انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51213

21 بازدید2 views

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، عباسعلی کدخدایی روز چهارشنبه این مطلب را در ادامه نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی و در پاسخ به این سوال که چرا شورای نگهبان هیچ کدام از زنان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری را تأیید نکرد و آیا تمایل ندارید زنان در این عرصه حضور داشته باشند، بیان […]

به گزارش خبرنگار پارلمانی #فراسخن، عباسعلی کدخدایی روز چهارشنبه این مطلب را در ادامه نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی و در پاسخ به این سوال که چرا شورای نگهبان هیچ کدام از زنان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری را تأیید نکرد و آیا تمایل ندارید زنان در این عرصه حضور داشته باشند، بیان کرد.
وی خطاب به این خبرنگار اظهارکرد: بخش پایانی سوال شما می تواند فتوا باشد البته شوخی کردم، بر اساس قانون، شورای نگهبان مدیر و مدبر بودن و رجل سیاسی را ملاک قرار می دهد.
وی افزود: نزدیک یک سال در مورد این موضوع کار شده است، یکی از اعضای شورای نگهبان درخواست تفسیر اصل ١١۵ قانون اساسی در مورد تعریف رجل سیاسی داده که ما بعداز انتخابات به طور مفصل آن را بررسی می کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در شورای نگهبان درمورد زنان مانند بقیه داوطلبان بحث شد ولی به نتیجه نرسیدیم ما هیچ نیتی در این موضوع نداشتیم.
کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان هیچ نگاه دیگری ندارد و ما منتظر تفسیر مورد نظر هستیم.

**یکی از فقهای شورای نگهبان به عنوان عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در جلسه یکی از نامزدها شرکت داشت
یکی از خبرنگاران در این نشست خبری درمورد حمایت یکی از فقهای شورای نگهبان از نامزد اصولگرایان در انتخابات یاست جمهوری پرسید که کدخدایی پاسخ داد: یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به محل جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رفت، یکی از فقهای شورای نگهبان نیز به عنوان عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در آن جلسه حضور داشت.
وی ادامه داد: این فقیه هیچ گونه جهت داری در این زمینه نداشته است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: آیت الله یزدی در کارزار انتخاباتی هیچ نامزدی شرکت نکرده است.

**نمایندگی ایران در آمریکا مسئولیت برگزاری انتخابات در این کشور است
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در مورد برگزاری انتخابات در آمریکا و نحوه نظارت بر آن گفت: ایرانیان خارج از کشور در همه نقاط حق دارند در انتخابات شرکت کنند و وظیفه ما این است که امکانات لازم را برای مشارکت آنان فراهم کنیم.
وی تاکید کرد: تعداد ایرانیان در کشورهای دیگر قابل توجه است و ما در آمریکا دفتر حافظ منافع داریم و نمایندگی ایران به عنوان حافظ منافع فعالیت دارند، نظارت ما در خارج کشور از طریق وزارت امور خارجه است که با تعامل آنها کارهایمان انجام می‌شود، وزارت کشور هیات اجرایی خارج کشور را تعیین کرده است.
خبرنگاری در مورد گردهمایی هواداران یکی از نامزدها در یکی از میادین مشهد که مورد مخالفت استانداری و وزارت کشور قرار گرفته است پرسید که کدخدایی پاسخ داد: اگر تخلفی انجام شود مراجع ذی ربط اقدام خواهند کرد و اگر لازم باشد ما ورود می‌کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره این که برخی افراد مسن ممکن است از دیگران بخواهند آرا را برایشان بنویسند چه طور باید اعتماد کنند؟، تصریح کرد: قانون مقرر کرده است مردم خودشان آرا را بنویسند و به صندوق بیاندازند، اگر فردی توانایی ندارد باید فرد مورد اطمینان را به شعبه بیاورد، اعتماد خود رای دهنده کفایت می‌کند.

**قانونگذار برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات روش تعیین کرده و ما ناگزیر از اجرای آن هستیم
خبرنگار دیگری از کدخدایی پرسید که طبق اظهارات سخنگوی قوه‌قضائیه ۶۰ نفر از مسئولان مرتکب جرم شده و بعد از انتخابات آنها را مورد تعقیب کیفری قرار می‌دهیم. آیا روحانی نیز جز این افراد است؟ کدخدایی پاسخ داد: گزارشات در قوه قضاییه حتما مستند است و مسئولیت به عهده آنان است، ما از جزئیات اطلاع نداریم در صورت اعلام نظر آنها، این موارد را تاثیر می‌دهیم.
خبرنگاری از کدخدایی پرسید که چطور برخی افراد که چند دوره وزیر بودند، نتوانستند تایید شوند ولی فردی مانند میرسلیم تایید شده است که من بارها به این سوال پاسخ دادم که هدف شورای نگهبان احراز صلاحیت است اگر گزارشی از تخلفات اقداماتی که صلاحیت را مخدوش می کند ارائه شود، موافقان و مخالفان بحث می‌کنند.
وی تاکید کرد: ای کاش ما می‌توانستیم مذاکرات شورای نگهبان را نشر دهیم، گاهی اوقات باید هفت رای یا بیشتر باشد و افرادی ۶ رای می‌آورند و تایید نمی‌شوند. قانونگذار روش تعیین کرده و ما ناگزیر از اجرای آن هستیم.
سخنگوی شورای نگهبان درباره انتقادات ستاد انتخاباتی روحانی از صدا و سیما و جانبداری این سازمان از یک نامزد گفت:اموال عمومی نباید برای یک یا برخی نامزدها باشد، جانب‌داری نباید وجود داشته باشد.
کدخدایی تصریح کرد: انتظار این است که دستگاه‌های عمومی و رسانه‌هایی که به نوعی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، نباید جانبداری کنند.
وی همچنین گفت: اگر گزارشی به دست ما برسد بررسی می‌کنیم، اگر لازم باشد در شورای نگهبان یا از طریق قوه قضاییه بررسی می‌شود، هیچ کسی حق ندارد افترا یا توهین انجام دهد. اگر کسی به او توهین شود یا افترا بزند، قوه‌قضاییه باید بررسی کند زیرا عمل مجرمانه است و اگر نتیجه را به ما اطلاع دهد، ما ترتیب اثر می‌دهیم.
کدخدایی در مورد برخی ها که قصد زیرسوال بردن شورای نگهبان را دارند، گفت:‌ ما نه به جایی شکایت می‌کنیم و نه مراجعه می‌کنیم. مردم می‌فهمند که شورا رفتار قانونی دارد، همین حمایت مردمی کفایت می‌کند و ما اهل شکایت و گله نیستیم.

** شورای نگهبان به وظایف خود عمل می‌کند
خبرنگاری از کدخدایی پرسید که شورای نگهبان چه زمانی به مساله تخریب نامزدها توسط یکدیگر ورود می‌کند، گفت: هرچه قانون تعیین کرده عمل می‌کنیم و شورای نگهبان به وظایف خود عمل می‌کند.
وی در مورد جزییات ۲۰۰مورد تخلفات اعلام شده نیز اظهارکرد: لیست تخلفات موجود است و اگر لازم باشد آن را اعلام می‌کنیم. معمولا گزارش و شکایت‌ها درمورد تبلیغات، استفاده از امکانات عمومی و دخالت مقاماتی است که ممنوع از دخالت هستند. ما گزارش‌ها را به قوه‌قضاییه فرستادیم.
خبرنگاری از کدخدایی پرسید که آیا ممکن است دوباره بعد از نتایج انتخابات کسی رد صلاحیت شود؟
سخنگوی شورای نگهبان نیز تصریح کرد ما می‌توانیم آرزو کنیم که چنین موردی اتفاق نیفتد.
کدخدایی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا شورای نگهبان برنامه‌ای برای تغییر در قانون ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دارد، گفت:‌ ما بارها گفتیم قانون انتخابات مشکل دارد، با وزیر کشور ملاقات داشتم و وی بیان کرد که متن لایحه در حال پیگیری در مجلس است. ان شاءالله در انتخابات آتی این مشکلات نباشد.
وی در پاسخ به سوالی درباره نظارت ناظران خارجی بر انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد: نظارت بر انتخابات ازسوی نهادی بین‌المللی امری توافقی است که معمولا در کشورهایی که مشکلاتی دارند، اتفاق می‌افتد اما از آن‌جا که انتخابات ایران کاملا مردمی است و ازسوی مردم برگزار می‌شود، ضرورتی ندارد. البته ما ابایی از این مسئله نداریم و می‌توانیم حتی تجربیات خود را در اختیار دیگر کشورها هم قرار دهیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره امکان حضور سمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در انتخابات گفت: ما روش‌های قانونی برای این کار داریم و از آن‌جا که انتخابات توسط افراد نظارت می‌شود، قانون این امکان را فراهم کرده که خود نامزدها نمایندگانی را به حوزه‌ها بفرستند با این حال قانون در این رابطه مخالفتی ندارد.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ سوالی درباره انتخاب محل شعب ازسوی نمایندگان کاندیداها بیان کرد: در مورد حضور نمایندگان نامزدها باید گفت که این مسئله برعهده وزارت کشور است و تصمیم‌گیری با آنها است و آن‌چه ما از قانون برداشت می‌کنیم این است که اعضای وزارت کشور باید با هماهنگی شورای نگهبان در این رابطه تصمیم‌گیری کنند.
کدخدایی درباره تخلفات احتمالی تا به امروز گفت: شورای نگهبان از زمانی که تبلیغات آغاز می‌شود تا پایان رای‌گیری محل دریافت شکایت‌ها است.
وی تصریح کرد: این شکایات تا زمانی که مربوط به تخلفات عادی است، طبیعتا باید آن‌را با دوستان‌ در وزارت کشور تبادل کرده وبرای قوه قضائیه ارسال کنیم و تاکنون بیش از ۲۰۰ مورد به قوه قضائیه ارسال شده و تا جایی که اطلاع دارم هیاتی که قوه قضائیه پیش‌بینی کرده به‌سرعت مشغول رسیدگی و تهیه گزارش‌ها است اما این‌که تخلف عمده‌ای صورت بگیرد که در نتیجه تعیین‌کننده باشد، باید بگوییم هنوز موردی به دست ما نرسیده است.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره تبلیغات بدون بی‌حساب و کتاب در فضای مجازی، اظهار داشت: در این رابطه حدود دو سال قبل قانون اصلاح شد و احکام مربوط به فضای حقیقی به فضای مجازی تسری پیدا کرد و تفاوتی میان آن وجود ندارد و اگر تخلفی در فضای مجازی هم صورت بگیرد، قوه قضائیه امکان بررسی پرونده‌های مربوط به تخلفات در فضای مجازی را نیز خواهد داشت.

**شورای نگهبان وقتی صلاحیت فردی را برای ریاست‌جمهوری احراز نکند، ارتباطی به مناصب دیگر ندارد
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره ردصلاحیت روسای جمهوری سابق و حضور آنها در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نخست این که همه روسای جمهوری ردصلاحیت نشدند، دوم این‌که در فضای سیاسی گاهی مسائلی مطرح می‌شود که مورد نظر شورای نگهبان نیست.
کدخدایی ادامه داد: وقتی شورای نگهبان صلاحیت فردی را برای ریاست‌جمهوری احراز نکند، ارتباطی به مناصب دیگر ندارد و اگر برای انتخابات ریاست‌جمهوری کسی تایید صلاحیت شود، مربوط به همان دوره خواهد بود و در مجلس نیز همین طور است. چرا که ممکن است اسنادی ارائه شود که در دوره بعد به گونه‌ای دیگر عمل شود.
وی در پاسخ به سوالی درباره شائبه‌ها درخصوص چینش سه نامزد اصولگرا در مقابل سه نامزد اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا گفت: افراد دیگری هم بودند که تنها یک یا دو رای کم داشتند و اگر این‌گونه بود، طبیعتا شما چنین برداشتی نداشتید.
سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: نگاه شورای نگهبان بر اساس مسائل سیاسی و جناحی نیست و بر اساس قانون و صلاحیت افراد برای آن انتخابات خاص تصمیم می‌گیرد.
کدخدایی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که شورای نگهبان تا چه زمانی قادر به ردصلاحیت نامزدها خواهد بود و آیا امکان این مسئله در حال حاضر هم وجود دارد، گفت: بنابر قانون شورای نگهبان هر گاه مدارکی را دریافت کند که امکان ردصلاحیت نامزدی وجود داشته باشد، امکان ردصلاحیت آنها میسر خواهد بود.
وی ضمن تشکر از اصحاب رسانه گفت: آن‌چه مردم انتظار دارند، انعکاس واقعی اخبار است و ان‌شاءالله مردم روز ۲۹ اردیبهشت به صورت گسترده پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد.
سیام**٩١٢١ **۱۳۳۶ خبرنگار: سمیه لاری**انتشار: مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.