انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51178

18 بازدید2 views

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، عباسعلی کدخدایی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درمورد تخلفات صورت گرفته اظهارکرد: سخنگوی قوه قضاییه در این خصوص این موضوع اشاراتی داشتند، شورای نگهبان از زمان تبلیغات و روز رای گیر تا پایان ساعات رای گیری در حال دریافت گزارش های تخلفات است. وی یادآور شد: گزارش تخلفات […]

به گزارش خبرنگار سیاسی #فراسخن، عباسعلی کدخدایی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درمورد تخلفات صورت گرفته اظهارکرد: سخنگوی قوه قضاییه در این خصوص این موضوع اشاراتی داشتند، شورای نگهبان از زمان تبلیغات و روز رای گیر تا پایان ساعات رای گیری در حال دریافت گزارش های تخلفات است.
وی یادآور شد: گزارش تخلفات با وزارت کشور رد و بدل می شود و سپس موارد به قوه قضائیه ارسال می شود.
وی گفت: گزارش بیش از ۲۰۰ مورد تخلف امروز برای قوه قضائیه ارسال شده و هیاتی به سرپرستی دادستان کل کشور در حال رسیدگی سریع به این گزارشات است اما تاکنون تخلف عمده ای که سرنوشت انتخابات را تغییر دهد هنوز گزارش نشده است.
وی با بیان این که روزانه گزارشات تخلفات برای آن ها ارسال می شود تصریح کرد: دوستان ما در هیات های نظارت تخلفاتی که مقرون به صحت است را برای ما ارسال و سپس ما به قوه قضائیه می فرستیم و این قوه نیز همت کرده و خوشبختانه پیگیری سریع درباره آن ها دارد.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: برای شورای نگهبان فرقی نمی کند تخلف از سوی چه گروه و کسانی باشد و ما تخلفات را به قوه قضائیه ارسال می کنیم.
کدخدایی افزود صبح امروز نیز گزارشاتی برای فقهای شورای نگهبان از نظر برگزاری و تخلفات صورت گرفته ارسال کرده ایم.
کدخدایی با برشماری نوع تخلفات گفت: دو دوسته تخلف داریم که یکی از تخلفات روزمره است که مانند بیش از ۲۰۰ موردی که امروز به قوه قضائیه فرستادیم، در آن نامزدها متوجه افترا و توهین می شوند که همیشه این گونه بوده است و این موارد از طرف شورای نگهبان به قوه قضائیه ارسال می شود.
وی یادآور شد: برخی دیگر از تخلفات نیز ممکن است منجر به تغییر سرنوشت انتخابات شود که ما به ازای آن ابطال صندوق یا حوزه است که شورای نگهبان پس از دریافت گزارشات به آن به صورت مستقیم ورود می کند.

** به وزارت کشور پیشنهاد کرده ایم که نتایج را به تدریج اعلام کند
عضو حقوقدان شورای نگهبان همچنین درمورد اظهارات امروز وزیر کشور مبنی بر این که نتایج انتخابات ریاست جمهوری را لحظه به لحظه اعلام نمی کنیم و در نهایت آن را اعلام می کنیم، اظهارکرد: قانون تکلیف نکرده است که یک باره نتایج انتخابات را اعلام کنیم و قانون می گوید که باید تجمیع صورت گیرد و تبادل شود تا نتایج اعلام شود.
کدخدایی یادآور شد: در تمامی تجارب برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به جز یکی – دو تجربه و با عنایت به این که انتخابات ریاست جمهوری حساس است، مردم می خواهند گزارش ها را لحظه به لحظه بشنوند.
وی تصریح کرد: ما به همین دلیل به وزارت کشور پیشنهاد کرده ایم که نتایج را به تدریج اعلام کند.

**انتخابات در ایران مردمی است
سخنگوی شورای نگهبانهمچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور هیات های خارجی برای نظارت بر روند انتخابات گفت: نظارت بر انتخابات از سوی نهادهای بین المللی یک امر توافقی است و به طور معمول در کشورهایی اتفاق می افتد که مشکلاتی در داخل آن کشور وجود داشته باشد.
کدخدایی ادامه داد: چون انتخابات در ایران مردمی است ضرورتی در این زمینه دیده نشده است اما هیچ ابایی در این زمینه نداریم و می توانیم تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور سازمان های مردم نهاد برای نظارت بر انتخابات نیز گفت: روش های قانونی برای حضور مردم در نظارت بر انتخابات داریم و چون انتخابات در ایران بر اساس فعالیت اشخاص شکل می گیرد هیچ مانع قانونی برای نظارت مردم بر انتخابات وجود ندارد.
کدخدایی تصریح کرد: اما اگر قانونگذار در زمانی تصمیم بگیرد که سازمان های مردم نهاد نیز در این امر مشارکت داشته باشند ما مخالفتی نداریم.
وی همچنین درباره تایید صلاحیت نشدن احمدی نژاد گفت:بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان بر اساس سوابق افراد و در نهایت با توجه به آرای اعضا انجام و اعلام می شود و برخی افراد در گذشته نیز رای لازم را نداشته اند.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در باره احمدی نژاد نیز این گونه بود و اعضای شورا نگهبان موافق تایید صلاحیت وی نبودند و تایید صلاحیت نشد.
عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: بررسی صلاحیت برخی دیگر نیز این گونه بود و حتی رای اعضای شورای نگهبان بسیار نزدیک به تایید صلاحیت بود ولی چون رای لازم را کسب نکردند، تایید نشدند.

**من اهل پیشگویی نیستم
وی در پاسخ به سوال دیگری که وزیر کشور گفته است انتخابات در مرحله اول پایان می پذیرد، گفت: در باره این که چه اتفاقی می افتد من اهل پیشگویی نیستم و توصیه هم می کنم که عزیزان ما در وزارت کشور این گونه موارد را با حدس و گمان پیش نبرند.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: ولی باید به دنبال انتخاباتی سالم، مردمی، پرشکوه و گسترده بود و این که در مرحله اول یا دوم انتخابات تمام می شود، امیدوارم که مردم در ۲۹اردیبهشت تصمیم خود را اعلام کنند.
کدخدایی تصریح کرد: هر چه به روز برگزاری انتخابات نزدیک می شویم به شور و احساسات مردم افزوده شده و ما به این موضوع می بالیم اما نباید پیشگویی کرد که تصمیم مردم چه خواهد بود.
وی درمورد زمان برگزاری مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری نیز اظهار داشت: انتخابات در صورت دو مرحله ای شدن جمعه هفته آینده برگزار می شود و از زمان اعلام نتیجه قطعی مرحله اول تبلیغات نامزدها دوباره آغاز شده و تا یک روز پیش از برگزاری مرحله دوم ادامه می یابد.
وی درباره انصراف بعضی از کاندیداها و چگونگی ارسال گزارشات مردمی از تخلفات به هیات اجرایی نظارت گفت درباره انصراف باید نامزدها شخصا یا از طریق نماینده، رسما به وزارت کشور اعلام کنند و ما نیز مانند شما درباره انصراف برخی از افراد در رسانه های شنیده ایم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره چگونگی ارسال تخلفات توسط مردم نیز گفت درباره تخلفات روز رای گیری مردم می توانند گزارشات خود را به وزارت کشور اعلام کرده تا اعضای ستاد انتخابات تخلفات را پیگیری کنند البته می توانند به قوه قضائیه هم بگویند.
کدخدایی ادامه داد برخی از اعتراضات وجود دارد که بعد از روز رای گیری اعلام خواهد شد که شورای نگهبان تا هفت روز بعد از برگزاری انتخابات آماده رسیدگی به اعتراضات است.

**شورای نگهبان تنها نهاد ناظر قانونی بر انتخابات است
وی همچنین در ابتدای این نشست خبری با بیان این که شورای نگهبان به عنوان تنها نهاد ناظر قانونی بر انتخابات وظایفی دارد و تلاش می کند در بعد نظارت پاسدار رای مردم و حق الناس باشد، گفت: بحث نظارت بر انتخابات بیشتر با موضوع بررسی صلاحیت ها گره خورده اما کارهای متعدد دیگری در شورای نگهبان و معاونت امور انتخابات از طرف هیات های نظارت انجام می شود.
وی اقدامات شورای نگهبان را پیش از برگزاری انتخابات برشمرد و گفت: اقدامات انجام شده از طریق نظارت بر چاپ تعرفه ها بوده که شبانه روز این وظیفه را داشتیم و یکی دیگر از ان حضور ناظرین بر سر صندوق ها است که بین ۳ تا ۵ نفر در هر صندوقی ناظر وجود دارد.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: آموزش آنها زمان بر بود که بوسیله همکاران ما صورت گرفته و برای اطمینان مردم، نامزدها و طرفداران آن ها قانونگذار پیش بینی هایی کرده که شورا نیز در این مسیر راهکارهای ابداعی داشته است.
کدخدایی ادامه داد: یکی از این راهکارها حضور نمایندگان نامزدها بر سر صندوق های رای است و علاوه بر آن در چند دوره گذشته نیز انجام دادیم که از نامزدها خواسته ایم که در شورای نگهبان حضور پیدا کرده و از نزدیک بر روند کار نظارتی ما، نظارت کنند و این ارتباط از طریق همکارانمان فراهم شده است.
وی همچنین درمورد تاثیر حضور نمایندگان نامزدها بر نتیجه انتخابات اظهارکرد: در بحث حضور نمایندگان نامزدها، این موضوع بر عهده وزارت کشور است که کارت های لازم را صادر کند، قانون می گوید وزارت کشور باید با شورای نگهبان درباره چگونگی حضور این افراد هماهنگ باشد.
سخنگوی شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات در خارج از کشور نیز گفت: انتخابات ریاست جمهوری، انتخاباتی است که همه ایرانیان در خارج و داخل کشور می توانند در آن حضور داشته باشند که علاوه بر هیات های اجرایی اعضای هیات های نظارت نیز بر اجرای این انتخابات در صندوق های پیش بینی شده حضور خواهند داشت.
وی ادامه داد در بیش از ۱۰۰ کشور انتخابات برگزار می کنیم و ایرانیان خارج از کشور نیز می توانند در ان شرکت کرده و در تعیین سرنوشت خود گام بردارند.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: انتخابات در ایران کاملا مردمی است که توسط مردم اجرا می شود و چون اجرا کنندگان و ناظرین از مردم عادی انتخاب می شوند، انتخاباتی سالم خواهد بود اما آنچه که برای ما مهم است، امنیت و سلامت انتخابات است که به تعبیر رهبر انقلاب منجر به عزت ملی و استقلال ملت شود.
سیام ** ۹۱۰۳**۹۳۱۴ **۱۳۳۶خبرنگار: حمید شهریاری**انتشار:مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.