انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 36053

8 بازدید6 views

هلیل رود یکی از منابع تامین کننده آب تالاب جازموریان بوده که احداث سد جیرفت (بهمن ۷۱) بر روی این رودخانه سبب خشک شدن این تالاب شده و آنرا به منبع تولید ریزگرد تبدیل کرده است. اکنون صحبت این است آیا همان سدی که موجب مرگ این تالاب شد به دادش خواهد رسید و حیات […]

هلیل رود یکی از منابع تامین کننده آب تالاب جازموریان بوده که احداث سد جیرفت (بهمن ۷۱) بر روی این رودخانه سبب خشک شدن این تالاب شده و آنرا به منبع تولید ریزگرد تبدیل کرده است.
اکنون صحبت این است آیا همان سدی که موجب مرگ این تالاب شد به دادش خواهد رسید و حیات را به رگهای خشکیده هلیل جاری و از آنجا به پیکر بی جان جازموریان تزریق می کند.
ایران دارای اقلیمی خشک و نیمه خشک است بنابراین همواره برای تامین آب مورد نیاز با چالش مواجه بوده ، در چند سال اخیر هم پدیده خشکسالی و تغییر اقلیم از یک سو و مدیریت نادرست منابع آبی از سوی دیگر مشکلات زیادی را برای حوزه آبی کشور ایجاد کرده است.
این مشکلات به چالش کم آبی منتهی و موجب بروز پدیده نوظهوری به نام ریزگردها شد که چند سالی است دامن کشور را گرفته هر چند درصد زیادی از این ریزگردها منشاء خارجی دارند اما برخی از تالاب های کشور هم با خشک شدن به منبع ریزگرد داخلی تبدیل شده اند که تالاب جازموریان در استان کرمان یکی از آنها است و سهمی ۲۵ درصدی از ریزگردها را به خود اختصاص داده است.
اکنون سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از تالاب ها در صدد اتخاذ راه حلی برای این مشکل است از این رو از وزارت نیرو خواسته تا در این مورد جلسه مشترکی برگزار کنند که فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست روز دوشنبه دراین باره به خبرنگار علمی #فراسخن گفت: ریزگردهایی که کشور را درگیر کرده اند دارای دو منشا داخلی و خارجی هستند که بخش خارجی حجم زیادی از این ریزگردها را تشکیل می دهد.
وی افزود: اما برخی تالاب های کشور هم به علت خشکسالی و نرسیدن حقابه لازم به آنها در حال خشک شدن هستند که به مرور به منشا ریزگرد تبدیل خواهند شد مانند تالاب جازموریان در کرمان که اکنون سهمی ۲۵ درصدی از بروز ریزگردها دارد.
دبیری اظهار کرد: برای بررسی وضعیت تالاب جازموریان به وزارت نیرو درخواست تشکیل جلسه ای داده ایم و چون کشاورزی نیز در منطقه رونق گرفته است نماینده ای از وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه حضور خواهد داشت.
وی افزود: اکنون در حال تهیه گزارشی برای این جلسه هستیم تا در کارگروه جازموریان مطرح شود تا بتوان راه حلی برای مقابله با ریزگردهای این تالاب پیدا کرد.
دبیری گفت: تالاب جازموریان همیشه فصلی بوده و هیچ وقت به طور مداوم پرآب نبوده است، سوابق نشان می دهد یک دوره پرآب، یک دوره مرطوب و دوره ای هم خشک بوده است که امیدواریم حداقل به دوره رطوبت برگردد تا همیشه خشک نباشد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: برای ما کافی است که حداقل بستر تالاب مرطوب باشد تا گرد و غبار از آن بلند نشود.
وی گفت: همواره با شورای هماهنگی حوضه آبریز با وزارت نیرو جلسه داریم و اکنون در حال مذاکره در مورد زاینده رود هستیم که بعد از پایان آن نوبت به بررسی حوضه آبریز بختگان می رسد که با پایان یافتن این مذاکرات بررسی تالاب جازموریان در دستور کار قرار خواهد گرفت که امیدواریم این جلسه تا قبل از پایان سالجاری برگزار شود.
دبیری افزود:پیشنهاد ما این است که در صورت امکان از سد جیرفت سهم آبی برای تالاب جازموریان اختصاص یابد، البته فاصله سد جیرفت تا جازموریان زیاد است و آب جیرفت را تامین می کند از این رو مشکلاتی خواهد داشت اما سازمان محیط زیست تمام تلاش خود را برای تعیین سهم از این سد به کار خواهد برد.
وی درباره حقابه تالاب جازموریان گفت: چون جازموریان یک تالاب فصلی است از این رو تاکنون حقابه ای برای آن تعیین نشده است چون به علت فصلی بودن تعیین حقابه کار دشواری است.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰
خبرنگار: کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.