انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51145

25 بازدید2 views

به گزارش خبرنگاراجتماعی #فراسخن، سید ابراهیم رئیسی ساداتی عصر امروز(سه شنبه) درگفت و گوی اختصاصی با ویژه برنامه گام دوازدهم رادیو جوان در مورد اشتغال به عنوان مهم ترین چالش کشور، افزود: امروز ۱۲٫۷درصد آمار بیکاری اعلام می شود که ملاک این آمارعبارت است از اینکه یک ساعت کار درهفته را ملاک قرار داده که […]

به گزارش خبرنگاراجتماعی #فراسخن، سید ابراهیم رئیسی ساداتی عصر امروز(سه شنبه) درگفت و گوی اختصاصی با ویژه برنامه گام دوازدهم رادیو جوان در مورد اشتغال به عنوان مهم ترین چالش کشور، افزود: امروز ۱۲٫۷درصد آمار بیکاری اعلام می شود که ملاک این آمارعبارت است از اینکه یک ساعت کار درهفته را ملاک قرار داده که با عرف ما سازگاری ندارد.
« چون کسی که یک ساعت در هفته را کار می کند به هیچ وجه شاغل نمی دانیم اما اگر این شاخص را قبول کنیم اما در بین جوانان آمار بیکاری بالاتر است و تا مرز ۲۹ درصد می رسید وقتی به تحصیل کرده ها می رسید این آمار بالاتر می رود».
وی افزود: ما امروز نگران بیکاری جوانان که آماده و جویای کار هستند و نگران کسانی هستیم که کار دارند و کارشان را از دست می دهند یعنی کارگاه هایی است که یکی پس از دیگری تعطیل می شود.
به گفته وی،‌ وقتی امروز شاهد هستیم که ۱۷هزارکارگاه تعطیل می شود و۵۰ درصد ظرفیت صمنعتی کشور تعطیل است و ۱۸ درصد فارغ التحصیل دانشگاهی و برخی رشته ها ۴۰ درصد مثل علوم کامپیوتری و ۳۹ درصد در رشته حفاظت محیط زیست، بیکار هستند این وضعیت یعنی بحران بیکاری که باید حل کنیم و هر دولتی که امروز بخواهد متکلف امور مردم شود از مسائل با اولویت او ایجاد اشتغال است.
رئیسی با طرح این پرسش که بیکاری برای چه بوجود آمده است؟ گفت: علت هایی دارد، یک علت بدون تردید این است که شاهد قاچاق کالاهستیم که به معنای تعطیلی تولید و کاهش جدی تولید در کشور هستیم و عددی که در مورد قاچاق اعلام می شود عدد ۱۵ میلیارد، ۱۸ و بعضا این عدد را تا ۳۰ میلیارد دلار می گویند اما می گویم امروز ۱۵ میلیارد دلار قاچاق می شود که این یعنی برای هر میلیارد دلار بتوانیم صد هزار شغل ایجاد کنیم به این معنا است که ۱۰ میلیارد دلار از قاچاق کالا کاسته شود در کشور به مثابه آن یک میلیون شغل در کشور ایجاد می شود.
وی اضافه کرد: واردات کالا براساس گفته گمرک ۴۲ میلیارد دلار اعلام شده اما ما مواجه هستیم نه با واردات کالا از نوع کالاهای سرمایه ای و واسطه ای برای کشور که خوب است ، بلکه واردات از جنس مصرفی که قابل تولید در داخل است که نگران کننده است اول این دولت اعلام کردند آقایون چرا کشور شده بازار وارداتچینی که باید این وضع تغییر کند حال با قرب چهارسال این وضع تغعییر کرده است.
رئیسی اضافه کرد: واردات کالای چینی در کل هشت سال قبل این دولت سالی ۵میلیارد دلار است و در این دلوت سالی ۱۰ میلیارد دلار است که درست دو برابر شده و وعده داد ه بودند کاشه یابد دو برابر شده که نگران کننده است از سوی دیگر مساله صادرات کالا که باید افزایش یابد کاهش داشته براین اساس اگر صادرات را با میعانات گازی محاسبه کنیم صادرات افزایش را نشان می دهد بدون آن کاهش را نشان می دهد،صادرات نفتی جداگانه حساب می شود چون همیشه در کشور بوده است صادرات غیر نفتی ما شش درصد کاهش نشان می دهد.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به افزایش واردات، قاچاق کالا، کاهش صادرات و افزایش هزینه تولید که در کشور پرهزینه است و همچنین قمیت تمام شده بالا و نبود قدرت رقابت، ادامه داد: مشکل مالیات برای بسیاری از تولید کنند گان مساله شده است مالیات ارزش افزوده مساله درستی است اما کسی که خوش حساب است چند برابر مالیات گرفته یا از بدحساب و یقه سفید و و فرار مالیاتی، کسی که به صورت بسیار گسترده کانتینری نه کوله باری قاچاق کالا کرده و یک ریال حقوق دولت را پرداخت نمی کند.
رئیسی با اشاره به خام فروشی در کشور، گفت: برخی کالاها را خام می فروشیم مثل نفت خام، نفت را نمی توانیم را تبدیل کنیم و ارزش افزوده می آورد آیا خرما را نمی توانیم تبدیلش کنیم درحالی که هفتاد محصول از خرما استفاده می شود اگر کارخانجات و صنایع تبدیلی را ایجاد کنیم.
« می دانید، چه میزان اشتغال ایجاد می کند برای جوانان؟ محصولات کشاورزی ما اگر صنایع تبدیلی فعال شود می توان اشتغال بسیاری ایجاد کرد، خام فروشی کار راحتی است ومی دهیم بازار پولش را نقد می کنیم در حالی که برخی صنایع پایین دستی پتروشیمی توانیم میلیون تن را تبدیل به ۱۲ میلیون تن کرده تنها با یک کار جدی در ارتباط با فعال کردن ظرفیت های کشور امکان پذیر است. علت بیکاری در کشور قاچاق کالا، واردات بی رویه کالا، کاهش صادرات، افزایش هزینه تولید و تاکید بر خام فروشی است».
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین میاندوره ای مجلس شورای اسلامی درچهارحوزه انتخابیه برخی از شهرها روز ۲۹ اردیبهشت ماه جاری برگزار می شود.
این نامزد دوازدهمین دوره ریاست جمهوری بااشاره به اقتصاد دریا و فضای مجازی، گفت:« آقایان می گویند ما اینترنت را به روستا آوردیم این اینترنت گرفتاری یک روستایی را چقدر حل می کند؟ اگر مشکلی از روستا حل کرد و روستایی را در روستا نگه داشت و از مهاجرت جلوگیری کرد که درست است اما در دنیا از فضای مجازی از پول نفت ما بیشتر درآمد کسب می کنند درهند نرم افزاری تولید می شود از پول نفت ما بیشتر کسب می کنند.
« پاکستانی ها چند سالی است که شروع کرده اند، جوانان ما امروز در رابطه با فصای مجازی چقدر می توانند اهل فکر و اندیشه و دانش بنیان باشند، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا اقتصاد دریای آن ها فعال است و تا مرز ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی از دریا استفاده می کنند اما سهم ما زا اقتصاد دریا دو درصد است ما چقدر با دریا ارتباط داریم، اتحادیه اروپا چقدر ارتباط دارد، سه هزار کیلومتر با دریا ارتباط داریم اما چه نگاهی است که به ذخائر و منابع کشور داریم براین اساس اقتصاد دریا،فضای مجازی و کشاورزی و احیای ظرفیت ها در کنار صنایع بسیاری از اشتغال ها را ایجاد می کند».

**آثار یک رقمی شدن تورم باید در جیب و سفره مردم قابل مشاهده باشد
این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مورد رویای تحقق یک رقمی شدن تورم، گفت: اعلام شده تورم یک رقمی شده اما باید آثار این یک رقمی شدن در زندگی، جیب مردم سفره مردم مشاهده شود در کالاهای روزمره مردم در گوشت، حبوبات، نان و برنج و کالهای مصرفی که ۴۰ یا ۵۰ قلم شود، آیا قیمت این کالاها افزایش یافته یا کاهش؟ شاهد افزایش قیمت ها هستیم در گوشت مرغ، گوسفند، گوساله، برنج و حبوبات. اگر تورم را یک رقمی کرده اما چرخ های حرکتی کشور فعال نشد یعنی رکود در کشور حاکم بود چه آثاری می تواند داشته باشد در حالی که اکنون رکود، رکورد زده در کشور و رکوردی که در رکود داریم در بعد از انقلاب بی نظیری است.
رئیسی اضافه کرد: در آمار رکود طبق آمار وزارت صنایع ۲۰ درصد اعلام شده در فروردین ۹۵ ،در لاستیک ۳۰ درصد که اتاق بازرگانی اصفهان اعلام کرده در صنایع لوازم خانگی که ۵۰ درصد را نشان می دهد و واحدهای تولیدی که وضعت نامناسبی داشته وبسیاری را نگران کرده و در صنایع سبک ۶۰ درصد واحدهای صنعتی از کار افتاده است به جای که به چند نفر تسهیلات پرداخت شود آن هم نه به افراد خوش حساب بلکه بد حساب که باعث رکود در بازار شود و باعث از کار افتادن واحدهای تولیدی شود به دلیل نقدینگی، باید نقدینگی را ببریم به سمت تولید. از طرفی برخی از کارهای تولیدی حالت پیشران کار تولیدی دارند که به ان ها می گویند صنایع پیشران ، مثل مسکن که اگر ساخته شود چه میزان از شغل ها به صورت مستقمی و غیر مستقیم فعال می شود؟ مسکن سازی از تولیدت پیشران است.کشاورزی می تواند البته دانش بنیان و گلخانه ای و با ابرسیانی نوین و قطره ای ، پیشران است که می تواند کشاورزی پیشران اقتصادی کشور باشد.
افزایش وام ازدواج تا ۲۰ میلیون
رئیسی در مورد تسهیل روند پرداخت وام ازدواج گفت: ۱۱ میلیون جوان آماده ازدواج داریم ، گناه تاخیر ازدواج ان ها به گردن چه کسی است؟ یک زمانی نمی خواهند ازدواج کنند که باید گفت هر کسی اختیار دارد اما خیلی از جوانان می گویند ما آماده ازدواج هستیم اما شغل نداریم ، تسهیلات امر ازدواج قرار گیرد مسکن و اشتغال، آیا دولت در این زمینه مسئولیتی ندارد در حالی که مسئولیت دارد،آیا امکان برای حل مشکل جوانان نیست ما معتقدیم هست اینکه ۵۰۰ هزار حوان در نوبت دریافت وام ازدواج باشند، حق اسیت؟ از یک طرف آن ها منتظر وام ازدواج هستند و از سوی دیگر دو نفر دیگر می آیند تسهیلات را می برند که اگر تسهیلات بانکی از آن دو نفر اخذ شود ، می توان جواب ۵۰۰ هزار نفر را همین امروز بدهیم یعنی مبلغ ان تسهیلات بانکی ان دو نفر برابری می کند با خواست جوانانی که امروز خواهان وام هستند که البته در مصوبه ۱۰میلیون وام بانکی است که کافی نیست اگر اجاره مسکن هم اضافه شود بای افزایش یابد که در برنامه دلوت است و حتما قابل اقدام و شدنی است.
وی افزود: باید یک بنیادی جهاد ازدواج را پیگیری کند و باید حتما خوابگاه های متاهل دانشجویی توسعه یابد و مسکن کرامت را برای زوج های جوان و افزایش وام ازدواج از ۱۰ به ۲۰ میلیون برسانیم تا مشکل ازدواج جوانان حل شود یا به خیریه ها وشهرداری ها کمک کنیم تامشکل مسکن جوانان ساماندهی شود براین اساس نباید شعار جوان گرای بدهیم، جوان مشکل ازدواج دارد باید تسهیلات بانکی، شغل جانان که شعار نیست و واقعیتی است که با ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی که در این دولت خلق پول شده و نقدینگی افزایش یافته اگر با این نقدینگی بخشی را در تولید می گذاشتیم کارگاه ها دچار رکود نمی شود و از طرفی اشتغال تولید می شد که این کار را نکردند که قابل انجام است.

**
۴
**ایجاد سالانه یک میلیون مسکن
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد مشکل مسکن، گفت: مسکن مهر در آن دولت ایجاد کرده که حتما مشکلاتی داشته اما بالاخره دولت وارث وضعیتی شده که مردم قرض کرده، طلای همسرش را فروخته آمده پیش پرداخت کرده اند برای مسکن که نباید مردم را معطل می گذاشتیم، بای اشکالات را رفع و تحویل مردم می دادیم مگر امسال آقای رئیس جمهوری در صحبت های انتخاباتی نگفتند تا پایان امسال تحویل می دهیم خوب همین کار را در سال اول انجام می دادند. از طرفیحتما در سال بیش از یک میلیون مسکن باید ایجاد شود ۲۰۰ هزار مسکن روستایی داریم که دولت مکلف است ایجاد کند آیا ان را ایجا کرده آمار داریم که ایجا نکرده و بافت های فرسوده ای داریم که باید بهسازی کند، ایاد این کار را کرده است.
رئیسی اضافه کرد: دولت باید تسهیلات بافت فرسوده را در اختیار مردم قرار دهد و این امکان برای دولت در زمینه مسکن است زمین و تسهیلات را می تواند مساعدت کند، صنایعی مثل آجر و آهن آن در کشور وجود دارد می توان مسکن ایجا کرد و دیگر به خارج نیاز نداریم با امکانات داخلی ،زمین و تسهیلات آن موجود است و قصد داریم با مشارکت مردم در کف، سالانه یک میلیون مسکن ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: حتما باید مسکن را از سوداگری بیرون آورده و از افتادن در دست دلالان خارج کنیم. مسکن هایی ایجاد شده که خالی است که عددان را تا دو یا سه میلیون اعلام می کنند اگر استفاده نشود باید مالیات برای آن تعریف شود.
۵
**لزوم ایجاد دولت الکترونیک
رئیسی در مورد دسترسی مردم به اطلاعات در دولتش گفت: باید اقتصاد کشور را در ویترین گذاشت، یعنی قراردادها، مضائده ها و مناقصه ها ، محرمانگی در کشور معنا ندارد در حزوه های امنیتی بله جای خود دارد اما اقتصاد کشور را نمی توان از مردم مخفی کرد، دلوت الکترونیک چقدر ایجاد شده، ۱۵ درصد ایجاد شده باید دولت الکترونیک را ایجاد کنیم و پیچیدگی نظام اداری و بروکراسی را به شفافیت تبدیل کرده و رسما اعلام کنیم ۵۰ نفر نیرو برای فلان اداره می خواهیم و وضعیت اداره که مردم احساس نوعی بی عدالتی در بی عدالتی در جذب نیروی انسانی و نظام پرداخت می کنند را اصلاح کنیم.
رئیسی اضافه کرد: در برنامه دولت مان است وضعیت شرکتی، قراردادی، استخدامی و پیمانی را اصلاح کنیم که مردم را گیج کرده است وضعیت اداری و استخدامی را با نظام شفاف اصلاح کنیم، شفافییت نظام اداری در جذب نیرو و نظام پرداخت از برنامه های ما است که جلوی رشوه، رانت، زد و بند، رفیق بازی و قوم و خویش بازی را در دولت بگیرد.
۶
** به جوانان اعتماد کنیم
رئیسی در مورد اعتماد به جوانان،گفت: چرا به جوانان اعتماد نکین؟ هر جا به جوانان اعتماد کردیم، برد آنرا داشتیم خودم یک جوان ۲۰ ساله بودم که در شکرو مرحوم شهید بهشتی به من اعتماد کررد وشهر کرج در دست من بود باید به جوانان اعتماد کرد و ضرر نخواهیم کرد و باید دولت پیر دیگر باره جوان خواهد شد.

** شرکت های دانش بنیان نقطه مقابل خام فروشی است
وی در مورد شرکت های دانش بنیان گفت: این شرکت ها در ایجاد ثروت های فراوان در کشور می تواند نقش داشته و اشتغال مناسب برای جویای کار فراهم کند . دانش بنیان نقطه مقابل خام فروشی است به جای اینکه در کار نفت و پتروشیمی خام فروشی کرده با این شرکت ها می توان این وضعیت را متفاوت کرد.
رئیسی اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان می توان از نیروی های تحصیل کرده که فراوان هستند استفاده کنند، آن ها را با صنایع و محصولات کشاورزی ارتباط دهیم که در افزایش بهره وری و ثروت آوری برای کشور بسیار موثر خواهد بود. برنامه ما این است اقتصاد خود را اقتصاد دانش بنیان قرار دهیم که در آستان قدس رضوی در حوزه دارو کاری دانش بنیان که از قبل اقداماتی انجام شده بود به صورت جدی فعال کردیم در حوزه کشاورزی نیز کشاورزی گلخانه ای را براساس دانش بنیان گسترش می دهیم و درحوزه های مختلف از دانش بنیان بهره می گیریم.

** اقتصاد مقاومتی
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در مورد تحقق اقتصاد مقاومتی در مسند پیشین، گفت: امکاناتی که در استان قدس داریم، محدود است، اما با این امکانات محدود می شود گره هایی باز کرد رویکرد اقتصاد آستان را به سمت دانش بنیادی و گره گشایی زندگی محرومین قرار دادیم، می توانستیم در آستان قدس پاساژ بسازیم که پاساژ سازی شروع شده بود که من جلوی آن را گرفتم، گرفتاری مردم مشهد این است که هزار تخت بیمارستانی کم دارد به وزیر بهداشت پیشهاد کردم که بیاید هزار تخت بیمارستانی بسازد که ۴۰ درصد کار انجام شده و تیمی فرستاده شد و گفته شد سازه هایش مناسب این کار نیست.
وی افزود: در زندگی مردم داروهایی برای بیماری ها خاص مثل ام اس کم است. رویکرد کار اقتصادی آستان قدس را که البته نمی گویم دنبال سود نبودیم اما محور را به سمت حل مشکلات نیازمندان و رفع مشکلات زائران امام رضا(ع) گذاشتیم .
رئیسی گفت: ایجاد اشتغال مطلب دوم ما است که ۱۱۰ قنات را در اطراف مشهد لایروبی کرده ایم که خودش یک هزار شغل ایجاد می کند سمت و سوی آستان قدس را به سمت اشتغال و افزایش تولید برده ایم و رفع مشکلات محرومین که فضای عمومی تغییر را کاملا احساس می کند.
‘۱۴۰هکتار باغ مشهد را به اردوگاه فرهنگی و تربیتی نوجوانان تبدیل کرده ایم.فاصله طبقاتی را می توانیم تغییر دهیم با منابع غنی دولت می توان انجام داد، باید مدیریت باشد.’

**دولت شفاف
وی در پاسخ به این پرسش که در صورت موفقیت در انتخابات چه خواهید کرد که دیگران نکردند؟ گفت: ما شعارمان کار و کرامت است، هر کسی بخواهد با من همکار شود باید شبانه روز کار کند من در آستان قدس در شبانه روز بین چهار تا چهار ساعت و نیم بیشتر استراحت نمی کردم از امام رضا (ع)خواسته ام تا خوابم را کاهش دهد تا بتوانم کمتر خوابیده و بیشتر به مردم خدمت کنم، ما در ارتباط با کار و تلاش بی منت برای مردم فروگذاری نکرده و در مورد شفاف عمل کردن داشته ها و ثروتم را در اختیار مردم می گذاشتم تا مردم بدانند دولت ما دولت شفافی خواهد بود. اطلاعات دولت بویژه در حوزه اقتصادی را به صورت شفاف در اختیار همه قرار می دهیم.روابط خارجی براساس اقتصاد ماموریتی کشور تعریف می کنیم در افزایش صادرات به کشورها و مناسابت اقتصادی و دولت ما دولتی است که به جوانان و نخبگان دانشگاه و حوزه های مختلفی کشور توجه خواهد داشت.
وی با اشاره به ایجاد بانک ایده ها، گفت: در کشور در حوزه های فرهنگی بانک ایجاد می شود. استعدادهای فروانی در کشور داریم که باید به کار گرفته شود. با نگاه علمی توجه به استعددهای برجسته کشور داشته و از مدرسه باید آغاز کرد از ابتدایی تا دبیرستان و دانشگاه تا عرصه تلاش و کار ایجاد شود به جوانان اطمینان می دهم این دولت، دولت تلاش با حفظ شان و کرامت مردم خواهد بود، شان دختران، پسرانم و حتی کودکان و مذاهب و قومیت های و گویش و گرایش های مختلف و حتی کسانی که دین اسلام ندارند که باید کابینه ۸۰ میلیونی را ایجاد کرد که همه مردم نقش دارند با سلیقه های مختلف، کسی احساس نکند، در حاشیه قرار دارد و همه باید در این دولت بالندگی داشته باشند و نقش خود را با حفظ نقش و جایگاه خود ایفا کنند.

**سخن با جوانان
رئیسی خطاب به جوانان گفت: کشور دچار مشکل جدی اقتصادی و اداری است. وضعیت نظام بانکی، مسکن، کار و مفاسد اداری و برخی فاصله های طبقاتی و بی عدالتی در جذب نیروی انسانی و پرداخت ها، امکان تغییر این وضعیت کاملا وجود دارد چون معتقدیم وضعیت مدیریت اداری و اقتصادی کشور باید حتما تغییر کند که در گام اول با انتخابات و گام بعدی با مشارکت مردم اتفاق می افتد.
وی اضافه کرد: رقیب هراسی خلاف اخلاق انتخاباتی است، ما می خواهیم نشاط در کار و فعالیت ایجاد کرده و فضایی که مردم بتوانند در آن احساس آرامش و امنیت کنند.
وی اضافه کرد: حق شهروندی رونمایی از کتابچه نیست، کتابچه در کشور کم نداریم، برنامه کم نداریم آنچه در کشور کم داریم، اقدام و عمل است و دوره حرف درمانی گذشته،حق مردم آن است آنچه در قانون آمده از نظر حمایت و بیمه ها انجام شود.
وی افزود: جوانان حرف ما این است که نه بازگشت به عقب و نه تحمل وضع موجود و تغییر به نفع مرم با حضور مردم امکان پذیر است.
اجتمام/۱۷۲۴/۹۱۰۵
خبرنگار: معصومه نیکنام * انتشار: حسین فتح الهی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.