انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51364

14 بازدید1 views

روزنامه های صبح امروز محورهای اصلی خود را به موضوع های «میثاق ملی»، «صندوق رأی، قلّک امنیت وپیشرفت»، «مشارکت،کلید تحقق رؤیای توسعه»، «همه برای سربلندی ایران بیایند»، «دعوت بزرگان، هنرمندان و موسیقیدانان از مردم برای شرکت گسترده درانتخابات»، «به خودمان رأی بدهیم»، «چرا رأی بدهیم؟»، «در انتخابات شورای شهر تهران چرخش ایجاد شده است»، «مشارکت […]

روزنامه های صبح امروز محورهای اصلی خود را به موضوع های «میثاق ملی»، «صندوق رأی، قلّک امنیت وپیشرفت»، «مشارکت،کلید تحقق رؤیای توسعه»، «همه برای سربلندی ایران بیایند»، «دعوت بزرگان، هنرمندان و موسیقیدانان از مردم برای شرکت گسترده درانتخابات»، «به خودمان رأی بدهیم»، «چرا رأی بدهیم؟»، «در انتخابات شورای شهر تهران چرخش ایجاد شده است»، «مشارکت مردم عامل تقویت دموکراسی»، «قدرت رئیس‌جمهور آینده در گرو مشارکت سیاسی مردم»، «معیار یک انتخاب خوب چیست؟»، «برخورد تخصصی شورا‌ها با آسیب‌های اجتماعی»، «نکاتی چند در اهمیت مشارکت»، «رای دادن حق شهروندی است»، «فراخوان عمومی برای حضور ملی»، «انتخابات روز جشن ملی است»، «شورای شهر یادتان نرود»، «انتظارات کلانشهرها از شوراها»، «یک رای و سرنوشت کشور»، «فردا؛ مشارکت میلیونی و تجلی مردم سالاری دینی» و «فردا همه می آییم» اختصاص دادند و به انعکاس آنها پرداختند.

** میثاق ملی
روزنامه «وقایع اتفاقیه» با انتخاب عنوان «میثاق ملی»، آورده است: شمارش معکوس روز برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری عدد یک را نشان می‌دهد؛ روزی که سرنوشت ایران تا سال ۱۴۰۰ و شاید سال‌های بعد از آن هم رقم خواهد خورد، از همین‌روست که مشارکت در این دوره بسیار مهم است و بسیاری از مسئولان، نمایندگان و مراجع تقلید و حتی قشرهای مختلف فرهنگی، ورزشی و هنری مردم را ترغیب به مشارکت می‌کنند.

** مشارکت،کلید تحقق رؤیای توسعه
روزنامه «ایران» در یادداشتی به قلم کاظم موسوی بجنوردی و با درج عنوان «مشارکت،کلید تحقق رؤیای توسعه»، می نویسد: فردا انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم برگزار خواهد شد. این انتخابات در شرایط کنونی جهان، برای کشور ما از اهمیت فزاینده‌ای نسبت به دوره‌های پیش برخوردار است. هر چند در عرصه تئوری و نظر گروهی خود را ایرانگرا، اسلامگرا یا جهانی و بین‌المللی می‌دانند؛ اما در عرصه واقعیت، ایران و اسلام و جهان جدای از هم نیستند و هیچ کس نمی‌تواند میان این سه عرصه دیوار و مرز بکشد. بی تردید توسعه ایران بدون وجود این موازنه تحقق نخواهد یافت. امیدوارم مردم ایران این فرصت را بدهند که در چهار سال آینده با اتکا به توان و تخصص موجود، کارناتمام در زمینه‌سازی برای تحقق رؤیای توسعه همه جانبه ایران تمام شود. یقین دارم که تنها رمز توسعه پایدار و بلند مدت ایران تداوم راه اصلاحات و اعتدال است.

** همه برای سربلندی ایران بیایند
روزنامه «ایران» با انتشار عنوان «همه برای سربلندی ایران بیایند»، می نویسد: فردا ۲۹ اردیبهشت، روز تعیین سرنوشت است. جمعه دیگری که در تاریخ پر فراز سیاسی جمهوری اسلامی ایران ماندگار خواهد شد. دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حالی برگزار می‌شود که سیل بیانیه‌ها و فراخوان‌های عمومی برای حضور گسترده مردم پای صندوق‌های رأی صادر شده است. فعالان حوزه سیاسی همچون نخبگان و گروه‌های مرجع در سایر حوزه‌ها مشارکت بیشتر مردم را خواستار شده و هر کدام از زاویه نگاه خود این اهمیت را تحلیل کرده‌اند، اگرچه سلایق مختلف است و تحلیل‌ها متفاوت ،اما همه آنها به یک راه و نتیجه ختم می‌شود؛ ضرورت مشارکت بالا در انتخابات.

** دعوت بزرگان، هنرمندان و موسیقیدانان از مردم برای شرکت گسترده درانتخابات
روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «دعوت بزرگان، هنرمندان و موسیقیدانان از مردم برای شرکت گسترده درانتخابات»، نوشت: انتخابات همواره یکی از مهم‌ترین ارکان مردمسالاری در کشورهای توسعه‌یافته بوده و خواهد بود. ایرانیان در طول تاریخ نقش بی‌بدیلی در فرهنگ بشری ایفا کرده‌اند و اکنون در مجاورت کشورهایی که بیشترشان در آرزوی انتخابات هستند، برای برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا آماده می‌شوند. فردا همه به پای صندوق‌های رای می‌آیند تا در این دوران پرآشوب منطقه‌ای و بین‌المللی از مقام عالی انسان و مردمسالاری دینی صیانت کنند.

** به خودمان رأی بدهیم
روزنامه «ایران» در سرمقاله ای با انتشار عنوان «به خودمان رأی بدهیم» و به قلم عباس عبدی می نویسد: دعوت به مشارکت در انتخابات باید از یک منطق قابل فهم و روشن تبعیت کند. شرکت در انتخابات مثل هر رفتار دیگر انسانی تابع منطق هزینه و فایده است. فرض این است که هر انسانی رفتار خود را براساس مطلوبیت آن انجام می‌دهد. حال باید دید که رأی دادن برای مردم چه هزینه‌ ای و چه نفعی دارد؟ آیا نفع آن بدرستی روشن شده است؟ به نظر من مشکل اصلی ما در ناتوانی نسبت به توضیح یا فهم منافع حاصل از مشارکت در انتخابات است. اگر این نفع تشریح و فهمیده شود، بعید است که افراد چندانی باقی بمانند که خود را از این فعالیت کنار بکشند. پیش از طرح منافع مشارکت باید گفت که خوشبختانه نهاد انتخابات با وجود فراز و فرودهایش در جامعه ایران به نسبت جاافتاده است. دلیل این ادعای من برخی از نظرسنجی‌های انجام شده در این دوره است.

** چرا رأی بدهیم؟
فتح الله آملی در یادداشتی در روزنامه «اطلاعات» با درج عنوان «چرا رأی بدهیم؟»، آورده است: شاید عنوانی که برای یادداشت انتخاب شده کمی‌سؤال برانگیز باشد. چرا که احتمالاً اگر خوانندگان انتظار داشته‌اند که تیتر مطلب می‌بایستی این باشد که همه رأی می‌دهیم. یا همه موظفیم که رأی بدهیم و یا این که بگوئیم چون شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی و ملی و یک حق شهروندی است واجب است که در این عرصه مشارکت داشته باشید. همه این حرف‌ها صحیح است. استدلال این که چرا شرکت در انتخابات نه تنها یک وظیفه شهروندی، ملی و میهنی است بلکه به دلایلی تکلیف شرعی هم هست چندان کار دشواری نیست اما علت انتخاب این عنوان این است که نگارنده اصولاً با پیوند زدن هر چیز به تکلیف و شرع و مقدسات بویژه در امور سیاسی و در عرصه انتخاباتی چندان موافق نیست چرا که شأن مقدسات را والاتر می‌داند که در هر زمینه‌ای بتوان از آن هزینه کرد حتی اگر پیوند مقدسی هم نباشد.

** در انتخابات شورای شهر تهران چرخش ایجاد شده است
روزنامه«شهروند» در مطلبی با عنوان «در انتخابات شورای شهر تهران چرخش ایجاد شده است» به گفت وگو با نسترن صارمی یکی از فعالان شهری پرداخت و نوشت: در این دوره به صورت خرد چرخشی مشاهد می‌کنیم به این شکل که تا به حال همیشه دسته‌جات سیاسی افراد را معرفی می‌کردند اما حالا مردم به دنبال پاسخ دیگری هستند. بعد از اتفاقاتی مانند پلاسکو مردم احساس کردند که باید به دنبال تخصص‌گرایی در شورای شهر باشند، به دنبال آن هم بحث دیگری با این عنوان که «تخصص کافی نیست» مطرح شد. در این راستا تلاش‌هایی هم شده است ولی تا تبدیل‌شدن به گفتار عمومی راه طولانی در پیش دارد. هنوز هم مردم ترجیح می‌دهند به یک لیست رأی بدهند که پشتوانه یک گروه سیاسی را دارد با این تضمین که در گروه سیاسی آزمون خود را پس داده است.

** مشارکت مردم عامل تقویت دموکراسی
روزنامه «آرمان» در یادداشتی به قلم داریوش قنبری و با درج عنوان «مشارکت مردم عامل تقویت دموکراسی»، می نویسد: رکن اصلی دموکراسی عبارت است از مشارکت مردم، و این مشارکت در صحنه انتخابات تجلی پیدا می‌کند و مردم در این صحنه برنامه و اشخاص مورد نظر خود را برمی‌گزینند و بعد از انتخابات نیز این مشارکت و حضور مردم از طریق نظارت‌های همگانی تداوم خواهد یافت. این نظارت‌ها معمولا از طریق رسانه‌ها و احزاب و تشکل‌ها صورت می‌گیرد و به همین دلیل از رسانه‌ها به‌عنوان رکن چهارم مردمسالاری یاد می‌کنند. مردم در زمان انتخابات و با مشارکت مستقیم خود در فرایند سیاسی تاثیرگذار خواهند بود و از طریق مکانیسم‌های خاصی، از رسانه‌ گرفته تا تشکل و احزاب و گروه‌های ذینفوذ بر افراد انتخاب‌شده نظارت می‌کنند.

** قدرت رئیس‌جمهور آینده در گرو مشارکت سیاسی مردم
مصطفی درایتی در یادداشتی در روزنامه «آرمان» با انتشار عنوان «قدرت رئیس‌جمهور آینده در گرو مشارکت سیاسی مردم» نوشت: روز آینده، شاهد انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دوازدهم هستیم. باتوجه به اینکه در یک وضعیت ویژه از مدیریت کشور قرار گرفته‌ایم، نقش مردم برای آن بسیار تعیین‌کننده است. این انتخابات از دو نظر اهمیت ویژه دارد. یکی بعد داخلی و دیگری بعد خارجی آن است. در بعد داخلی، دو نوع مدیریت برای کشور وجود دارد که مردم باید از میان آنها انتخاب کنند و این تصمیم به‌گونه‌ای نیست که تصور کنید هیچ ‌تاثیری در زندگی مردم ندارد. ریاست‌جمهوری از معدود انتخابات‌هایی است که به محض انتخاب، از راس کشور تا عمق روستاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این دو نوع مدیریت، در مناظرات، تبلیغات، روش‌ها، منش‌ها و سابقه ‌کار افراد نمایان شده و حسن‌های خود را به مردم نشان داده است.

** معیار یک انتخاب خوب چیست؟
روزنامه «اعتماد» در سرمقاله ای با عنوان «معیار یک انتخاب خوب چیست؟»، آورده است: برای هر پدیده‌ای می‌توان معیار یا شاخص‌های مناسب در نظر گرفت و کیفیت آن پدیده را براساس آن شاخص‌ها سنجید. شاخص‌های هوای خوب شامل میزان ذرات معلق، وجود گوگرد و مواد سمی، دوده، وجود بنزن و… است و بر این اساس اعلام می‌شود که کیفیت هوا چگونه است. اگر با این روش بخواهیم شاخص مناسبی برای یک انتخابات خوب تعیین کنیم، آن شاخص کدام است؟ برای به دست آوردن این شاخص، ابتدا باید تعریف روشنی از انتخابات داشت. انتخابات یعنی شیوه مسالمت‌آمیز حل اختلافات سیاسی در دسترسی به قدرت که مورد قبول همه مردم و ذی‌نفعان‌ باشد.

** برخورد تخصصی شورا‌ها با آسیب‌های اجتماعی
سعید صفاتیان در یادداشتی در روزنامه «آرمان» با انتشار عنوان برخورد تخصصی شورا‌ها با آسیب‌های اجتماعی»، نوشت: براساس قانون، شورا‌های شهر در حوزه اعتیاد موظف به ارائه خدمات هستند. این سازمان‌ها در زمینه اعتیاد باید با پیشگیری، درمان و حمایت‌های اجتماعی از معتادان خیابانی و ایجاد مراکز متعدد برای اقامت آنها اقدامات لازم را انجام دهند. یکی دیگر از وظایف شورا‌های شهرها این است که مشکلات موجود در شهر را مورد بررسی قرار داده و بر اساس آن به ارائه راهکارهای اجرایی در شهرداری بپردازند. این سازمان باید مشکلات متعدد در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و… را مورد بررسی قرار دهد.

** نکاتی چند در اهمیت مشارکت
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی با درج عنوان «نکاتی چند در اهمیت مشارکت»، می نویسد: انتخابات یکی از شاخص‌های مهم توسعه سیاسی و محملی برای ایفای نقش مردم در حکومت محسوب می‌شود. سال‌ها است در کشور ما بحث تاثیر یا عدم تاثیر شرکت در انتخابات بر پیشبرد مطالبات مدنی و سیاسی و دموکراتیک بخش زیادی از شهروندان و نیروهای تحول‌خواه در جریان است. در دوره‌های مختلف انتخابات نیز شاهد بوده‌ایم که در مواقعی حضور گسترده در راستای پیشبرد این مطالبات صورت گرفته است و در مواقعی نیز شاهد قهر با صندوق و مشارکت پایین بوده‌ایم. در همین راستا باید به نکاتی چند توجه کرد. نابراین مشارکتِ جمعی و گسترده و برنامه‌ریزی شده در انتخابات گامی موثر برای رسیدن به حقوق دموکراتیک و افزایش آنها است که هرگز نباید این حق را از خود سلب کنیم.

** رای دادن حق شهروندی است
روزنامه «آرمان» در گفت وگو با حسین احمدی‌نیاز وکیل دادگستری و با انتخاب عنوان «رای دادن حق شهروندی است»، نوشت: انتخابات با مشارکت بالای مردم ضامن برنامه‌هایی مبتنی بر عقلانیت در توسعه و پیشرفت کشور است. به علاوه رأی دادن یک حق مسلم شهروندی است. رأی دادن در تعیین سرنوشت مردم موثر است و نقش صد‌درصدی دارد. با توجه به شرایط امروز تاثیرگذاری رأی مردم امروز مهم‌تر از همیشه است. به همین دلیل مردم باید به پای صندوق‌های رأی آمده و با رأی خود ضامن بقای ثبات و آرامش ایران و ایرانیان باشند.

** فراخوان عمومی برای حضور ملی
روزنامه «ایران» با درج عنوان «فراخوان عمومی برای حضور ملی»، می نویسد: شمارش معکوس برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازدهم به پایان رسید؛ فردا ایرانیان در سراسر کشور پای صندوق رأی می‌روند تا از بین نامزدهای حاضر در عرصه رقابت، نام گزینه مطلوب خود را روی تعرفه‌های رأی بنویسند. حال چهار نامزد حاضر در صحنه روز جمعه خود را در معرض قضاوت و رأی مردم قرار می‌دهند. پیروز انتخابات ریاست جمهوری امسال تا سال ۱۴۰۰ مسئولیت دستگاه اجرایی کشور را به عهده خواهد گرفت.

** انتخابات روز جشن ملی است
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با انتشار عنوان «انتخابات روز جشن ملی است»، نوشت: فردا روز جشن ملی است. روزی که ملت ایران بار دیگر با انتخابی آگاهانه راه را برای عزت و اعتلای ایران عزیز هموارتر می‌کند. ایام تبلیغات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان رسیده است. تلخی‌ها و شیرینی‌ها و خاطرات زیادی از این ایام در حافظه ملت ایران باقی خواهد ماند. این ایام تمام شد و حالا نوبت وحدت و انسجام ملی است.

** شورای شهر یادتان نرود
روزنامه «ایران» با انتخاب عنوان «شورای شهر یادتان نرود»، آورد: مردم نباید نسبت به محیط شهری و اداره کردن شهرخود بی‌تفاوت باشند، چراکه اگر خواسته عمومی ارتقا نیابد، محقق هم نمی‌شود. بنابراین مردم نه تنها باید درانتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا شرکت کنند که باید اعضای شورا را هم با مشارکت بالا انتخاب کنند و البته کار به همین جا ختم نمی‌شود، مردم باید بعد از اعلام نتایج هم خواسته هایشان را رها نکرده و تا تبدیل شدن به خواسته عمومی پیش بروند. به هرحال شهر تهران هم اکنون با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و وضعیت هم هر روز به مراتب بدتر از روز قبل می‌شود، بنابراین مشارکت مردم می‌تواند سرعت تخریب را کاهش داده، اصلاح کرده و حتی متوقف کند. یقیناً مشارکت مردم روی انتخاب شهردار و اعضای شورای شهر تأثیر زیادی می‌گذارد. شهری که امروز نه هوایی برای تنفس دارد و نه مسیری برای رفت و آمد، نیازمند یک عزم جدی و مشارکت عمومی است تا بتواند مشکلاتش را حل و فصل کند.

** انتظارات کلانشهرها از شوراها
روزنامه «جام جم» در گزارشی با انتشار عنوان «انتظارات کلانشهرها از شوراها»، نوشت: مردم ایران فردا درحالی برای انتخاب رئیس‌جمهور به پای صندوق‌های رأی می‌روند که در کنار آن باید نمایندگان خود را برای شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز انتخاب کنند؛ انتخابی که شاید در کلانشهر تهران و شهرهای بزرگی چون اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز بیش از همه ملموس باشد. آنها اعضای شورای شهرشان را انتخاب می‌کنند تا این اعضا به عنوان کدخداهای شهرهای بزرگ، مشکلات و آسیب‌های اصلی شهرها را برطرف کنند و سطح رفاه اجتماعی شهروندان را بالا ببرند اما این اولویت‌ها چه هستند؟ شناسایی و بررسی این اولویت‌ها پیش از انتخابات از این نظر ضرورت دارد که سبب می‌شود مردم در انتخابشان، کسانی را برگزینند که تخصص و مهارت برطرف کردن چنین آسیب‌هایی را دارند.

** یک رای و سرنوشت کشور
روزنامه «اعتماد» در گزارشی با اشاره به عنوان «یک رای و سرنوشت کشور»، می نویسد: ٢٩ اردیبهشت. روزی که مدت‌هاست شمارش معکوس برای رسیدنش آغاز شده. تنها چند ساعت تا روز موعود باقی‌مانده است. روزی سرنوشت‌ساز که قرار است حضور مردم در آن نقشی تعیین‌کننده ایفا کند. فردا فرصت مشارکت و حضور فراهم است تا برای آینده ایران تصمیمی بزرگ گرفته شود. فردا مردم ایران نقشه راه آینده‌شان را با انتخاب‌شان ترسیم خواهند کرد. نقشه راهی که در بزنگاهی سرنوشت‌ساز با درایت و آگاهی ترسیمش کرده‌اند.

** فردا؛ مشارکت میلیونی و تجلی مردم سالاری دینی
روزنامه «کیهان» در گزارشی با انتخاب عنوان «فردا؛ مشارکت میلیونی و تجلی مردم سالاری دینی»، آورده است: فردا روز سرنوشت‌سازی برای ملت ایران است و مردم با حضور گسترده و یکپارچه خود در پای صندوق‌های رای سرنوشت چهار ساله اجرایی کشور را مشخص می‌کنند. فردا رای مردم در صندوق‌ها قبل از اینکه رای به فرد خاصی باشد در وهله اول «آری» به جمهوری اسلامی و رفراندوم بزرگ نظام اسلامی است. فردا مردم نشان خواهند داد که گوش به فرمان امام و مقتدای خود و برای انجام یک فریضه‌ای الهی و دینی در پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد.

** فردا همه می آییم
روزنامه «جام جم» در گزارشی با شاره به عنوان «فردا همه می آییم»، می نویسد: در آستانه برگزاری انتخابات، مراجع تقلید، علما، شخصیت‌های سیاسی و نهادهای مختلف در سخنرانی‌ها و بیانیه‌هایی، مردم را به حضور گسترده در پای صندوق‌های رای فراخواندند و تاکید کردند: مردم با حضور پرشور و گسترده در انتخابات، امید دشمنان را به یاس تبدیل می‌کنند.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: فاطمه مهدوی **انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۹۱۲۸**۹۱۳۱

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.