انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35899

6 بازدید4 views

شماری از آمریکایی ها با تجمع در فرودگاه جان‌اف‌.کندی نیویورک به فرمان تازه آقای ترامپ که شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان را علیرغم داشتن ویزا از ورود به آمریکا منع کرد، اعتراض کردند و خواهان آزادی پناهنده‌هایی شده‌اند که پس از ورود به آمریکا بازداشت شده‌اند.جری ندلر و نیدیا ولازکوز نمایندگان نیویورک در کنگره آمریکا، […]

شماری از آمریکایی ها با تجمع در فرودگاه جان‌اف‌.کندی نیویورک به فرمان تازه آقای ترامپ که شهروندان هفت کشور عمدتا مسلمان را علیرغم داشتن ویزا از ورود به آمریکا منع کرد، اعتراض کردند و خواهان آزادی پناهنده‌هایی شده‌اند که پس از ورود به آمریکا بازداشت شده‌اند.
جری ندلر و نیدیا ولازکوز نمایندگان نیویورک در کنگره آمریکا، امروز با حضور در فرودگاه جان اف کندی به پیگیری وضعیت دو عراقی و ۱۱ پناهنده مسلمان دیگر پرداخته اند که در این فرودگاه بازداشت شده اند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با دفاع از دستور اخیرش گفت که معنی فرمانش ‘منع ورود مسلمانان به آمریکا’ نیست.
در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی دیگر آمریکا از جمله فرودگاه لس‌آنجلس، سن‌فرانسیسکو، دالس (ویرجینیا) نیز برخی از شهروندان تجمع‌هایی در حمایت از پناهندگان و مخالفت با فرمان اخیر دونالد ترامپ برگزار کرده‌اند و تعدادی از وکلای داوطلب هم گفته‌اند که برای پیگیری حقوقی وضعیت پناهجویانی که از این قانون آسیب می‌بینند در فرودگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند.
اریک اشنایدرمن دادستان نیویورک گفته است که از تمام قدرتش استفاده می‌کند تا به ‘کسانی که قربانی تبعیض‌ و فرمان‌های خطرناک آقای ترامپ شده‌اند’ کمک کند.

*مغایر با قانون اساسی
رسانه های غربی گزارش دادند که مارک داس، وکیل دو پناهنده عراقی که امروز با وجود داشتن ویزای آمریکا در فرودگاه نیویورک دستگیر شدند، با اشاره به دستور اخیر رئیس جمهوری آمریکا برای ایجاد ممنوعیت ورود اتباع هفت کشور مسلمان به ایالات متحده گفت: ‘این دستور مغایر قانون اساسی است و ما با آن مبارزه خواهیم کرد.’
داس در گفتگو با بنگاه خبر پراکنی انگلیس در فرودگاه نیویورک افزود: ‘ننگ آور است که ما آسیب پذیرترین آدم های دنیا را برگردانیم و بدون دسترسی به وکیل در فرودگاه زندانی کنیم؛ کسانی که به کشور ما خدمت کرده اند، از آزار و تعقیب فرار کرده اند و دارای وضعیت اقامتی معتبر هستند.’
چند سازمان آمریکایی مدافع حقوق بشر، از جمله ‘مرکز حقوقی مهاجرت ملی’ و ‘اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا’، به خاطر سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ، علیه او و جان کلی وزیر امنیت داخلی ایالات متحده اقامه دعوی کرده اند.

*حتا گرین کارتی ها
مقام‌های بلندپایه آمریکایی اخیرا جزئیات بیشتری را از ممنوعیت سفر شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا منتشر کرده‌ و گفته‌اند این محدودیت افرادی را هم که گرین کارت دارند، شامل می‌شود.
با این حال رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده که ورود دارندگان گرین کارت به آمریکا از این هفت کشور ‘مورد به مورد’ بررسی خواهد شد. بر این اساس ممکن است شماری در طول سه ماه آینده اجازه ورود پیدا کنند. هرچند توضیحات و برداشت مقام‌های آمریکایی از این قانون به تدریج روشن‌تر می‌شود.
پیش‌تر گیلیان کریستنسن، سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته بود کسانی هم که کارت سبز یا گرین کارت دارند و شهروند هفت کشور مسلمان هستند، مشمول ممنوعیت جدید می‌شوند و ورود آنان به آمریکا برای سه ماه ممنوع است.

*واکنش وزارت خارجه ایران
از صبح شنبه، ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا اجرا شد. تصمیمی که با اعتراض سازمان ملل و بعضی کشورهای اتحادیه اروپا روبه‌رو شده است.
وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرده و گفته است که ‘برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌ های توهین‌آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می‌کند.’

*ممانعت از سفر از سوی آژانس های هوایی
از ساعاتی بعد از اجرایی شدن فرمان، شرکت‌های هوایی، مسافرانی را که قصد داشتند با ویزا وارد آمریکا شوند، سوار هواپیما نکردند.
وزارت امنیت داخلی آمریکا در تفسیر جدیدی از فرمان تازه دونالد ترامپ، دارندگان گرین کارت را هم به صورت ‘مورد به مورد’ به این محدودیت اضافه کرده است.
صد ها نفز از شخصیت های علمی و پژوهشی ، برنده جایزه نوبل، شماری از مقام‌های کشورهای متحد آمریکا، از جمله کسانی هستند که به فرمان اجرایی رئیس‌جمهوری آمریکا برای منع ورود شماری از شهروندان به آن کشور، اعتراض کرده یا واکنش نشان داده‌اند.
پژوهشگران و استادان دانشگاه در ایالات متحده، با امضای بیانیه‌ای گفته‌اند این فرمان اجرایی «تبیعض، علیه شمار بزرگی از مهاجران و ساکنان طولانی‌مدت در خاک آمریکا، برپایه کشور زادگاه آن‌ها است، که همه آن‌ کشورها اکثریتی مسلمان دارند». به گفته این پژوهشگران و چهره‌های علمی، این فرمان همچنین «ضربه‌ای شدید به سابقه و خوش‌نامی دانشگاهی آمریکا می‌زند».
سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در سنای ایالات متحده نیز در برابر این فرمان اجرایی، سکوت کرده است.
از سوی دیگر اما اعتراض‌ها و انتقادهایی به این فرمان اجرایی صورت گرفته و مقام‌های کشورهای متحد آمریکا در غرب نیز به آن واکنش‌هایی نشان داده‌اند.

*واکنش متحدان غربی
اما سخنگوی ترزا می نخست وزیر انگلیس در بیانیه‌ای که نهم بهمن ماه صادر شده، گفته است «سیاست‌های مهاجرتی در آمریکا، مسئله‌ای مربوط به دولت خود آن کشور است… اما ما با چنین رویکردی موافق نیستیم و دولت بریتانیا چنین رویکردی را در پی نمی‌گیرد. ما در حال تحقیق در مورد این فرمان اجرایی هستیم، تا ببینیم چه معنا و نیز چه تاثیرات قانونی خواهد داشت؛ به‌طور مشخص چه تاثیری بر شهروندان بریتانیا خواهد گذشت».
به گزارش رویترز ندیم زهاوی، نماینده پارلمان انگلیس از حزب محافظه‌کار خانم ترزا می، گفته‌است او به خاطر اصلیت عراقی‌اش از ورود به آمریکا منع می‌شود.
پیش‌تر وزیران خارجه آلمان و فرانسه نیز در واکنشی مشترک گفته بودند این فرمان اجرایی «باعث نگرانی» است و آن‌ها قصد دارند در این مورد با وزیر خارجه ایالات متحده گفت‌وگو کنند.
رکس تیلرسون نامزد معرفی‌شده برای وزارت خارجه، در انتظار تائید کنگره برای هدایت این وزارت‌خانه‌ است.

* آشوب
«رویترز» شنبه ۲۸ دسامبر در گزارشی خبر داد که به دلیل ابلاغ دستور دونالد ترامپ، ریاست‌جمهوری آمریکا برای ممنوعیت ۹۰ روزه ورود شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان از جمله ایران ، نظام مهاجرت امریکا «در آشوب فرو رفته‌است.» ابهام در این قانون باعث شده تا مرزبان‌ های آمریکایی نیز برخورد یکسانی با شهروندان این هفت کشور نداشته باشند و مقام‌های مسئول و کارشناسان حقوقی در مورد جزئیات آن سخنان متناقضی بر زبان آورند.
*ممنوعیت ورود دوتابعیتی ها
همچنین وال‌استریت ژورنال به نقل از وزارت خارجه آمریکا خبر داد که دوتابعیتی‌ها نیز نمی‌توانند به واسطه پاسپورت دوم خود حتی از کشورهای غربی، ویزای آمریکا را به دست آورند.
به گزارش رویترز، برخی از ساکنان دائمی آمریکا که زمان امضاشدن دستور در هواپیما در حال پرواز به سوی این کشور بودند، حین رسیدن در فرودگاه‌ها بازداشت شدند و سپس به کشور زادگاه خود یا در صورت داشتن تابعیت دوم، به کشور دیگر دپورت شدند.
همچنین پناهندگان سیاسی و مربوط به اقلیت‌های دینی که در حال مهیاشدن برای سفر به آمریکا بودند، اکنون در تعلیق قرار دارند.
وزیر مهاجرت کانادا نیز یک پناهجوی اهل سومالی بوده‌است. معلوم نیست که آیا او می‌تواند در این مدت به آمریکا سفر کند یا خیر.

*واکنش هواپیمایی‌ها
هواپیمایی ملی مصر در قاهره از پذیرفتن پنج مسافر عراقی و یمنی که به آمریکا پرواز می‌کردند، سرباز زد.هواپیمایی هلند (KLM) هم شنبه اعلام کرد که از سوارکردن هفت مسافر از هفت کشور ذکرشده در دستور ترامپ امتناع کرده‌است. سخنگوی این هواپیمایی حین اعلام خبر از دستور ترامپ انتقاد کرد.

*اعتراض ها
مقام‌های ارشد بسیاری از کشورها از جمله متحدان ایالات متحده نیز نسبت به این دستور اعتراض کرده‌اند. آلمان و فرانسه ممنوعیت سفر شهروندان هفت کشور عمدتاً مسلمان به آمریکا را محکوم کردند.
مادلین آلبرایت، رئیس‌ امور خارجه اسبق آمریکا فرمان ترامپ را به شدت محکوم کرد.مارک زوکربرگ، رئیس فیس‌بوک، ملاله یوسف‌زی، فعال نوجوان پاکستانی در زمینه حقوق دختران، ترانه علیدوستی و گلشیفته فراهانی بازیگران زن ایرانی نیز از این فرمان انتقاد کرده‌اند.
فرانسه گزارش داد که سربازان عراقی که از سوی آمریکایی‌ها آموزش داده شده‌اند، از دستور ترامپ به شدت انتقاد کرده‌اند. آنها که در خط مقدم جنگ علیه «تروریسم» می‌جنگند، گفته‌اند که این دستور امکان دیدار آنها با خانواده‌هایشان در آمریکا را از بین برده‌است.

*واکنش های حقوق بشری
سازمان‌های حقوق بشری، سیاستمداران و چهره‌های سرشناس بین‌المللی حکم اجرایی ترامپ برای ممانعت از ورود شهروندان برخی از کشورهای مسلمان‌نشین را محکوم کردند. یک سناتور آمریکایی گفت، مجمسه آزادی هم به گریه افتاده است.
سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای تاکید کرد، آمریکا در این دوران سخت که شمار پناهجویان در سراسر جهان افزایش یافته و آوارگان جنگی بیش از پیش به کمک نیاز دارند، از مسئولیت خود سر باز می‌زند.

*برخورد یگانه با پناهجویان
سازمان بین‌المللی مهاجرت و کمیساریای عالی پناهندگان وابسته به سازمان ملل متحد ، نیز در بیانیه مشترکی به حکم ترامپ انتقاد کردند.
در این بیانیه ضمن تاکید بر اینکه برنامه ایالات متحده برای پذیرش پناهجویانی که از جنگ و سرکوب می‌گریزند ‘یکی از بهترین برنامه‌های جهان’ است ابراز امیدواری شده است که این کشور ‘سنت دیرینه’ خود در این زمینه را ادامه دهد.
این دو نهاد در بیانیه خود همچنین خواستار آن شده‌اند که برخورد با پناهجویان باید یکسان باشد، «بدون در نظرگرفتن دین، ملیت یا نژاد آنها».
بر اساس فرمان رئیس جمهور ایالات متحده، در زمینه پذیرش پناهجو و صدور روادید، اولویت با مسیحیان خواهد بود.
چاک شومر، سناتور ایالت نیویورک نیز با انتشار بیانیه‌ای به فرمان ترامپ انتقاد کرد. او می‌نویسد: «امشب اشک از گونه‌های مجسمه آزادی روان شده است».
به اعتقاد رهبر دمکرات اقلیت سنا، استقبال از مهاجران ‘یک سنت باشکوه’ ایالات متحده بوده که از بدو تاسیس این کشور وجود داشته است.
شومر تاکید کرده که پذیرش مهاجران و پناهجویان علاوه بر اینکه اقدامی بشردوستانه به‌شمار می‌رود، در توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی در آمریکا نیز نقش مهمی داشته است.
چاک شومر یکی از منتقدان توافقنامه هسته‌ای با ایران است. او گفته بود که در سنا به توافق با ایران رای منفی می‌دهد، زیرا به اعتقاد او جمهوری اسلامی از این اقدام برای «دنبال کردن اهداف اهریمنی» خود بهره خواهد برد.
شبک ** ۱۹۸۳**۱۹۱۷** تهیه : مرتضی رنجبران ** انتشار دهنده: سید محمدباقر نوربخش

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.