انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 36060

11 بازدید8 views

به گزارش #فراسخن، بهرام قاسمی در حاشیه مراسم تکریم پیشکسوتان وزارت امور خارجه در گفت و گو با خبرنگاران درخصوص اهداف سفر وزیرامورخارجه فرانسه به تهران افزود: فرانسه یکی از کشورهای مهم اروپایی است و قدمت روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشورچند صد سال است. با وی ادامه داد: دو کشور همکاری های گسترده ای […]

به گزارش #فراسخن، بهرام قاسمی در حاشیه مراسم تکریم پیشکسوتان وزارت امور خارجه در گفت و گو با خبرنگاران درخصوص اهداف سفر وزیرامورخارجه فرانسه به تهران افزود: فرانسه یکی از کشورهای مهم اروپایی است و قدمت روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشورچند صد سال است.
با وی ادامه داد: دو کشور همکاری های گسترده ای در دهه های گذشته در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: حضورفرانسه درشرکتها، کارخانجات و حوزه های دانش و فناوری ایران به صورت محسوس قابل مشاهده است؛ منتهی دردهه های گذشته به دلایل مختلف روابط دو کشور فراز و نشیبهایی هم داشته است.
قاسمی خاطرنشان کرد: روابط دو کشور گاهی دراوج و زمانی هم در وضعیت نامطلوبی قرار داشته است با این حال در دوران پس از برجام روابط دو کشوراز وضعیت مطلوبی برخوردار شد.
وی با اشاره به سفر رئیس جمهوری به فرانسه گفت: علاوه براین تبادل نظر بین وزیران مختلف از ایران و فرانسه صورت گرفت.
قاسمی افزود: یک تیم اقتصادی هم در معیت ایشان با حضور نمایندگان ۶۰ شرکت به تهران سفر کرده، و فردا نشست اول را در اتاق بازرگانی برگزار واین کمیسیون مشترک برگزار می شود.
وی گفت: این نخستین کمیسیون مشترک ایران و فرانسه بعداز انقلاب و حتی قبل از انقلاب است و این را می توان به فال نیک گرفت که می تواند آغازی بر تعمیق و گسترش همکاری های اقتصادی باشد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطر نشان کرد: در حوزه سیاسی هم با توجه به حضور فرانسه درمنطقه و آشنایی این کشور با خاورمیانه و مواضع نسبتا مشترک که به دلایل ریشه های استقلال خواهی دو کشور در گذشته داشته اند می تواند کمک کند تا رایزنی های اساسی در برهه کنونی در سوریه، یمن، لبنان وعراق داشته باشیم.
وی اضافه کرد: از این رو سفروزیر امور خارجه فرانسه درحوزه سیاسی هم می تواند بسیار پربار باشد.
قاسمی ادامه داد: از سوی دیگر فرانسه دراتحادیه اروپا از جایگاه ویژه ای برخوردار است و با توجه به وضعیت جدید اروپا و مسایل و چالشهایی که اروپا با آن مواجه است و تحولاتی که در خاورمیانه، اروپا و بخصوص آمریکا رخ داده است فکر می کنم رایزنی های ایران فرانسه در برهه کنونی می تواند برای دو طرف راهگشا باشد و امیدواریم در تبادلات فکری بتوانیم تفاهماتی در همکاری منطقه ای و دوجانبه داشته باشیم.
وی همچنین در خصوص نقش فرانسه در توافق هسته ای اظهار کرد: فرانسه یکی از مجموعه طرفهای مذاکره با ایران بوده و هست و تصور من این است همانطور که طی روزهای گذشته مقامات فرانسوی هم مجددا تاکید کرده اند، راهی جز التزام به برجام و حمایت از آن و کمک به همین روند بین ما و مجموعه مقابل ادامه یابد.
وی خاطرنشان کرد: ذهنیت من می گوید فرانسه به دلایل مختلف باید ومی تواند حمایت خوبی داشته باشد و این کشور می تواند جایگاه ویژه ای در سایر شرکای اروپایی خود داشته باشد.
شبس**۱۷۰۸*۱۴۸۸*خبرنگار : داوود مرادپور*انتشاردهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.