انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51095

13 بازدید1 views

به گزارش #فراسخن، در این مراسم ابتدا دکتر منعم سلمان رئیس گروه زبان فارسی این دانشگاه، در خصوص اهمیت زبان فارسی در جهان امروز و تاثیر آن بر روابط دو کشور ایران و عراق سخن گفت و برگزاری هفته زبان فارسی و گرامی داشت یاد حماسه سرای ایران فردوسی طوسی را برای دانشجویان این رشته […]

به گزارش #فراسخن، در این مراسم ابتدا دکتر منعم سلمان رئیس گروه زبان فارسی این دانشگاه، در خصوص اهمیت زبان فارسی در جهان امروز و تاثیر آن بر روابط دو کشور ایران و عراق سخن گفت و برگزاری هفته زبان فارسی و گرامی داشت یاد حماسه سرای ایران فردوسی طوسی را برای دانشجویان این رشته با اهمیت توصیف کرد.
سپس در ادامه ، طباطبایی معاون سفارت ایران درعراق، طی سخنانی در جمع دانشجویان زبان فارسی ، گفت، زبان های فارسی و عربی در همسایگی یکدیگر موجب تاثیر پذیری این دو زبان از یکدیگر شده و هردو به یکدیگر کمک کرده اند، هر چند عده ای خواسته اند وجود اختلاف دربین این دو زبان را القا کنند.
وی همچنین در خصوص ویژگی های فردوسی، اضافه کرد: این شاعر توانای پارسی گوی توانسته است بین فرهنگ ایران بعد از اسلام و قبل از اسلام رابطه برقرار کند و بزرگانی همچون سعدی وی را ستایش کرده اند.
طباطبایی ، خرد و اندیشه ورزی این شاعر و خداپرستی و رعایت اخلاق و همچنین دعوت به اتحاد و نفی تفرقه را در مقابله با دشمن، در اشعار شاهنامه فردوسی، یادآور شد و آن را نقطه قوت اثر ماندگار این شاعر پرآوازه ایرانی خواند.
در این مراسم دانشجویان سال اولی رشته زبان و ادبیات فارسی دانشکده زبان های خارجه دانشگاه بغداد، به زبان فارسی سرود خوانی کردند که مورد توجه حاضران قرار گرفت.
همچنین ۱۰ تن از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بغداد در جمع حاضران شعر خواندند و مطالبی ارائه کردند.
دانشکده زبان های خارجه دانشگاه بغداد ۱۱ گروه زبان خارجی با قریب به ۳ هزار دانشجو دارد که سهم کرسی زبان فارسی بیش از ۳۰۰ دانشجو است.
براساس گزارش ها، تمایل و گرایش به یادگیری زبان فارسی در عراق طی سال های اخیر افزایش یافته است؛ بویژه اینکه طی سال های مراودات و مسافرت های مردم عراق و ایران به کشورهای مقابل رشد شتابنده ای داشته است، بطوری که گزارش های رسمی حاکی است سالانه بیش از دو میلیون عراقی و متقابلا همین حدود ایرانی از مرزهای دو کشور عبور می کنند.
توریسم معنوی ، گردشگری و نیز مسافرت های درمانی اکنون مهمترین عامل افزایش مراودات میان دو کشور تلقی می شود و در این میان ، اربعین یکی از بسترهای اصلی تحکیم پیوندی است که روبه روز محکم تر می شود. همچنین حضور ایران در کنار ملت و دولت عراق در جنگ علیه تروریسم و گسترش پرشتاب همکاری های اقتصادی و تجاری میان دو کشور از دیگر زمینه های تحکیم این پیوندهاست.
خاورم*۴*۱۷۷۰*

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.