سر برده و در قسمت های پایین نیزار آشیانه می سازد در ایران، زمستان ها به تعداد اندک دیده می شود.

**پناهگاه حیات وحش زریبار و تالاب بین المللی آن که بیست و سومین عضو تالاب کنوانسیون رامسر است دارای حجم تقریبی آب بیش از ۳۰ میلیون مترمکعب بوده و سرریز آب دریاچه از قسمت جنوبی با نام رودخانه مریوان خارج می شود.
طول دریاچه زریبار حدود پنج کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر بوده و وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغییر و حداقل و حداکثر عمق آن به ترتیب ۲ و ۶ متر است.
زریبار در یک دره طولی وسیع قراردارد و از ۲ طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشکیل می دهد که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
تاکنون ۹۷ نوع پرنده، ۳۱ گونه پستاندار، ۱۳ گونه خزنده، ۱۱ نوع ماهی یک گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.
گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچک ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشکیل می دهد.
سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا از جمله گونه های بومی و ماهی آمور سفید، کپور آیینه ای، کپور معمولی، کپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاک از جمله گونه های غیربومی این دریاچه است.
۳۰۲۰/ ۱۹۰۴
**خبرنگار: عبدالله رحمانی/**انتشار دهنده: مسعود احمدی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.