انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35976

6 بازدید6 views

گروه پژوهش مطالعات اوراسیای مرکزی، دانشگاه تهران و بنیاد مطالعات قفقاز میزبان عصر یکشنبه دهم بهمن ماه، میزبان نشستی با عنوان« جایگاه ایران در سیاست خاور میانه ای روسیه» بودند. در این نشست «الهه کولایی» مدیر گروه مطالعات پژوهش اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران و «گوِرُک میرزایان» دانشیار دانشکده علوم سیاسی دانشگاه «مالی»روسیه مناسبات سیاسی دولت […]

گروه پژوهش مطالعات اوراسیای مرکزی، دانشگاه تهران و بنیاد مطالعات قفقاز میزبان عصر یکشنبه دهم بهمن ماه، میزبان نشستی با عنوان« جایگاه ایران در سیاست خاور میانه ای روسیه» بودند. در این نشست «الهه کولایی» مدیر گروه مطالعات پژوهش اوراسیای مرکزی دانشگاه تهران و «گوِرُک میرزایان» دانشیار دانشکده علوم سیاسی دانشگاه «مالی»روسیه مناسبات سیاسی دولت روسیه و اهداف این کشور را در خاورمیانه مورد بحث و بررسی قرار دادند.
به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ، نخستین سخنران این نشست کولایی بود وی با اشاره به سیر تحول حضور روسیه در خاورمیانه گفت: از زمان فروپاشی شوروی سابق دولت روسیه همواره در پی احیای قدرت از دست رفته خود بود و در حوادث مختلف سعی داشت با نقش آفرینی، به نوعی قدرت از دست رفته را بازیابد. «ایده قدرت بزرگ» که همواره از شعارهای این کشور بود می توانست با دخالت های به موقع و رقابت با کشورهای بزرگی مانند ایالات متحده آمریکا به دست آید.
وی ادامه داد: تحولات دهه پایانی قرن بیستم و اوضاع خاورمیانه می توانست بهترین زمان برای حضور این کشور در خاورمیانه باشد. روسیه در جریان اشغال کشور عراق با آمریکا همراهی نکرد و به نحوی با حمله نظامی به این کشور مخالف بود. یک دهه بعد از سقوط عراق و اوج گیری انقلاب های عربی، روسیه فرصت را غنیمت شمرد و جای پای خود را در خاورمیانه محکم کرد.
کولایی ادامه داد: این حرکت روسیه بعد از سقوط لیبی در شمال آفریقا جدی تر شد. بعد از لیبی دولت روسیه هماهنگ با سیاست های ایرانی در سوریه دخالت نظامی کرد و توانست به خوبی همپیمانان خود را در این کشور حمایت کند. سطح روابط ایران و روسیه و همکاری آنها در قضیه مقابله با داعش در کشور سوریه فراتر از آن است که بتوان با یک تحلیل سطحی نگرانه به آن نگاه کرد.

** صلح سوریه بدون حضور ایران غیر ممکن است
میرزایان دیگر سخنرانی بود که در این نشست با بیان اهداف کشور روسیه در خاورمیانه، گفت: اهمیت خاورمیانه به ویژه کشور سوریه برای روسیه و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور تا آنجاست که می توانیم ادعا کنیم در سیاست خارجی این کشور اگر تحولات اوکراین اهمیت نخست را دارد کشور سوریه بعد از اوکراین در اولویت بعدی قرار می گیرد. نباید فراموش کرد هدف دولت روسیه از مداخله در سوریه مسئله مبارزه با تروریسم و دفاع از صلح است. روسیه و پوتین با حضور در سوریه نه تنها قدرت خود را به رخ طرف های مقابل کشاندند بلکه به گروه های شورشی هم ثابت کردند کسی نمی تواند بدون دلیل دولت منتخب ِ مردمی را سرنگون کند.
میرزایان ادامه داد مسئله مبارزه با اسلام تکفیری مساله تازه برای روسیه نیست، این کشورسال هاست در آسیای میانه با تکفیری ها مشکل دارد و با آنان مبارزه می کند. برای روسیه حضور در سوریه فرصتی برای سرکوب بسیاری از تروریست های تکفیری بود زیرا در کشور سوریه هزاران نفر از مسلمانان تکفیری از آسیا میانه حضور دارند.
استاد علوم سیاسی دانشگاه مالی روسیه، در ادامه به اهداف سوریه برای قدرت نمایی در خاورمیانه اشاره کرد و گفت: نباید هدف روسیه برای حضور در سوریه را در تروریسم و صلح خلاصه کنیم. در بستر جنگ سوریه، روسیه ۲ پیام مهم به جهانیان داد نخست اینکه نشان داد که تضمین دفاعی قوی نسبت به هم پیمانان خود دارد و دوم اینکه در مقابل طرف های قدرتمند خود در عرصه های جهانی ثابت کرد هنوز قدرت نظامی این کشور توانایی تاثیر گذاری دارد. این کشور نشان داد می تواند مسوولیت های بزرگی را در سطح جهانی بر عهده گیرد.
مسئله خروج روسیه از انزوای رسانه ای یکی دیگر از محور سخنان میرزایان بود. وی گفت: بعد از جنگ اوکراین رسانه های غربی چهره ای اهریمنی از کشور روسیه ساخته بودند اما سرکوب تروریسم های تکفیری توسط این کشور در سوریه این دولت را از انزوا رسانه ای خارج کرد. دولت پوتین در سوریه داعشیِ راسرکوب کرد که در تمام دنیا به عنوان تهدید محسوب می شود.
میرزایان در پاسخ به پرسشی در زمینه اتحاد امریکا و روسیه و آینده روابط ایران و روسیه گفت: برجام یکی از مهمترین حلقه های پیوند دهنده ایران و روسیه است. کشور روسیه برای به سرانجام رسیدن برجام تلاش فراوانی کرده و به یقین شعارهای «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در زمینه عمل نکردن به برجام، واهی است.
وی گفت: نمی توان همکاری احتمالی کشورهای روسیه و آمریکا را به ضرر ایران دانست، زیرا ترامپ برخلاف سیاست های گذشته آمریکا اعلام کرده هدفش برکناری «بشار اسد» رییس جمهوری سوریه نیست بلکه مبارزه با تروریسم است و این می تواند خبر خوشی برای ایران باشد. اگر دولت روسیه و آمریکا در مبارزه با تروریسم متحد شوند به یقین این ایران است که سود می برد.
این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به نقش قدرت های بزرگ در سوریه گفت: هدف اصلی روسیه برپایی صلح در سوریه است و در این زمینه ایران نقش مهم و پرنفوذی در سوریه دارد و نباید از نقش ایران چشم پوشی کرد. اما در کنار ایران، ترکیه نیز وجود دارد این کشور که در سیاست های دخالت در سوریه شکست خورده است اما راه حل ایجاد صلح و امنیت در سوریه بدون ترکیه امکان پذیر نیست.
وی در پاسخ به پرسشی در زمینه همکاری ایران و روسیه در آسیا میانه اظهار کرد: ایران در کشورهایی مانند ترکمنستان و تاجیکستان نفوذ فراوانی دارد و نمی توان نقش ایران را در این منطقه نادیده بگیریم. ایران و روسیه از گذشته ها بر سر منافعی در این منطقه متحد بودند. نمونه بارز این کار را می توان مخالفت دو کشور برای انتقال لوله گاز ترکمنستان از دریای خزر به آذربایجان بود که با مخالفت صریح ایران و روسیه لغو شد. البته باید بگویم ایران و روسیه منافع مشترکی در کشور تاجیکستان دارند و هیچ یک از این ۲ کشور علاقه ای به بحران سازی در تاجیکستان ندارند.
میرزایان در ادامه به مشکلات پیش روی حضور ایران در آسیای میانه اشاره کرد و گفت: هم چنانکه گفتم ایران و روسیه منافع مشترکی در آسیای میانه دارند اما بازیگر سومی در عرصه بین الملل وجود دارد که واکنش هایی نسبت به حضور ایران در منطقه نشان می دهد. این بازیگر کشور چین است. برای چین حضور روسیه در منطقه آسیای میانه تقریبا پذیرفته شده است و نسبت به آن اعتراضی ندارد اما نفوذ بیشتر ایران در منطقه آسیای میانه ممکن است با واکنش کشور چین همراه باشد و این کشور سخت حضور ایران را بپذیرد.
پژوهشم**۲۰۵۲**۱۶۰۱** خبرنگار : غفار میرزایی ** انتشاردهنده : شهنازحسنی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.