انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 36130

10 بازدید7 views

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری #فراسخن، در این نشست که عصر امروز (سه شنبه ) برگزار شد. «سعید خالوزاده» پژوهشگر مطالعات اروپای وزارت امورخارجه و «محمود جوادی» پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مصلحت نظام روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ را تحلیل و بررسی کردند. در […]

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری #فراسخن، در این نشست که عصر امروز (سه شنبه ) برگزار شد. «سعید خالوزاده» پژوهشگر مطالعات اروپای وزارت امورخارجه و «محمود جوادی» پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مصلحت نظام روابط اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ را تحلیل و بررسی کردند.
در این نشست صاحبنظران و پژوهشگران دیدگاه ها و پرسش هایی را نیز مطرح کردند.

** برجام؛ نقشه راه روابط ایران با اتحادیه اروپا
سخنران نخست نشست «سعید خالوزاده » بود، وی در ابتدای سخنان خود گفت: امروز با نشانه های جدیدی روبرو هستیم که ارزیابی روابط سیاسی را به میزان زیادی مشکل کرده است.
پژوهشگر مطالعات اروپا در زمینه روابط ایران با اتحادیه اروپا گفت: برجام به عنوان نقشه راه و راهبرد روابط ایران با اتحادیه اروپا مطرح است. پیش از برجام اتحادیه اروپا روابط خارجی راهبردی با ایران نداشت اما پس از برجام بود که روابط ایران و اروپا گسترش پیدا کرد. در سال ۲۰۱۲ روابط و مناسبات تجاری ایران و اتحادیه اروپا نزدیک به ۲۹ میلیارد دلار بود اما پس از تحریم ها سطح تجاری به ۶ میلیارد دلار رسید.
خالوزاده در ادامه اظهار کرد: توافق هسته ای موجب گسترش مناسبات تجاری ایران و اتحادیه اروپا شد و هیات های بلندپایه ای به ایران سفر کردند. طی ۲ سال اخیر ما شاهد سفر ۲۳۰ تا ۲۴۰ هیات بلندپایه اتحادیه اروپا به ایران هستیم. جدای از این مساله برجام نقش اتحادیه اروپا را نیز در مبادلات جهانی ارتقا داد. برای اتحادیه اروپا برجام مهم و اساسی است چرا که برجام موفقیت دیپلماسی نرم، گفت و گو و مفاهمه را نشان می دهد.
پژوهشگر مطالعات اروپای وزارت خارجه با بیان این که پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا تغییرات عمیق و بی ثباتی را بوجود آورده است، گفت: پیروزی ترامپ برگزیت و روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را تحکیم و تشدید می کند. به این معنی که اگر برگزیت نقطه آغاز این تحولات بود، پیروزی ترامپ نقطه ی اجرایی شدن آن است.
وی افزود: پیروزی ترامپ یک شوک سیاسی است که پیامدهای غیرقایل پیش بینی ای را ایجاد کرده است. برخی رهبران اروپایی طی چند هفته گذشته به نوعی خرسندند چرا که معتقدند اگر هیلاری کلینتون پیروز می شد اروپایی ها زیر سلطه آمریکا می ماندند.
خالوزاده با بیان این که ذهنیت اروپایی نسبت به جمهوری خواهان منفی است، اظهار کرد: اروپاییان به هیچ وجه دیدگاه مثبتی به عملکرد جمهوری خواهان نداشته اند. روی کارآمدن ترامپ در همین چند روز اخیر چالشی را در روابط آمریکا و اروپا ایجاد کرده است. پیروزی ترامپ در اروپا ناسیونالیست ها، راست و چپ های افراطی و گروه های ضد پول واحد اروپا(یورو) را تقویت کرده است.
پژوهشگر مطالعات اروپای وزارت خارجه در پایان گفت: طیف گسترده ای در اروپا و آمریکا به اشکال مختلف مخالف برجام هستند. پیروزی دونالد ترامپ نیز گروه هایی که با اجرایی شدن برجام مخالف هستند را تقویت می کند.

**مفروض های روابط ایران و اتحادیه اروپا
«محمد جوادی » پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مصلحت نظام دیگر سخنران این نشست، درباره روابط ایران و اتحادیه اروپا گفت: در روابط میان ایران و اتحادیه اروپا می توان از مفروض هایی سخن به میان آورد.
او با بیان این که تاثیر گذاری فردی در نگرش اتحادیه اروپا به ایران نقش مهمی دارد، یادآور شد: برای اتحادیه اروپا حکومت جمهوری اسلامی چندان مطلوب نیست بلکه شخص رییس جمهوری بسیار تاثیرگذار است چرا که فرد را بر ساختار ترجیح می دهند.
جوادی با اشاره به مشروط سازی استمرار روابط دوجانبه نسبت به اجرای برجام گفت: اگر برجام کنار گذاشته شود روابط میان ایران و اتحادیه اروپا دچار خلل خواهد شد.
پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک در باره نگاه دولت جدید آمریکا به برجام اظهار کرد: به نظرم ممکن است که برجام آسیب نبیند اما آینده خوبی را برای برجام پیش بینی نمی کنم.
وی درباره موضع گیری اتحادیه اروپا در قبال نقض برجام گفت: اتحادیه اروپا بین ایران و آمریکا براساس راهکارهای آمریکا قدم برخواهد داشت. از این رو خیلی بعید است که اتحادیه اروپا جانب ما را بگیرد.
جوادی در پایان دستور کارهای پیشنهادی در زمینه روابط ایران طی سال های ۲۰۲۰-۲۰۱۷ پنج محور «لابی گری در سطح اتحادیه اروپا از سوی بنگاه های اقتصادی»، «تقویت بنیه علمی و فناورانه کشور از مسیر اتحادیه اروپا»، «توجه به صنعت گردشگری»، « گسترش (به جای تعمیق) همکاری های اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا» و «تغییر مسیر گفت و گوهای سیاسی از اضلاع غربی و جنوبی به اضلاع شمالی و شرقی» دانست.
**پژوهشم**۴۵۸**۱۶۰۱**خبرنگار: **محمدستاری** انتشاردهنده : شهناز حسنی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.