انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35929

7 بازدید5 views

به گزارش #فراسخن، این دیدار در حالی صورت گرفت که روابط آنکارا – آتن در دوره اخیر بر سر خودداری قوه قضائیه یونان از تحویل هشت نظامی فراری ترکیه که به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال گذشته با یک فروند بالگرد نظامی این کشور به جزیره ‘دده آفاج’ یونان در دریای اژه متواری شده […]

به گزارش #فراسخن، این دیدار در حالی صورت گرفت که روابط آنکارا – آتن در دوره اخیر بر سر خودداری قوه قضائیه یونان از تحویل هشت نظامی فراری ترکیه که به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال گذشته با یک فروند بالگرد نظامی این کشور به جزیره ‘دده آفاج’ یونان در دریای اژه متواری شده بودند، با تنش رو به رو شده و آنکارا ضمن تهدید به لغو قرارداد بازپس گیری مهاجران و استرداد مجرمین بین دو کشور، تصمیم دادگاه فرجام یونان در اعاده نکردن کودتاگران را یک تصمیم سیاسی ارزیابی و آتن را به حمایت از کودتا گران متهم کرده است.
ستاد فرماندهی ارتش ترکیه روز یکشنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: ارتشبد خلوصی آکار به همراه فرماندهان نیروی دریایی و هوایی ترکیه با رزمناوهای مامور خدمت در پایگاه دریایی آکساز از نیروهای ترکیه در منطقه بازدید کرده است.
بنابر این اطلاعیه، در این راستا با دو فروند قایق تندروی تهاجمی نیروی دریایی از منطقه جزایر سنگی کارداک نیز بازدید شده است.
ارتشبد آکار در این بازدید گفته است: فعالیت های نیروهای مسلح ترکیه در دریای اژه در راستای منافع ملی ترکیه و با ملاحظات صلح و دوستی دنبال می شود.
او تاکید کرده است: ارتش ترکیه برای حراست از حق حاکمیت و منافع ملی کشور در زمین و هوا و دریا عزم راسخ داد و این فعالیت ها به طور فزاینده ای ادامه دارد.
آکار مدعی شده است نیروهای مسلح ترکیه یک قدرت بازدارنده و قابل احترامی در منطقه هستند.
ترکیه و یونان دارای اختلافات عمیقی در حدود فلات قاره، حریم هوایی و برخی جزایر سنگی در دریای اژه هستند.
اختلافات دو کشور در خصوص مالکیت بر برخی جزایر سنگی به ویژه جزایر کارداک هر از گاهی موجب بروز تنش جدی بین دو کشور می شود.
در سال ۱۹۹۶ میلادی اقدام برخی از ملی گرایان یونانی در نصب پرچم یونان بر این جزایر ناوگان دریایی و نیروی هوایی دو کشور را به طور خطرناکی در آستانه یک درگیری جدی قرار داده بود.
البته پروازهای کنترلی و آموزشی جنگنده های دو کشور بر حریم هوایی دریای اژه نیز هر از گاهی موجب بروز تنش جدی شده و جنگنده ها رو در روی هم قرار می گیرند.
خاورم/۲۰۱۱/۱۹۰۵**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.