انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51379

15 بازدید2 views

«یک رأی، یک آینده»، «اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر»، «به احترام ایران برمی ‌خیزیم»، «ایران ای سرای امید»، «همراه شو عزیز»، «به مردم می ‌گوییم؟»، «ایرانیان خارج از کشور چگونه رأی می ‌دهند»، «وقتی رای ندادن نوعی رای دادن است!»، «حرف آخر با مردم»، «ساعت ‌های نفسگیر حفظ امنیت»، «تقویت وجهه داخلی و خارجی از ایران […]

«یک رأی، یک آینده»، «اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر»، «به احترام ایران برمی ‌خیزیم»، «ایران ای سرای امید»، «همراه شو عزیز»، «به مردم می ‌گوییم؟»، «ایرانیان خارج از کشور چگونه رأی می ‌دهند»، «وقتی رای ندادن نوعی رای دادن است!»، «حرف آخر با مردم»، «ساعت ‌های نفسگیر حفظ امنیت»، «تقویت وجهه داخلی و خارجی از ایران با حضور حداکثری مردم در انتخابات»، «انتخابات، بیم ها و امیدها»، «ایمن ‌سازی کشور از آفت تروریسم با حضور فراگیر در انتخابات» و «یوم‌الله «لا»» محورهای اصلی روزنامه های صبح امروز به شمار می روند.

**یک رأی، یک آینده
حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در یادداشتی با عنوان«یک رای، یک آینده» در روزنامه«شرق» نوشت: فردا باز هم روز انتخاب و مشارکت در دو انتخابات بسیار مهم در کشور است و به‌طورحتم، حتی یک رأی شهروندان در ساختن آینده ایران، مؤثر و مفید خواهد بود. به دلایل بسیاری، رأی فردا بیش از زمان‌های دیگر، در آینده دور و نزدیک ما، خود را نشان خواهد داد. میراث گران‌بهای امام(ره) برای فرهنگ ملت تا سالیان‌سال، صندوق رأی و انتخابات است. امن ‌ترین و آزادترین راه برای اینکه انسان نظر خود را اعلام کند، نوشتن نام نامزد مورد علاقه روی برگه ‌های رأی است.

** اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر
روزنامه«شهروند» در مطلبی با عنوان«اعتماد بیشتر، مشارکت بالاتر» درباره اهمیت مشارکت اجتماعی مردم در انتخابات به گفت وگو با جامعه شناسان و روانشناسان پرداخت و آورد:‌کمتر از ٢۴ ساعت مانده؛ کمتر از ٢۴ ساعت برای شرکت در دوازدهمین دوره ریاست‌ جمهوری. اتفاقی که نوعی از مشارکت اجتماعی افراد برای تعیین سرنوشت شان تلقی می ‌شود. مشارکتی که حالا بیشتر از گذشته هم احساس نیاز می‌شود. نیره توکلی، جامعه ‌شناس، معتقد است که انتخابات ریاست ‌جمهوری، مشارکت اجتماعی در یک امر سیاسی است، یعنی نمی‌توان آن را از معادلات سیاسی جدا کرد: «آن چیزی که اکنون به آن احتیاج داریم، تقویت نهادهای جامعه مدنی است، این اتفاق هم زمانی می‌افتد که نهادهای مدنی مثل تشکلات صنفی، احزاب و اتحادیه مجوز فعالیت داشته باشند، باید زمینه فعالیت اجتماعی افراد ایجاد شود تا اعتماد شکل بگیرد و درنهایت خودش را در قالب مشارکت سیاسی نشان دهد.» احمد بخارایی هم که جامعه‌شناس است، معتقد است که «شرکت‌نکردن در انتخابات امر کارکردنی نیست. بهتر است تمام کسانی که دیدگاهی دارند، در انتخابات شرکت کنند.»

** به احترام ایران برمی‌خیزیم
روزنامه «قانون» در مطلبی با عنوان«به احترام ایران برمی‌خیزیم» به گفت وگو با نمایندگان و شخصیت ‌های سیاسی پرداخت و نوشت: غلامحسین کرباسچی دبیر کل حزب کارگزاران: مردم ما باید با یک همت ملی بحث انتخابات را پر اهمیت بدانند و برای حفظ آن تلاش کنند. همان گونه که در این سال ها شاهد بودیم انتخابات برای نظام جمهوری اسلامی همواره مانند یک جشن بوده است. حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز ایران: مشارکت حداکثری مردم باعث تثبیت امنیت موجود در کشور و حضور مقتدرانه کشور در تعاملات سیاسی در صحنه های بین المللی می شود. در طول تاریخ بارها شاهد این بودیم که مردم با مشارکت در صحنه های سیاسی، فارغ از حواشی پیرامون جناح‌ها و جریانات سیاسی، اصل نظام را مورد تایید قرار دادند. آنچه از نظر سنجی ها می توان برداشت کرد این است که در این دوره نیز مانند دوره های گذشته شاهد یک مشارکت حداکثری خواهیم بود.

**ایران ای سرای امید
روزنامه«آرمان» با درج گزارشی با عنوان«ایران ای سرای امید» آورد: ماراتن نفس‌گیر رقابت ‌های انتخابات ریاست ‌جمهوری، فردا با حضور مردم پای صندوق رأی به خط پایان می رسد. روز جمعه رئیس دولت دوازدهم با رأی مردم انتخاب می‌شود و منتخب اکثریت- هرکس که باشد- رئیس‌ جمهوری همه مردم ایران است. او باید ضمن پیگیری مطالبات اکثریت، حقوق اقلیت را نیز رعایت کرده و تمام توان خویش را صرف اعتلای ایران کند. یک روز مانده به انتخابات و در زمانی که فرصت هر گونه تبلیغات برای انتخابات ریاست‌جمهوری به پایان رسیده است، همه توجهات به دعوت مردم پای صندوق‌های رأی معطوف شد.

** همراه شو عزیز
روزنامه«ابتکار» در سرمقاله ای با عنوان«همراه شو عزیز» که به قلم رضا دهکی نگاشته شد، آورده است: روز انتخابات، روز سرنوشت، روز حماسه سیاسی، روز حماسه ملی؛ جمعه، ۲۹ اردیبهشت ۹۶ را به هر نامی بخوانیم، نمی‌توان اهمیت آن را دست کم گرفت. فرقی نمی‌کند کسی در این روز با رای دادن یا ندادن مشارکت بکند یا نکند؛ در هر حال نتیجه آن برای «حداقل» چهارسال آینده زندگی بسیاری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. مثل هر انتخابات دیگری، برخی از ابتدا کاندیدای خود را برگزیده‌اند و برخی تا روز و لحظه‌های آخر مرددند. برخی بر طبل تحریم انتخابات می‌کوبند و برخی می‌روند تا رای‌های سفید و باطله به صندوق بیندازند. با این حال فرقی نمی‌کند که از کدام دسته باشی؛ نتیجه انتخابات بر زندگی همه‌ شان اثر خواهد گذاشت. برای ایرانی‌های مقیم وطن که دلیل این اثرگذاری واضح و مبرهن است، اما این نتیجه حتی بر زندگی ایرانیان خارج از کشور نیز تاثیرگذار خواهد بود.

**به مردم می‌گوییم؟
رضا زندی در روزنامه«شرق» با درج یادداشتی با عنوان«به مردم می گوییم؟» نوشت:‌ فردا روز انتخاب است و آنکه انتخاب شود، زمام امور اجرائی «بزرگ ‌ترین کشور دارنده ذخایر نفت و گاز دنیا» را برای چهار سال به دست می‌گیرد. «اقتصاد و نفت» اما، در این دوره از انتخابات، مظلوم بودند. عربستان سعودی سهام یکی از بزرگ‌ترین پالایشگاه آمریکا را می‌خرد تا نفت بیشتری به این کشور صادر کند. فضای انتخابات را همه درک می‌کنند اما، شاید در این دوره وعده ‌های عوام‌ فریبانه زیاد شنیده‌ایم. «اقتصاد و نفت»، در این دوره از انتخابات مظلوم بودند.

** ایرانیان خارج از کشور چگونه رأی می‌دهند
روزنامه«شرق» در گزارشی با عنوان«ایرانیان خارج از کشور چگونه رای می دهند» آورده است: ایرانیان خارج از کشور در ١٠٢ کشور می‌توانند رأی دهند و اماکن دیپلماتیک ایران با استقرار صندوق‌های رأی، امکان اخذ رأی ایرانیان ساکن این کشورها را فراهم می‌کنند. به گفته معاون کنسولی، پارلمانی و امور ایرانیان خارج از کشور دوازدهمین دوره انتخابات ریاست ‌جمهوری هم‌زمان با ایران در ۱۰۲ کشور و ۱۳۲ نمایندگی ایران در خارج از کشور برگزار می ‌شود. تعداد شعب اخذ رأی در خارج از کشور به ۳۱۰ شعبه افزایش پیدا کرده ‌است.

** وقتی رای ندادن نوعی رای دادن است!
روزنامه«ابتکار» با انتخاب گزارشی با عنوان«وقتی رای ندادن نوعی رای دادن است!» نوشت: همواره در آستانه انتخابات، افراد یا اقشاری سخن از تحریم انتخابات به میان آورده و هر کدام نیز دلایل خاصی را مطرح می‌کنند؛ برخی سازوکار انتخابات را نپذیرفته و معتقدند نبود کاندیداتوری آزاد و وجود نظارت استصوابی گواهی بر آن است که نباید به پای صندوق ‌های رای بیایند. از سوی دیگر عده‌ای نظام را قبول ندارند. بسیاری از این افراد تابعیت کشورهای دیگر را داشته و از خارج گود به تحریم انتخابات دامن می‌زنند تا شاید از این طریق به خواست خود برسند، اما با توجه به میانگین مشارکت در ایران که در این دوره از انتخابات تا ۷۰درصد تخمین زده شد، این نوع از تحریم یا اعتراض مدنی نمودی پیدا نخواهد کرد. از این میان هستند آنهایی که عدم مشارکت در انتخابات را نمود یک اعتراض مدنی و یا فعالیت اجتماعی می‌دانند. با این حال باید این نکته را مدنظر گرفت که در انتخاب میان دو کاندیدا، حتی اگر با دیدگاه‌ های سیاسی این افراد زاویه داشته باشیم، نباید کتمان کرد که سیاست ‌های اقتصادی و اجتماعی آنها متفاوت بوده و قطعا حضور یک نفر بر دیگری ارجحیت خواهد داشت؛ سیاست‌های آنها قادر است تا حد زیادی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد. آنجا که وضعیت موجود در کشور اقتضا می‌کند به یک راه و منش فکری رای دهیم، این مهم اهمیت ویژه پیدا خواهد کرد که بهتر است از ایده ‌آل‌ ها صرف‌نظر کرده و واقعیت‌ های موجود را بپذیریم، شاید این گامی موثر باشد در راه رسیدن به ایده ‌آل ‌ها.

** حرف آخر با مردم
سعید لیلاز در روزنامه «آفتاب یزد» با درج یادداشتی با عنوان «حرف آخر با مردم» نوشت: حرف آخر من این است که مکانیزم و ماشین انتخابات و ساز و کار آن در ایران هنوز کار می‌کند، این ماشین هنوز جواب می‌دهد و تا وقتی این مکانیزم کار می‌کند ما باید در انتخابات شرکت کنیم. درحال حاضر نیز رقابت بر سر گذشته و آینده است. مردم یا گذشته را باید انتخاب کنند یا آینده‌ را. برای همین اگرچه به تمام کسانی که به خاطر ناراحتی از شرایط نمی خواهند در انتخابات شرکت کنند حق می‌دهم و قبول دارم که آنها دلگیر هستند و مطالبات‌ شان پاسخ داده نشده است؛ من می‌دانم که ملت ایران تحت چه فشاری هستند. آن چه که مردم ایران حس می‌کنند سعید لیلاز آن را بهتر از هر کس دیگر تئوریزه می ‌کند، من ملت را درک می‌کنم. ولی ما راهی به جز مشارکت در فرآیند انتخابات نداریم چون این ماشین (انتخابات) تا وقتی کار می‌کند می‌توان به اصلاح مسیر در چارچوب نظام امیدوار بود.

** ساعت ‌های نفسگیر حفظ امنیت
روزنامه«شهروند» با درج گزارشی با عنوان«ساعت ‌های نفسگیر حفظ امنیت» آورده است:‌ یک‌ ماه فعالیت تبلیغاتی نامزدهای ریاست‌ جمهوری و حامیان آنها در ستادهای تبلیغاتی از ساعت ۱۲ دیشب به پایان رسید. بلندگو ها برچیده شد و مردم به خانه ‌های خود رفتند تا پس از یک روز آرامش، رأی‌گیری آغاز شود. اما درست در روزهایی که هیاهوی تبلیغات به پایان می‌رسد و کار نفسگیر جمع کثیری ازحامیان نامزدها تمام می‌شود، خیابان‌ها دراختیار گروهی دیگر قرار می‌گیرد؛ ماموران ناجا که وظیفه دارند امنیت شهر در روزهای پایان تبلیغات و آغاز رأی‌ گیری را به عهده بگیرند. از دیروز ماموران یگان امداد نیروی انتظامی درمیدان‌ های مهم شهرهای بزرگ مستقر شدند و امیدوارند که این روزها به سرعت و با آرامش طی شود تا به روزهای عادی کارهای خود برگردند. روایت این ماموران از شب‌ و روزهای منتهی به انتخابات چیست و آنها این روزها را چگونه می‌گذرانند؟

** تقویت وجهه داخلی و خارجی از ایران با حضور حداکثری مردم در انتخابات
روزنامه«نوآوران» در مطلبی با عنوان«تقویت وجهه داخلی و خارجی از ایران با حضور حداکثری مردم در انتخابات» درباره وجوه مختلف ضرورت مشارکت مردم در انتخابات به گفت وگو با کارشناسان سیاسی پرداخت و آورد: محمود صادقی، نماینده و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی: همزیستی مسالمت آمیز بین اقلیت ‌های قومی موجود در کشور ما نیز بر این اصل دلالت می‌کند. ابوالقاسم رئوفیان، دبیرکل حزب ایران زمین و فعال سیاسی اصولگرا می گوید؛ حضور بانشاط پای صندوق‌ های رأی، معادلات منطقه، همچون معادلات میان ایران و جهان را بیش از پیش به سود ما تغییر خواهد داد. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که همه جریانات سیاسی باید در راستای منویات رهبر انقلاب حرکت کنند، می گوید: مقام معظم رهبری همواره بر مشارکت گسترده و همگانی در انتخابات تأکید کرده اند. او با بیان این که مشارکت حداکثری فارغ از گرایش های سیاسی به نفع نظام است، افزود: مشارکت حداکثری زمینه ساز یک حماسه سیاسی بوده و انتخابات یکی از مهم‌ترین و حساس‌ ترین زمینه ‌ها برای سنجش میزان حضور مردم به شمار می آید.

** انتخابات، بیم ها و امیدها
روزنامه«رسالت» با درج سرمقاله ای با عنوان«انتخابات، بیم ها و امیدها» نوشت:‌ فضای عمومی کشور کاملا تحت تأثیرتبلیغات انتخاباتی قرار گرفته و در همه جا بحث انتخابات گرم است. مناظره ها تأثیر بسیار خوبی در گرم کردن فضای انتخاباتی داشته و با وجود برخی خسارات معنوی، در مجموع آگاهی بخشی و حساسیت آفرینی بالایی را در داخل کشور و بازتاب بسیار مثبتی را برای جمهوری اسلامی در سطح جهان ایجاد کرده است. افکار عمومی در همه سطوح در حال بررسی برای تشخیص اصلح است و این بررسی رشد آفرین است. حالا دیگر همه می دانند همانگونه که اصل شرکت در انتخابات یک تکلیف شرعی است، انتخاب اصلح نیز یک تکلیف شرعی است و نباید آن را ساده انگاشت.انتخابات در حقیقت صحنه تعیین سرنوشت برای یک ملت مسلمان شیعه است. صحنه ای برای تعیین سرنوشت ایران اسلامی ما است.

** ایمن ‌سازی کشور از آفت تروریسم با حضور فراگیر در انتخابات
فیروز نعیم محبوبی در سرمقاله ای با عنوان«ایمن‌ سازی کشور از آفت تروریسم با حضور فراگیر در انتخابات» در روزنامه«نوآوران» آورد: «اگر مدافعان حرم نبودند، باید الان در کرمانشاه و همدان می‌جنگیدیم.« جمله فوق از بیانات مقام معظم رهبری‌ست. به عبارتی اگر درایت نمی‌کردیم، هم‌اکنون – حداقل – در فاصله ٣٢٠ کیلومتری پایتخت، نیروهای نظامی ما در حال جنگی تمام‌عیار و سرنوشت‌ساز با دشمن بودند. به لحاظ سوق ‌الجیشی در این بعد مسافت، تهران شهر اصلی پشت جبهه محسوب می‌شد. یقیناً مهم‌ترین بعد فرامرزی انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌ جمهوری، مشروعیت بخشی تام به نظام سیاسی کشور در مقابله با تروریسم منطقه و آن تعداد از کشورهایی‌ست که آرزویشان – آن ‌چنان که در سوریه و عراق رخ داد – ایجاد چنددستگی و اختلاف در کشورمان و در نتیجه تضعیف جمهوری اسلامی ‌ست تا دیر یا زود سازوکار یورش به سرزمین ‌مان را مهیا سازند. اما عقل سلیم در این خصوص حکم به درایت و دوراندیشی هر یک از ما چه در داخل کشور و چه در هر گوشه از جهان صادر می‌کند و این فرمان در برهه تاریخی امروز، حضور حداکثری در پای صندوق ‌های آرا در فردا (جمعه ٢٩ اردیبهشت ماه) است .فراموش نکنیم که با توجه به جمیع شرایط خوب و بدی که بر زندگی هر یک از ما و خانواده‌ هایمان جاری و حاکم است، هیچ چیز مهم ‌تر و حیاتی‌تر از حفظ امنیت و سلامت کشورمان در برابر تروریسم افسار گسیخته منطقه وجود ندارد. شما چیز دیگری سراغ دارید!؟ برنده اصلی ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

** یوم ‌الله «لا»
روزنامه«وطن امروز» با درج یادداشتی با عنوان«یوم ‌الله «لا»» که به قلم حسین قدیانی نگاشته شد، آورده است: فردا باز هم روز انتخابات است! آدینه دیگری! و انتخابات دیگری! و ان‌شاءالله حماسه دیگری! فردا ملت نستوه ایران، با همین دستان خود برگه‌های رای را درون صندوق انتخابات می‌اندازد تا با هر رای، سپری بسازد جلوی امنیت کشور! امنیت اما حکایت«چشم» است! چشم را اگر صحیح و سالم می‌خواهیم، لاجرم باید دست را سپر دیدگان خود کنیم! به لطف و یاری خداوند منان، نیز به عنایت حضرت صاحب ‌الزمان عجل ‌الله تعالی فرجه‌الشریف، فردا ملت شهیدپرور ایران، با هر رای خود، حفاظتی تماشایی از امنیت مملکت می‌کند! قدرمسلم، ایران عزیز ما برخلاف همه کشورهای همسایه، برخوردار از نعمت گران‌ قدر امنیت است! پاسداری از این امنیت، اگر برای رزمنده مدافع حرم، گام نهادن در وادی معرکه است تا دشمن، اصلا و اساسا قادر نباشد قدوم نحس خود را نزدیک خاک پاک وطن کند، برای من و خیل کثیری از شما مخاطبان همیشه همراه، حضور باشکوه در یوم ‌الله انتخابات است!

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مریم همتی**انتشار دهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**۹۱۱۷**۹۱۳۱

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.