انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51266

14 بازدید1 views

اسماعیل میرفخرایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی #فراسخن، با بیان اینکه در حال حاضر سازمان حفاظت از محیط زیست از مشاوران خوبی بهره مند است، یکی از راهکارهای موثر برای حفظ محیط زیست را آگاهی بخشی هرچه بیشتر به مردم دانست و گفت: دولت یازدهم در این بخش عملکرد مناسبی […]

اسماعیل میرفخرایی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی #فراسخن، با بیان اینکه در حال حاضر سازمان حفاظت از محیط زیست از مشاوران خوبی بهره مند است، یکی از راهکارهای موثر برای حفظ محیط زیست را آگاهی بخشی هرچه بیشتر به مردم دانست و گفت: دولت یازدهم در این بخش عملکرد مناسبی داشته است.
وی با اشاره به این که اخیرا از مناطق مختلف حفاظت محیط زیست ازجمله پناهگاه حیات وحش «موته» در استان اصفهان دیدن داشته است، گفت: در این منطقه که زیستگاه انواع پرندگان و جوندگان به خصوص بهترین زیستگاه و تکثیر آهو در کشورمان به شمار می رود، آهوها در نزدیکی ما همانند حیوان اهلی گذر می کردند و وضعیت مراقبت و رسیدگی به حیوانات این منطقه عالی است.
میرفخرایی همچنین با اشاره به بازدید خود از دره تی در اطراف شهر الیگودر در استان لرستان گفت: در این منطقه از حیوانات منطقه همچون کل و بز به خوبی نگهداری می شود و ما بایستی قدردان محیط بانان زحمت کش این مناطق باشیم.
وی در ادامه اقداماتی نظیر احیای دریاچه ارومیه، حفاظت و جلوگیری از تخریب جنگل ها و و بهبود وضعیت تالاب های کشور و جلب مشارکت مردم در حفاظت از محیط زیست را از جمله مهمترین اقدامات زیست محیطی دولت یازدهم دانست و گفت: این مرهون تلاش های مدیران و مشاوران دلسوز این سازمان است که گاهی حتی مشاهده کرده ام برخی از آنها با دوچرخه رفت و آمد می کنند.
این فعال زیست محیطی در عین حال وضعیت اقتصادی مردم را در حفاظت از محیط زیست بسیار اثرگذار دانست و یادآور شد: مادامی که وضعیت معیشت مردم با مشکل مواجه باشد و این وضع اصلاح نشود، نمی توان جلوی کشتار حیوانات و قطع درختان و تخریب محیط زیست را گرفت و سازمان حفاظت از محیط زیست نیز به تنهایی نمی تواند این وضعیت را سروسامان دهد.

**ضرورت اگاهی بخشی از سوی صدا و سیما
اما میرفخرایی در ادامه با انتقاد از نحوه برخورد رسانه ملی با مسائل زیست محیطی، همچنان جای این رسانه تاثیرگذار در آگاهی بخشی مردم و ارتقای فرهنگ زیست محیطی را با ساخت برنامه های آموزشی و قابل استفاده همچنان خالی دانست.
نخستین سازنده برنامه های علمی در کشور با بیان اینکه، حتی گاهی اوقات از شبکه مستند فیلم هایی از حیوانات پخش می شود که دیدن آن بدآموزی دارد، گفت:مانند فیلمی که چندی پیش با موضوع پلنگ پخش شد و درآن یک بچه گراز را مقابل چشم بینندگان طعمه پلنگ قرار دادند.
وی با تاکید بر اینکه، سازندگان مستندهای زیست محیطی بایستی به مسائل اساسی تری دراین حوزه بپردازند گفت: متاسفانه برخی از آنها با آرتیست بازی و ساختن تصاویری غیر طبیعی و ساختگی به حیوانات آزار می رسانند که دیدن آن بینندگان را آزرده خاطر می سازد.
میرفخرایی افزود: این درحالی است که برای بالابردن آگاهی محیط زیست ضمن اینکه بایستی به مسائل تئوریک نیز پرداخته شود، گفت:اگر هم مستندی قرار است ساخته شود چه خوب که تصاویر آن طبیعی باشد مانند آنچه برخی مستندسازان قوی دنیا تولید می کنند نه اینکه به صورت عمدی یک حیوان زبان بسته را به کشتن بدهند، ضمن اینکه قبح آزار رساندن به حیوانات نیز شکسته می شود.
این فعال زیست محیطی کشورمان در ادامه تاکید کرد: بخش آموزش های زیست محیطی که در اصل بایستی از سوی سازمان صدا و سیما تولید و پخش و حمایت شود بسیار لنگ می زند.
این فعال زیست محیطی در ادامه ضمن تاکید بر این که بایستی برای ارتقای شعور زیست محیطی مردم اقدامات موثرتری از سوی رسانه ها صورت گیرد، اظهارکرد: اگاهی بخشی مردم تاثیر به سزایی در ارتقای فرهنگ زیست محیطی مردم خواهد داشت.
وی دستیابی به رشد اقتصادی بدون آلودگی، تخریب و هزینه های محیط زیستی، حفظ حیات وحش و گونه های طبیعی، احیای رودخانه ها و تالاب ها، ترویج فراگیر آموزش های زیست محیطی از پیش دبستانی تا دانشگاه در راستای تغییر رفتار به نفع محیط زیست، تشویق مشارکت مردم، بخش خصوصی و صنوف، تشکل های غیردولتی را از عمده ترین راهکارهای حفظ محیط زیست برشمرد.
میرفخرایی در ادامه اظهارکرد: به هرحال در دولت یازدهم در خصوص آگاهی بخشی مردم در حفظ محیط زیست و مقابله با صنایع آلاینده اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است و با ادامه کار این دولت است که می توان به ادامه این روند امیدوار بود.
علمی ** ۱۸۳۶ **
خبرنگار: یوسف درویشی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.