انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 36115

7 بازدید5 views

به گزارش روز سه شنبه #فراسخن از سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در دیدار اعضای مجمع نمایندگان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طبیعت بکر، زیبا و ارزشمند کرمان، همچنین تنوع زیستی فوق العاده این استان، گفت: با توجه به شرایط طبیعی و اکوسیستم استان، ضروری است توسعه استان با توجه به […]

به گزارش روز سه شنبه #فراسخن از سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار در دیدار اعضای مجمع نمایندگان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به طبیعت بکر، زیبا و ارزشمند کرمان، همچنین تنوع زیستی فوق العاده این استان، گفت: با توجه به شرایط طبیعی و اکوسیستم استان، ضروری است توسعه استان با توجه به ظرفیت زیستی و در مسیر توسعه پایدار باشد.
معاون رئیس جمهوری ضمن اشاره به آثار پدیده تغییر اقلیم و گرمایش زمین در کشور، اظهار کرد: در حالی که هدف گذاری جهانی پیشگیری از افزایش دو درجه ای دمای کره زمین است، ایران افزایش دمای میانگین ۱٫۸ درجه را تجربه می کند و این افزایش دما در کنار کاهش شدید بارندگی و تشدید خشکسالی بسیار نگران کننده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تاکید بر ضرورت تغییر، اصلاح و بازنگری سریع در الگوهای مصارف و مدیریت آب در کشور، تصریح کرد: ما ناگزیر به تغییر الگوی زندگی، کشاورزی و صنعت هستیم زیرا گزینه دیگری وجود ندارد و در صورت عدم سازگاری با شرایط طبیعت ایران و کاهش خسارات، متحمل زیان ها و بحران های بزرگتری خواهیم شد.
ابتکار تاکید کرد: در تمام جهان دو نوع برنامه در خصوص تغییر اقلیم تعریف می شود یک برنامه مقابله با افزایش اثرات و یک برنامه سازگاری با شرایط و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
به گفته وی، به دلیل همین اهمیت موضوعی، محیط زیست همواره در اولویت دولت یازدهم قرار داشته و در این مسیر سایر نهادها همچون قوه مقننه نیز به دولت کمک کرده اند.
ابتکار اشاره ای هم به اقدام مثبت رزم حسینی استاندار کرمان و اجرای طرح ‘همیاران آب’ داشت و افزود: به رغم چنین اقدام مثبتی، بسیاری از کارشناسان معتقدند میزان آب ذخیره شده از اجرای این طرح در سفره های آب زیرزمینی جوابگوی سرعت نشست زمین و نیاز سفره های آب زیرزمینی استان نیست و باید با شدت و جدیت بیشتری دنبال شود.
معاون رئیس جمهوری اشاره ای هم به چالش گرد و غبار استان و وضعیت تالاب جازموریان داشت و اعلام کرد: مطالعات گرد و غبار استان و شناسایی کانون ها به اتمام رسیده است، مطالعات تالاب جازموریان هم توسط دانشگاه کرمان انجام شده و البته مطالعه دیگری نیز در دست انجام است. بخشی از اقدامات برای حفاظت و احیای تالاب جازموریان باید در سطح ملی و بخش دیگری باید به صورت مشترک توسط دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان انجام شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با مرور صحبت های مطرح شده از سوی نمایندگان کرمان در ابتدای جلسه، گفت: نگاه سخت گیرانه نمایندگان استان و تاکید بر ضرورت انطباق مسیر توسعه کرمان با مسیر توسعه پایدار و رعایت اصول، ضوابط و شاخص های محیط زیستی قابل تقدیر است.
وی ادامه داد: یکی از افتخارات دولت یازدهم، تبدیل ارزیابی زیست محیطی از کار تشریفاتی به یک فرآیند موثر، علمی و دقیق برای سازگاری برنامه های توسعه با الزامات محیط زیستی است زیرا ارزیابی کمک کند تا خسارات و تخریب ها در محیط زیست به حداقل ممکن برسد.
وی در پاسخ به اظهارات نمایندگان استان مبنی بر کمبود نیروی انسانی و امکانات در استان کرمان، اظهار کرد: به رغم تمام محدودیت های اعتباری، تلاش بسیار زیادی برای ارتقای وضعیت ادارات محیط زیست استان ها به لحاظ نیرویی و امکاناتی صورت گرفت و نتایج خوبی هم داشت.
ابتکار اشاره ای هم به الگوی موفق مراکز پایش مشترک سازمان حفاظت محیط زیست با شهرداری ها داشت و گفت: با توجه به چالش های اعتباری، همچنین ضرورت سنجش آلایندگی ها به ویژه آلودگی هوا و به طور خاص در شهرهای بزرگ، می توان طی تفاهمی درون استانی با شهرداری ها کار را به صورت مشترک دنبال کرد به گونه ای که دستگاه ها از سوی شهرداری تهیه شود و سازمان هم وظیفه پایش و سنجش اطلاعات را بر عهده داشته باشد.
معاون رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود نیمی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوا در تهران متعلق به شهرداری است و سازمان حفاظت محیط زیست و شهرداری تهران در این زمینه با هم همکاری می کنند و این موضوع در شهر کرمان که با توجه به توفان های گرد و غبار، به ویژه سنجش ذرات ۲٫۵ میکرون از اهمیت بسیاری برخوردار است می تواند با همین الگو دنبال شود.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: دولت و سازمان حفاظت محیط زیست به تنهایی و بدون همکاری سایر قوا و نهادها نمی توانند موفقیت کامل در حوزه حفاظت از محیط زیست داشته باشند از این رو از هر نوع همکاری سایر قوا و نهادها در زمینه محیط زیست استقبال می شود.
*** آب مهمترین چالش کنونی کرمان
سید محمد مجابی معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مهمترین چالش کنونی کرمان، مساله آب است، گفت: این در حالی است که به دلیل تشدید خشکسالی، تقریبا می توان گفت تمامی ۱۳۰ رودخانه استان خشک شده است.
مجابی افزود: بیلان آب استان کرمان به شدت منفی شده و بالاترین میزان فرونشست زمین در استان به دلیل از بین رفتن ظرفیت آبخوان ها تجربه می شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش های مجموعه های استانی به ویژه استاندار برای مدیریت این شرایط و اصلاح الگوی مصرف آب در کرمان، خاطرنشان کرد: این موضوع با توجه به تاکید ویژه دولت به موضوع آب و محیط زیست در برنامه ششم توسعه، باید مورد توجه و حمایت نمایندگان نیز قرار گیرد.
به گفته وی، تنوع زیستی خاص استان کرمان می تواند به صورت خردمندانه و در تعامل با جامعه بومی و محلی مورد بهره برداری پایدار از طریق راهکارهایی همچون اکوتوریسم قرار گیرد.
مجابی ضمن یادآوری تفاهم صورت گرفته با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای تامین تجهیزات یگان حفاظت محیط زیست، خاطرنشان کرد: بخشی از این تجهیزات مربوط به اطفای حریق جنگلی است.
*** شناسایی ۲۹ کانون داخلی گرد و غبار در کرمان
محمود صفرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز با شرح اقدامات صورت گرفته در دوره اخیر، گفت: یکی از پروژه های مهم استانی، اجرای پروژه ترسیب کربن در ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی استان با هدف احیای پوشش گیاهی منطقه، کاهش انتشار کربن، ایجاد معیشت جایگزین و بهبود شرایط اقلیمی استان است.
صفر زاده توضیحاتی نیز در خصوص اجرای طرح هادی روستاهای واقع در مناطق حفاظت شده ارائه داد و افزود: در حال حاضر، یکی از مهمترین چالش های استانی، مساله آب است که به دلایل متعدد همچون دو دهه خشکسالی، حفر چاه های غیرمجاز زیاد و توسعه ناپایدار کشاورزی، استان را با چالش های متعددی رو به رو کرده است.
وی با بیان ضرورت احیا و حفظ تالاب جازموریان، از تکمیل مطالعات گرد و غبار و شناسایی کانون های استانی خبر داد و اظهار کرد: استان دارای ۲۹ کانون داخلی گرد و غبار است که از این تعداد، دو کانون مهم تولید گرد و غبار هستند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان با ارائه گزارشی از روند اقدامات صورت گرفته و برنامه ریزی شده برای مقابله با کانون های گرد و غبار استان، خاطرنشان کرد: ریگان و تالاب جازموریان دو کانون اصلی گرد و غبار استان هستند تا جایی که جازموریان به تنهایی می تواند ۱۳ شهرستان را تحت تاثیر قرار دهد.
صفرزاده تاکید کرد: استان کرمان علاوه بر کانون های داخلی، تحت تاثیر کانون های برون استانی و برون مرزی قرار دارد.
وی گزارشی نیز از اقدامات صورت گرفته برای حفظ تنوع زیستی استان به ویژه حیات وحش کرمان ارائه داد و افزود: بیمه حیات وحش کمک بزرگی به حفظ تنوع زیستی کشور بود.
در ادامه، حمید جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست نیز شرحی از پروژه های استانی در دست ارزیابی ارائه داد.
*** چاه های آب استان تجمیع شود
همچنین در این جلسه، نمایندگان استان پیشنهاد دادند با توجه به وابستگی معیشتی مردم استان به کشاورزی و نبود امکان پر کردن چاه ها و از سوی دیگر بحران آب استان، طرح تجمیع چاه های آب، ارائه تسهیلات برای آبیاری تحت فشار و نصب کنتور ثبت میزان مصرف بر چاه ها مورد پیگری و اجرا قرار گیرد.
تاکید بر ضرورت اجرای طرح هایی همچون طرح اکوتوریسم بخش خبر شهرستان بافت استان کرمان به منظور کاهش تقابل جوامع بومی و محلی با محیط زیست و منابع طبیعی، انجام نظارت مستمر بر اجرای این طرح ها، ضرورت تعیین تکلیف پروانه های چرای دام استان، درخواست الزام کلیه طرح های توسعه ای و عمرانی استانی در تمامی بخش های اقتصادی و صنعتی به انجام ارزیابی زیست محیطی و رعایت شاخص های توسعه پایدار، حفظ مراتع استان، بخش دیگری از صحبت های مطرح شده در این نشست توسط نمایندگان حاضر بود.
بیان چالش ها، دغدغه ها و پیشنهادهای محیط زیستی استان از دیگر بخش های صحبت های نمایندگان کرمان در این جلسه بود.
حسین امیری رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان و نماینده مردم زرند و کوهبان، علی بختیاری نماینده مردم رابر، بافت و ارزوئیه، علی اسدی نماینده مردم شهربابک، احمد حمزه نماینده مردم شهرستان‌های کهنوج، فاریاب، قلعه‌گنج، منوجان و رودبارجنوب، سید محمد سادات ابراهیمی مشاور امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، رضا جزینی زاده مدیر کل حراست سازمان حفاظت محیط زیست، غلامعلی فروغی مشاور حقوقی سازمان حفاظت محیط زیست و رضا اقتدار کارشناس دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، از دیگر حاضران در این جلسه بودند.
علمی ۹۰۱۴**
دریافت کننده: کیمیا عبدالله پور*انتشار: زهره محتشمی پور

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.