انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35969

11 بازدید5 views

به گزارش خبرنگار #فراسخن، حسن صادقلو روز یکشنبه در کارگروه کمیته ملی نجات خلیج گرگان اظهارکرد: یکی از راهکارهای حل مشکل این خلیج، لایروبی کانال های چپ اوغلی و خزینی برای باز کردن مسیر حرکت آب دریای خزر به سوی خلیح گرگان است. وی بیان کرد: حجم وسیع گل ولای انباشته شده در این کانال […]

به گزارش خبرنگار #فراسخن، حسن صادقلو روز یکشنبه در کارگروه کمیته ملی نجات خلیج گرگان اظهارکرد: یکی از راهکارهای حل مشکل این خلیج، لایروبی کانال های چپ اوغلی و خزینی برای باز کردن مسیر حرکت آب دریای خزر به سوی خلیح گرگان است.
وی بیان کرد: حجم وسیع گل ولای انباشته شده در این کانال ها به عنوان تنها مسیرهای ارتباطی خلیج گرگان با دریای خزر ، بر وسعت خشکی های این خلیج افزوده و روز به روز از کرانه آبی آن کاسته می شود.
استاندار گلستان ادامه داد: برای لایروبی این کانال ها با بهره گیری از توان سپاه و ارتش آماده ایم، اما قبل از شروع این طرح به مطالعه اجرای کارشناسانه آن احتیاج داریم.
صادقلو گفت: شرایط کنونی خلیج گرگان اسف بار و نیازمند توجه جدی تری است که در غیر این صورت باید در انتظار گسترش چتر ریزگردها در گلستان و دیگر استان های شمالی باشیم.
وی بیان کرد: به دلیل گسترش روز افزون خشکی خلیج گرگان و فراهم بودن بستر تولید ریزگردها در این منطقه، فرصت سوزی برای هرگونه اقدام اجرایی نجات این خلیج، خطرناک و غیرقابل پذیرش است.
استاندار گلستان اظهار کرد: حل این مشکل بزرگ زیست محیطی، مطالبه جدی مردم و مسئولان استان است که باید در زمانی کوتاه برای اجرای طرح های کارشناسانه احیای خلیج گرگان برنامه ریزی شود.
صادقلو افزود: محیط زیست قرار بود در مدت زمان ۳ ماه مطالعه اجرای طرح های مورد نیاز را به پایان برساند، اما با گذشت چند ماه هنوز خبری از این طرح ها نیست.
وی تاکید کرد که اگر کوششی برای احیای خلیج گرگان انجام نشود و برنامه ای برای احیای آن وجود نداشته باشد، مبتلا شدن به سرنوشت دریاچه ارومیه برای این خلیج دور از انتظار نیست.
خلیج گرگان به عنوان تنها خلیج دریای خزر در محدوده استان گلستان قرار دارد و در سال ۱۳۵۴ به همراه تالاب میانکاله به عنوان نخستین مجموعه تالاب بین المللی جهان در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.
خلیج گرگان حدود ۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت داشته و عمق آن با در نظرگرفتن بالاآمادگی آب حداکثر به ۴ متر می رسد و از غرب به شرق تا حوالی ضلع جنوبی جزیره آشوراده بر عمق آن افزوده می شود.
اکولوژی خلیج گرگان تحت تأثیر دریای خزر، رودهای مجاور و شبه جزیره میانکاله قرار دارد که در رشد و تکثیر آبزیان، ماهیان استخوانی و ماهیان غضروفی و جذب پرندگان مهاجر نقش مهمی دارد.
خشک شدن این خلیج نه تنها به محیط زیست و گونه های جانوری و گیاهی منطقه آسیب وارد کرده، بلکه سلامت مردم پیرامون آن را نیز تحت تاثیر جدی قرار خواهد داد از همین رو نجات آن در دستور کار دستگاه های ذیربط قرار گرفته است.
/۱۶۴۸/۳۰۹۱
خبرنگار : میثم محسنی ** انتشار : پری سالارنیا

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.