انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51081

20 بازدید1 views

آقاجانی درگفت وگو باخبرنگار #فراسخن افزود:‌ ارزیابی منصفانه و علمی نشان می دهد که دیپلماسی دولت یازدهم توانسته شاخص های امنیت ملی کشور را طی چهار سال اخیر بهبود بخشد.آقاجانی که دکترای امنیت بین المللی دارد در ادامه این گفت وگو افزود:این شاخص ها به ثبات، درآمد ملی و رشد اقتصادی، توان دفاعی و بازدارندگی، […]

آقاجانی درگفت وگو باخبرنگار #فراسخن افزود:‌ ارزیابی منصفانه و علمی نشان می دهد که دیپلماسی دولت یازدهم توانسته شاخص های امنیت ملی کشور را طی چهار سال اخیر بهبود بخشد.
آقاجانی که دکترای امنیت بین المللی دارد در ادامه این گفت وگو افزود:این شاخص ها به ثبات، درآمد ملی و رشد اقتصادی، توان دفاعی و بازدارندگی، قدرت بازیگری در منطقه و قدرت امنیت سازی مربوط می شود.

**افزایش ثبات جمهوری اسلامی در سطح منطقه ای و بین المللی
به گفته وی، دیپلماسی دولت یازدهم با اتخاذ رویکرد اعتدالی درعرصه خارجی از طریق حل پرونده هسته ای و خارج کردن موضوع ایران از شورای امنیت سازمان ملل و لغو قطعنامه ها، اجرای ابتکار مبارزه با خشونت در سطح بین المللی، بهبود مناسبات با جامعه بین المللی، کشورهای منطقه و همسایگان، علاوه بر اینکه بر پروژه ایران هراسی افراطیون و صهیونیست ها مهر بطلانی زد، جمهوری اسلامی را مبدل به امن ترین و قابل اتکاترین کشور در منطقه آشوب زده پیرامونی کرده است.
وی افزود: مشخص است که دیپلماسی پویا و فعال دولت درسال های اخیر توانسته بر ضریب توان و اقتدار ملی بیافزاید.

**افزایش در آمد ملی و رشد اقتصادی کشور
آقاجانی در ادامه گفت: افزایش درآمد ملی و بهبود رشد اقتصادی کشور از شاخص های قطعی در محاسبه امنیت اقتصادی به شمار می رود. درچهار سال گذشته همانگونه که دوست و دشمن اذعان دارند، کشور از رشد اقتصادی منفی ۶ در سال ۱۳۹۲ به رشد اقتصادی بالای ۶ درصد رسیده است و دیپلماسی کشور با رفع بخش مهمی ازموانعی که دشمنان کشور طی سال های پیش از ۱۳۹۲ در سطح نظام بین الملل برای تضعیف اقتدار و توان ملی لحاظ کرده بودند، توانست با بازگرداندن جایگاه کشور به عنوان بازیگر مهم انرژی، بر درآمد ملی بیافزاید.
وی در ادامه افزود: واضح است که انرژی مهمترین و تعاملی ترین بخش اقتصادی کشور بشمار می رود. افزایش درآمد ملی، افزایش توان اقتصادی در سطح منطقه و بین الملل، اکنون توان تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران را بر معادلات منطقه ای و بین المللی به نمایش گذارده است.

**افزایش توان دفاعی و قدرت بازدارندگی کشور
وی خاطر نشان کرد: بی تردید آنچه را که در چهارسال اخیر در افزایش توان دفاعی و قدرت بازدارندگی کشور شاهد هستیم، بدون دیپلماسی هوشمندانه اعتدالی، بدون افزایش درآمدملی و رشد اقتصادی، امکان بروز و ظهور پیدا نمی کرد.
به گفته آقاجانی، با کاهش درآمد ملی و رشد اقتصادی در سال های پیش از ۱۳۹۲، موازنه امنیتی منطقه ای علیه کشور منفی شده بود و دیپلماسی دولت یازدهم توانست این موازنه را به نفع کشور تغییر داده و مثبت کند. و همین موارد موجب شد تا افزایش توان دفاعی و بازدارندگی کشور مورد اذعان همگان واقع شود.

**افزایش قدرت بازیگری جمهوری اسلامی ایران در موضوعات منطقه ای و بین المللی
سفیر ایران در اکوادورادامه داد: دیپلماسی هوشمندانه و اعتدالی دولت یازدهم در سال های اخیر توانسته توان و اقتدار ملی کشور را به عرصه معادلات منطقه ای و بین المللی آورد. وی افزود: ابتکارات دیپلماسی دولت یازدهم در پرونده سوریه و ایفای نقش اصلی در ابتکاراتی از قبیل آستانه، دست برتر کشور را درموضوعات منطقه ای نمایش می دهد. این نکته ای است که باید توجه شود در سال های پیش از ۹۲ به رغم هزینه های فراوان ملی در پرونده های منطقه ای، دستاوردهای کمتری را شاهد بوده و جایگاهی برای کشور در اخذ مابه ازاها متصور نبود و اکنون دیپلماسی کشور توانسته قدرت ملی را در عرصه های منطقه ای و بین المللی مضاعف کند و نفوذ و جایگاه جمهوری اسلامی را افزایش دهد.

**افزایش نقش امنیت ساز جمهوری اسلامی ایران در منطقه
وی گفت: دیپلماسی دولت یازدهم با توافق برجام و پیشبرد ابتکار مقابله با افراط گرایی و خشونت، نقش فزاینده خود را در قدرت امنیت سازی به رخ کشید. هیچ یک از قدرت های منطقه ای قادر نبوده و نیستند این نقش را ایفاکنند.
آقاجانی افزود: اکنون شاهدیم که اوضاع امنیتی قدرت های منطقه ای به چه ترتیبی بوده و این نکته به امری بدیهی تبدیل شده که ترسیم آینده منطقه و مقابله با ناامنی وافراط گرایی، بدون جمهوری اسلامی ایران، امری ناممکن است.
سفیر ایران دراکوادور گفت: بدیهی است که قدرت دیپلماسی کشور در سال های اخیر توانسته چنین نقشی را برای جمهوری اسلامی ایران رقم بزند.
شبک**اروپام *۳*۴۹۱**۱۷۰۸**انتشار:‌علیرضا ارشادی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.