انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35915

7 بازدید9 views

به گزارش روز یکشنبه گروه پژوهش و تحلیل خبری، انتخابات موتور محرکه کنشگری و پویایی تشکل های سیاسی و احزاب در نظام های مردم سالار است. سازوکارهای مسالمت آمیز انتقال قدرت در چنین نظام هایی، فعالیت تشکل های سیاسی به نمایندگی از قشرها و سلیقه های مختلف در جامعه را گریزناپذیر می کند. تلاش برای […]

به گزارش روز یکشنبه گروه پژوهش و تحلیل خبری، انتخابات موتور محرکه کنشگری و پویایی تشکل های سیاسی و احزاب در نظام های مردم سالار است. سازوکارهای مسالمت آمیز انتقال قدرت در چنین نظام هایی، فعالیت تشکل های سیاسی به نمایندگی از قشرها و سلیقه های مختلف در جامعه را گریزناپذیر می کند. تلاش برای دستیابی به قدرت سیاسی برای پیاده سازی ایده ها و برنامه ها، تکاپوی تشکل های سیاسی را در بزنگاه های انتخاباتی افزایش می دهد.
از این رو است که همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری در اردیبهشت ۳۹۶ تکاپوی سیاسی احزاب و شخصیت های سیاسی در کشور رو به فزونی گذاشته است.
در روزهای گذشته اعلام موجودیت جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت، رد احتمال نامزدی مرضیه وحید دستجردی در انتخابات، تاکید وزیر کشور بر لزوم بی طرفی دستگاه های اجرایی در انتخابات سال آینده ، برگزاری دومین جلسه ستاد انتخابات کشور، تازه ترین خبرها در مورد قانون جامع انتخابات کشور وغیره از مهمترین محورهای انتخاباتی رسانه ها بود.

**اعلام موجودیت جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت
فضای سیاسی کشور همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات با اعلام موجودیت تشکل ها و جبهه های تازه، پویایی بیشتری به خود می گیرد. در روزهای گذشته جبهه ای تازه به نام « جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت» به دبیر کلی «شهاب الدین صدر» چهره شاخص اصولگرا اعلام موجودیت کرد. این جبهه با حضور ۱۶ تشکل از احزاب سیاسی ایران با همراهی تعدادی از شخصیت های سیاسی و اجتماعی اعلام موجودیت کرد.
در این جبهه محمدجواد محمدی نوری دبیرکل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی، فریدون قدیری ابیانه دبیرکل انجمن اسلامی فارغ التحصیلان ایتالیا، علی کیهانیان دبیرکل جمعیت حامیان انقلاب اسلامی، سید محمد میرباقری دبیرکل مجمع اندیشه و وحدت اسلامی، مهدی فتحی زاده دبیرکل حزب ۷۲تن ایران اسلامی، خلیل علی محمدزاده دبیرکل حزب رفاه ملت ایران، غلامرضا مهرعبداللهی دبیرکل کانون اسلامی مهندسین، مروتی انجمن اسلامی فارغ التحصیلان دانشگاه های ژاپن، شیری دبیرکل انجمن اسلامی دانش‌ آموختگان دانشگاه ‌های انگلستان، بهادر ولی زاده دبیرکل انجمن اسلامی دانشجویان و فارغ التحصیلان لرستان، علیرضا متانی دبیرکل حزب دفاع از ایثارگران و قانون اساسی و حسین طجرلو دبیرکل جمعیت طرفداران نظم و قانون حضور دارند.

** رد احتمال نامزدی وحید دستجردی در انتخابات
پس از انتخاب «مرضیه وحید دستجردی» وزیر بهداشت پیشین به عنوان سخنگوی جبهه مردمی تازه تاسیس نیروهای انقلاب اسلامی، گمانه زنی هایی در مورد احتمال نامزدی او در انتخابات ۹۶ تقویت شد. دستجردی اما در نشست هم اندیشی کمیته بانوان این جبهه بتازگی برگزار شد، انگاره نامزدی خود در انتخابات را رد کرد و گفت: حرف‌هایی که گوشه و کنار درباره کاندیداتوری بنده زده می‌شود، همه دروغ محض است و اعضای هیات موسس نباید کاندیدای انتخابات باشند.
دستجردی با تاکید بر اینکه ما باید ید واحده باشیم و یک کاندیدای واحد در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ داشته باشیم، گفت: حرف‌هایی که گوشه و کنار زده می‌شود و بنده را عَلَم می‌کنند، همه دروغ محض است؛ اولا تفاوت این جبهه با دوره‌های قبل این است که دردوره‌های قبل افراد ذی‌نفع تصمیم‌گیر بودند،‌ اما امروز این طور نیست و کسانی که عضو هیات موسس هستند هیچ‌کدام نباید کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری باشند.

** تاکید وزیر کشور بر لزوم بی طرفی دستگاه های اجرایی
وزیر کشور در اجلاس سراسری مشاوران استاندار و مدیران کل امور بانوان و خانواده استانداری های سراسر کشور، بر لزوم بی طرفی دستگاه های اجرایی در انتخابات سال آینده تاکید کرد و گفت: باید از دخالت دستگاه های اجرایی در انتخابات سال آینده جلوگیری و شرایط را برای یک انتخابات سالم و قانونی فراهم کنیم.
«عبدالرضا رحمانی فضلی» افزود: باید تلاش کنیم از ظرفیت، امکانات و توانمندی اجرایی دستگاه های اجرایی برای دخالت در انتخابات کاملا جلوگیری کنیم، ارزش هیچ چیز بالاتر از امانت داری و بالاتر از رعایت حقوق انسان ها و قانون نیست.

** برگزاری دومین جلسه ستاد انتخابات کشور
همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، دستگاه های متولی، برنامه ریزی ها در مورد تدارک انتخابات را در دستور کار خود قرار داده اند. چنانکه دومین جلسه ستاد انتخابات کشور با حضور رییس و دیگر اعضای ستاد انتخابات کشور برگزار شد.
«سیدرمضان شجاعی کیاسری» رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور درباره مهمترین موضوعات دومین جلسه ستاد انتخابات کشور گفت: در این جلسه ضمن تاکید اعضای ستاد بر اصل بی طرفی مجریان برگزاری انتخابات، هر یک از روسای کمیته های تخصصی ستاد انتخابات کشور به ارایه گزارش خود پرداختند.

**قانون جامع انتخابات، امسال به مجلس نمی رود
تدوین و تصویب قانون جامع انتخابات، یکی از مهمترین لازمه های برگزاری هرچه بهتر و با کیفیت تر انتخابات است که مدتها در دستور کار نهادهای مسوول در این زمینه بوده است؛ قانونی که اگرچه در وزارت کشور تدوین شده است، اما به گفته وزیر کشور احتمالا تا پایان سال هم تحویل مجلس نخواهد شد.
«عبدالرضا رحمانی فضلی» هفتم بهمن ماه در همایش فصلی خانه احزاب گفت: قانون جامع انتخابات تدوین شده بود و منتظر ابلاغیه سیاست‌های کلی انتخابات توسط رهبری بودیم. حال که این ابلاغیه اعلام شده است بسیاری از موارد این قانون را بررسی کرده‌ایم. البته با توجه به نزدیکی انتخابات و همزمانی بررسی برنامه و بودجه در مجلس تا پایان سال فکر نمی‌کنیم که این قانون امسال به مجلس برود.

**روحانی؛ نامزد بی رقیب انتخابات
بسیاری از چهره های سیاسی بر این باورند که در شرایط و فضای سیاسی کنونی کشور، هیچ چهره سیاسی در میان جریان اصولگرا، اصلاح طلب و اعتدالی، وجود ندارد که توان رقابت انتخاباتی با روحانی را داشته باشد و بتواند آرای بیشتری از او کسب کند.
برخی چهره های سیاسی با استناد به این انگاره استدلال می کنند ، «محمد اشرفی اصفهانی» رییس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری روز جمعه هشتم بهمن ماه در گفت و گو با یکی از رسانه های داخلی با اشاره به انتخابات ۹۶ اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد برای رقابت با روحانی کسی به میدان بیاید یا کسی بخواهد با او رقابت کند.
او در خصوص برخی بزرگ‌نمایی‌ها در ارتباط با عملکرد دولت گفت: صحبت در مورد پرداخت حقوق‌های نجومی در دولت یک کلاغ چهل کلاغ بود و طرح این مسائل بیشتر جنبه سیاسی دارد.

**روحانی؛ نامزد اصلاح طلبان
«محمدعلی نجفی» عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان یکشنبه سوم بهمن ماه در گفت و گو با #فراسخن گفت: بعد از اعلام رسمی تصمیم حسن روحانی برای حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، وی قطعا نامزد اصلاح طلبان نیز خواهد بود.
مشاور رییس جمهوری ارزیابی شرایط کشور و تحولات آینده را در فرایند این تصمیم، مهم ارزیابی کرد و گفت: به نظر من ضروری است که آقای روحانی کارهای خوب و ناتمام را به نتیجه برساند؛ زیرا نتایج تکمیلی اقدامات اساسی و کلان دولت تدبیر و امید در دور بعد ظاهر خواهد شد.
پژوهشم **۹۲۷۵**۱۶۰۱**خبرنگار: اعظم حمیدپور**انتشاردهنده: شهناز حسنی
.

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.