انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 36048

7 بازدید4 views

به گزارش روز سه شنبه #فراسخن، خالد جارالله معاون وزیر امور خارجه کویت در گفتگو با خبرنگاران در کویت تصریح کرد: کویت پس از انجام رایزنیهای مشترک با دولت عراق و سازمان ملل متحد تصمیم گرفت که نقشه های جدید با هدف تعیین خطوط مرزی تعیین نشده دو کشور را آغاز کند و روند تشکیل […]

به گزارش روز سه شنبه #فراسخن، خالد جارالله معاون وزیر امور خارجه کویت در گفتگو با خبرنگاران در کویت تصریح کرد: کویت پس از انجام رایزنیهای مشترک با دولت عراق و سازمان ملل متحد تصمیم گرفت که نقشه های جدید با هدف تعیین خطوط مرزی تعیین نشده دو کشور را آغاز کند و روند تشکیل کمیته های مشترک نیز پس از اعلام آمادگی طرف عراقی آغاز خواهد شد .
معاون وزیر امور خارجه کویت همچنین با تاکید بر دریافت اطلاعاتی پیرامون سرنوشت اجساد اتباع مفقود شده این کشور که در زمان حمله ارتش رژیم سابق بعث در سال ۱۹۹۰ به عراق منتقل شدند گفت : دولت کویت به اطلاعات جدید در زمینه این پرونده دست یافته و پیگیری های خود در این زمینه را ادامه می دهد .
وی همچنین با اشاره به روابط خوب کشورش با عراق گفت : کویت قصد پاسخگویی به اتهامات و ادعاهای نمایندگان عراقی که کویت را به اشغال خاک عراق متهم کرده اند، ندارد و از دولت بغداد حمایت می کند .
این بحران وقتی آغاز شد که هیأت دولت عراق سه شنبه گذشته درمصوبه ای مبهم به یکباره اعلام کرد که ۷۵۰ هزار دلار برای ترسیم مرزها با کویت در خورعبدالله اختصاص داده است.
این مصوبه به سرعت از سوی سیاسیون عراق به عنوان واگذاری بخشی از حق مالکیت آبی عراق در دهانه شمالی خلیج فارس به کشور کویت قلمداد شد و با توجه به بحث های مربوط به واگذاری جزایر مصری ‘تیران’ و ‘صنافیر’ به عربستان، این مصوبه هیأت دولت عراق موجی از نگرانی ها را در بغداد برانگیخت و حتی برخی آن را خیانتی مشابه تعبیر کردند.
در واقع خورعبدالله یک آبراهه راهبردی در انتهای شمال غربی خلیج فارس است که ازغرب به جزیره ‘بوبیان’ کویت و از شرق به ‘اروند رود’ ایران و از شمال به بنادر فاو و ام‌القصر عراق وصل می شود.
مشکل خورعبدالله از سال ۲۰۱۰ که مسأله احداث بندر بزرگ فاو درعراق مطرح شد، نگرانی های جدی کویت را از این بندر بزرگ که تا عمق خلیج فارس امتداد دارد، به دنبال داشت و برهمین اساس کویت به سرعت ساخت بندر مبارک را در طرف مقابل آن، در جزیره بوبیان آغاز کرد.
رقابت دو کشورعراق و کویت برای تسلط بر آبراهه خورعبدالله باعث شد، وزیرخارجه کویت برای اطمینان خاطر به عراقی ها در۲۰۱۴ نوعی همکاری را در این آبراهه آبی مطرح کند.
خاورم*۳۲۰ ** شبس ۱۵۷۴ * انتشار دهنده: محسن تهوری

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.