انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 35997

11 بازدید8 views

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری #فراسخن، به نوشته هشتم بهمن ماه تارنمای البدیل، به قلم «هیر محمود » اوضاع سیاسی بحرین پس از اینکه مقام های این کشور شماری از اقدام های ظالمانه علیه مخالفان را در دستور کار قرار دادند به سمت ناگواری پیش می رود. طی هفته های گذشته افزون بر […]

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری #فراسخن، به نوشته هشتم بهمن ماه تارنمای البدیل، به قلم «هیر محمود » اوضاع سیاسی بحرین پس از اینکه مقام های این کشور شماری از اقدام های ظالمانه علیه مخالفان را در دستور کار قرار دادند به سمت ناگواری پیش می رود. طی هفته های گذشته افزون بر اعدام شماری از مخالفان که خشم مردم بحرین را به دنبال داشت، دولتمردان بحرین تعداد دیگری از مخالفان را بازداشت کردند. این اقدام دولتمردان بحرین با ششمین سالگرد انقلاب چهاردم فوریه مردم بحرین همزمان شده است.
اقدام دولت بحرین در سرکوب و بازداشت مخالفان نگرانی بسیاری از سازمان های بین المللی و حقوقی را به دنبال داشته است. این نهادها نسبت به شعله ور شدن اوضاع و خارج شدن امور از کنترل و محاسبه های دولت بحرین هشدار داده اند.
از هنگامی که حدود سه هفته پیش «عباس السمیع»، «سامی مشیمع» و«علی السنکیس» سه تن از فعالان مخالف نظام بحرین اعدام شدند، دیگر مردم بحرین آرام نگرفتند. پس از این اقدام با وجود برخورد خشونت بار نیروهای بحرین با اعتراضات مردمی بازهم راهپیمایی و تحصن ها ادامه یافت. راهپیمایی مردم در منطقه الدراز منامه در نزدیکی منزل شیخ «عیسی قاسم» از بزرگترین اعتراض های مردمی بود که مقام های بحرین با وجود همه اقدام های ظالمانه علیه تظاهرکنندگان نتوانستند آن را کنترل کنند. به طوری که الدراز هر روز شاهد تظاهرات و تحصن ها است که با وجود اینکه دولتمردان بارها برای پراکنده کردن اعتراض کنندگان تلاش کردند اما در این زمینه ناکام ماندند. مقام های بحرین روز پنج شنبه هفتم بهمن ماه به مکان تحصن مردم بحرین حمله و از سلاح های ممنوعه استفاده و شماری از مردم معترض را زخمی و شمار دیگری را بازداشت کردند.
با اوج گیری دامنه اعتراض ها، مخالفان بحرین با دستورهایی برای بسیج مردم از طریق بلندگوهای مسجد در الدراز بر شور و شوق تظاهر کنندگان افزوند. همچنین جنبش چهاردم فوریه با انتشار بیانیه ای از مردم بحرین خواست که در هفته های آینده برای برگزاری ششمین سالگرد انقلاب چهاردم فوریه بحرین در میدان ها حضور یابند. این جنبش در بیانیه خود آورد لازم است از مردمی که در یادبود شهدای میهن – عباس السمیع، سامی مشیمع و علی السنکیس- وفاداری واقعی را ثابت کردند، تشکر شود. باید با حضور در میدان های مبارزه با استبداد و سردادن شعارهای انقلاب و تغییر به وصیت شهیدان میهن عمل کرد.
این بیانیه تاکید کرد: افرایش تحرک انقلابی مسالمت آمیز می تواند خواسته های مشروع مردمی را برآورده سازد، اراده مردم در برپایی حکومتی عادلانه را تحمیل کند و استبداد و دیکتاتوری را از بین ببرد ، قاتلان و شکنجه گران را محاکمه کند. از مردم می خواهیم که با رهسپار شدن به الدراز برای دفاع از دین، میهن و هستی خود اقدام کنند و خطوط قرمزی که اصول نبرد را تغییر و بحرین را با سرنوشت تاریک و مبهمی روبرو می سازد، نادیده گیرند.
حقوق بشر بحرین نیز اعلام کرد که طی روزهای ۱۶ تا ۲۲ ژانویه ۴۱ تن از مردم بحرین به طور ظالمانه بازداشت شدند. در میان این افراد یک زن و ۸ کودک وجود دارد. این مرکز در صفحه خود در شبکه اجتماعی «توییتر» نوشت که در این هفته ۴۵ شهروند بحرینی به دلایل مسائل سیاسی زیر محاکمه قرار گرفتند. به طوری که دادگاه های بحرین شماری از این افراد را محکوم به زندان و پرداخت ۳۰۰ هزار دینار کرده اند. همچنین ۲ تن از این افراد به حبس ابد محکوم شدند.
برپایه گزارش های این نهاد، حدود ۲۰۰ راهپیمایی مسالمت آمیز در ۴۱ شهر بحرین رخ داد که نیروهای امنیتی و شبه نظامیان بحرین ۵۷ راهپیمایی را با گازهای اشک آور سرکوب کردند.
همچنین سازمان عفو بین الملل هشدار داد که بحرین در بحران حقوق بشر غرق می شود. این سازمان گفت مقام های بحرین باید حکم اعدام «محمد رمضان» و«حسین علی موسی» ۲ تن از مخالفان را که قرار است به زودی اجرا شود، تغییر دهند. دادگاه بحرین در دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی در پی انفجارهایی در روستای «الدیر» این افراد را محکوم به اعدام کرد. این سازمان هشدار داد که برخورد ظالمانه با اعتراض ها نسبت به حکم اعدام سه تن از جوانان مخالف بحرین که در ۱۵ ژانویه اجرا شد بحرین را در بحران حقوق بشری غرق خواهد کرد.
در این زمینه، سازمان های حقوق بشریِ دیدبان حقوق بشر بحرین، انجمن حقوق بشر بحرین، سازمان صلح برای دموکراسی و حقوق بشر، مرکز حقوق بشر بحرین، موسسه خلیج (فارس) برای دموکراسی و حقوق بشر، سازمان اروپایی بحرین برای حقوق بشر، سازمان آلمانی حقوق بشر و دموکراسی در بحرین از نهادها و هیات های حقوقی بین المللی خواستند که در منطقه الدراز بحرین اوضاع انسانی را رصد کنند. این سازمان ها نگرانی خود را از اقدام های مقام بحرین در پراکنده ساختن اعتراض ها با خشونت اعلام کردند و گفتند که این اقدام ها می تواند مصیبت ها، پیامدهای سیاسی، امنیتی و انسانی خطرناکی به دنبال داشته باشد.
همه این تحولات سیاسی طی روزهای آینده بحرین را به سوی شرایط ناگواری پیش خواهد برد. مقام های بحرین از هیچ گونه خرد و عقلی برخوردار نیستند که اوضاع را آرام و با مخالفان بحرین به گفت و گوی روی آورند. آنان برای درک خواسته های مخالفان هیچ تلاشی نمی کنند. بلکه همچنان شیوه لجبازی خود با مخالفان را ادامه می دهند. این اقدامی است که اوضاع را به خشونت بیشتر پیش می برد. به ویژه این در شرایطی است که مردم بحرین به دلیل اجرای حکم اعدام های اخیر و شکنجه ها عصبانی هستند.
**پژوهشم**۹۲۷۸**۱۶۰۱**خبرنگار : اصغر یوسفی** انتشاردهنده : شهناز حسنی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.