انسان باش تا جاودانه زندگی کنی !

کد خبر : 51394

21 بازدید2 views

سید مصطفی هاشمی طبا روز چهارشنبه در برنامه پاسخ هر نامزد به سه کارشناس شبکه ۴ سیما اظهار کرد: درباره ساده زیستی و مقابله با اشرافی گری باید گفت ، بیش از اینکه این دو به دارایی های انسان و مالکیت های او مربوط شود، یک خو و انگیزه است، هر اندازه انسان از درون […]

سید مصطفی هاشمی طبا روز چهارشنبه در برنامه پاسخ هر نامزد به سه کارشناس شبکه ۴ سیما اظهار کرد: درباره ساده زیستی و مقابله با اشرافی گری باید گفت ، بیش از اینکه این دو به دارایی های انسان و مالکیت های او مربوط شود، یک خو و انگیزه است، هر اندازه انسان از درون قدرتمند و ارتباطش با معنویت بیشتر باشد ، تسلیح و قوی شده و خیلی به ظواهر و روش زندگی اشرافی گری روی نمی آورد؛ هرچند انسان باید در یک حدی آراسته باشد.
وی ادامه داد: اینکه انسان همیشه حسرت طور دیگری از زندگی را داشته باشد، شخصیت او را به خطر می اندازد، من تاحدودی از این دام نجات یافته ام و زندگی و روش من تا حدودی متعادل است ، متاسفانه برخی مواقع از ساده زیستی افراد ایراد گرفته می شود و انتظار می رود ، الگوهای متفاوت را انتخاب کند که این مساله درجامعه کمابیش وجود دارد.

** دانشگاه ها از لحاظ کفایت علمی وضع خوبی ندارند
این نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه های خود برای تولید علم و پرورش عالمان توضیح داد: فضای موجود در رفتارها ، پرسش ها و پاسخ ها و ارتباطات کشورتعیین کننده است، اگر بخواهیم بگوییم دولت در این باره چه می تواند بکند، باید گفت دولت می تواند عالمان را گرامی بدارد ، هر چند موضوع فراتر از این است ، موضوع یک امر تربیتی است .
هاشمی طبا گفت: جامعه باید به علما و دانشمندان خود احترام بگذارد نه اینکه فقط امتیاز خاصی برای آنها قائل شوند ، زیرا عالمان در جامعه موثرند،‌ در برخی از سخنرانی ها و نوشته ها شاهدیم که گفته می شود، همه دانشمندان و جامعه شناسان دارای اندیشه های غربی و ضاله هستند که این خاطر آنها را آزرده می کند و یا در رسانه ها به هنرمندان اسائه ادب می شود.
وی با بیان اینکه فضای علمی با فضای علم زده تفاوت دارد، اظهار کرد: الان دانشگاه ها از لحاظ کفایت علمی خیلی خوب نیست و فارغ التحصیلان به درجات علمی خوبی نرسیدند. وقتی پزشکی با نمرده ۱۰ قبول می شود، این دیگر پزشک نیست بنابراین دانشگاه ها باید در زمینه علمی سخت گیری کرده و اعتماد جامعه را به عالمان جلب کنند تا احساس نشود که عالمان بی عمل و بی دانش هستند.
این نامزد انتخابات بر نقش دانشگاه ها به عنوان مراکز پروش انسان تاکید کرد و گفت که باید بسیار در آنجا سخت گیری شود؛ دانشگاه کانون علم به معنای واقعی باشد.
هاشمی طبا گفت: اکنون تعداد دانشجویان دکترا در حدی است که استاد راهنما ندارند، این ها اشکالات موجود است. خود مراکز علمی و دانشگاه ها باید حد و حدود خود را حفظ کنند.

** همزیستی مدبرانه و ممانعت از تحریک در سیاست خارجی
وی درباره راهبردهای عملیاتی خود در مقابله با تهدید های آمریکا توضیح داد: نمی توانیم یک موجود درنده خو را هدایت کنیم، باید با افرادی که در مقابل ما هستند، به یک سازش و همزیستی عاقلانه و مدبرانه برسیم، ایجاد برخی از نیروهای بزرگ در دنیا از طریق زور و قلدری و نسل کشی بوده اما ما هم باید در این زمینه عاقل باشیم، بعنوان مسلمان که فرهنگ دیرین و کهن داریم باید بفهمیم روابط خود را چگونه تنظیم کنیم .
هاشمی طبا با اشاره به حمله حزب بعث عراق به ایران ادامه داد: در این مورد چاره ای جز دفاع نداشتیم هرچند در حالت عادی می توان روابط را تنظیم کرد و سنت ائمه را سرلوحه کار خود قرار دهیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر زیربار زور نرفتن افزود:‌ در مواقعی که مجبور به دفاع هستیم باید در برابر ظلم مقاومت کنیم به همان نحوی که رزمندگان اسلام در مقابل دشمن ایستادند و خون خود را فدای کشور کردند، این یک جریان طبیعی در تاریخ است اما در عین حال باید از تحریک و رفتار ناعاقلانه و ناخوشایند خودداری کنیم.

** تولید و ارزش افزوده در درجه اول اهمیت است
هاشمی طبا درباره تامین مسکن نیازمندان و محرومان نیز گفت: در همه اقتصادهای دنیا ، مساله تولید و ارزش افزوده و تولید ناخلاص داخلی در درجه اول است، اصولا در جامعه گفته می شود، وقتی این تامین شود، مسکن هم تامین می شود، مساله ما دردرجه اول ، محرومان ،‌در راه ماندگان، معلولان و افرادی است که به صورت خاص دارای مشکلات اساسی هستند.
وی با تاکید بر دراولویت قرار دادن افراد یاد شده ، یادآور شد: در دهک های پایین اگر امکان کار پیدا شود، باید ابتدا کار ایجاد شود و برای محرومان، معلولان یک زندگی حداقلی را تامین کرد.
وی با بیان اینکه مسکن در بعضی مواقع حیات بخش است، خاطر نشان کرد: بازسازی روستاها که خشت و گلی و درمعرض زلزله است، باید انجام شود با کمک به آنها ، نه اینکه همه زندگی آنها را تامین کنیم بلکه داشتن یک حداقل از سرپناه در برابر حوادث غیر مترقبه که این نیز با وام و کمکهای دیگر امکان پذیر است.

** ثابت نگه داشتن قدرت خرید مردم اشتباه است
هاشمی طبا گفت: این ادعا که بشود قدرت خرید مردم را ثابت نگه داشت، درست نیست در زمینه مسکن در دوسال اخیر تورم نداشتیم در عین حال بسته به اینکه مصرف یک خانوار چقدر است ، تورم داریم بنابراین حکم مشخصی را نمی توان راند اما اصولا تورم امر پسندیده ای نیست در صورت رونق و افزایش درآمد خالص جامعه به خنثی کردن تورم کمک می شود اما اینکه اعتقاد داشته باشیم، همه آدم ها به صورت یکسان از این موضوع بهره برداری می کنند ممکن نیست از این رو تا جای لازم باید تورم کنترل شود .
وی ادامه داد: باید تولید ناخالص یک کشور رشد داشته باشد تا بتوان به اندازه قابل توجهی تورم را کنترل کرد. این مساله هم به استعداد آدم ها و تنظیم سبک زندگی و انعطاف آنها در برخورد اقتصادی با جامعه بستگی دارد.

**ایران دچار یک بیماری داخلی است
هاشمی طبا درباره برنامه های خود برای رفع بیکاری گفت: اول باید سراغ مساله مملکت رفت بعد بیکاری ،اگر در جهت مصالح مملکت گام برداریم تا حد زیادی برای بیکاران شغل ایجاد می شود ، در این مقطع زمانی اقلیم و سرزمین به خطر افتاده، همانطور که رزمندگان توانستند، مرزهای کشور را از هجوم دشمن حفط کنند و وحدت کشور حفظ شد، وظیفه داریم امروز در داخل کشور ایران را حفظ کنیم زیرا ایران دچار یک بیماری داخلی است.
وی با بیان اینکه برای مشکلات داخلی و لاعلاج نمی توان کاری کرد ، افزود: آبهای زیر زمینی و جنگل ها و منابع زیر زمینی در حال نابودی است و زیست مردم به خطر افتاده اگر ما میهن را نجات ندهیم ،‌خود به خطر خواهیم افتاد ، بسیج عمومی و برنامه ریزی شده برای حفظ ایران نیاز است.
این نامزد انتخابات با بیان اینکه این کار به نیروی لازم نیاز دارد ، ادامه داد: برای اصلاح کشاورزی که تاثیر مستقیمی بر حفظ محیط زیست دارد، مدرنیزه کردن آن و تطبیق با شرایط جهانی نیروهای جدید لازم است پس فراهم کردن اشتغال عین اصلاح وضع کشور است.
به گفته وی، بیکاری مشکل اصلی کشور است اما رفع بیکاری همراه با رفع مشکلات دیگر کشور باید باشد.

** رفع بیکاری از طریق توسعه گردشگری
هاشمی طبا با تاکید بر رسیدگی به افراد ناتوان، محروم و معلول گفت: پیگیری اقتصاد مقاومتی، تولید و خدماتی در این اقتصاد وجود دارد، اما دستور العمل های آن بسیار جامع و کامل است و هر یک از بندهای اقتصاد مقاومتی نیاز به نقشه راه دارد ، بنابراین اگر به اقتصاد مقاومتی توجه کنیم که شامل تولید و صادرات است ،‌ به خدمات و گردشگری خواهیم رسید که در نهایت رفع بیکاری را از طریق آن می توان پاسخ داد.
وی با بیان اینکه چهار میلیون بیکار داریم که حدود یک میلیون نیز هر سال به آن اضافه می شود بر تقویت مساله گردشگری به صورت اساسی تاکید کرد.

** انعطاف پذیرم اما تابع فصل الخطاب
هاشمی طبا درباره توانمندی های یک رییس جمهوری در زمینه تعامل بین قوا و بکار گرفتن همه ظرفیت های ملی درپیشرفت کشور توضیح داد: آدم انعطاف پذیری هستم و نرمخو، کسی را تحریک و ایجاد تضاد نمی کنم، البته این بستگی به طرفهای مقابل هم دارد،‌. آدم ها معمولا اهل همفکری هستند و استدلال ها را می پذیرند هرچند در کشور فصل الخطاب داریم که باید از آن تمکین کنیم و آن تدابیر مقام معظم رهبری است .

** تک نرخی کردن ارز بهانه ای برای گران کردن آن است
این نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه های خود برای ارزشمند سازی پول ملی به عنوان یکی از مولفه های اقتصاد گفت: سالهاست موضوع تک نرخی کردن ارز مطرح است ، این بهانه تک نرخی کردن دستاویز کردن برای گران کردن آن است، هر اندازه نرخ ارز را می خواهیم به نرخ بازار نزدیک کنیم، نرخ بازار خود را بالا می کشد بنابراین این دستاویز است که درآمد دولت زیاد شود.
وی با بیان اینکه یکی از راه های درآمدهای دولت ،‌فروش ارز به قیمت بالاست، افزود: مجلس امسال ۳۵ هزار میلیاد دلار تومان به بودجه عمرانی دولت اضافه کرد که باید دولت این را از جایی تامین کند.
به گفته هاشمی طبا ، وقتی حجم دولت بزرگ می شود دولت هم چاره ای ندارد که این مساله رابه نوعی ردیف کند، پس پول ملی تضعیف و افزایش حجم نقدینگی و رشد تورم نیز در پی آن خواهد آمد از این رو چاره ای جز قبول دو نرخی کردن و تامین مایحتاج مردم با نرخ ثابت ارز دولتی نداریم .

** دولت نمی تواند مرتب حقوق معلمان را افزایش دهد
هاشمی طبا درباره راهکارهای خود برای افزایش منزلت اجتماعی معلمان گفت: برخی مواقع معلمان می گویند، درآمد ما از دلالان و تاجران کمتر است، من هم گفته ام که بروید تاجر شوید، هر شغلی یک امکاناتی دارد ، دولت نمی تواند مرتب حقوق ها را افزایش دهد، ممکن است یک دلال کالا که شغل آنها هم محترم است، ماهی ۲۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد، نمی توان گفت درآمد معلمان هم ۲۰ میلیون تومان شود.
وی اضافه کرد:‌ برخی معلمان و یا هر قشر دیگر احساس می کنند چون حقوق کمتری می گیرند، منزلت آنها کمتر است، در حالیکه معلمی شغل انبیا است، مردم نسبت به این قشر بی تفاوت نیستند بنابراین اول باید دید تعریف ما از منزلت چیست، حقوق بیشتر از این را دولت نمی تواند بپردازد.
به گفته هاشمی طبا، منزلت اجتماعی معلمان به خود آنها بستگی دارد ، وقتی گفته می شود معلمی شغل پیامبران است، این قشر نمی توانند در ناز و نعمت و اشرافیت زندگی کنند هرچند باید قبول کنند شخصیت بالایی دارند و وقتی با بچه های مردم سرو کار دارند، همین به منزلت آنها می افزاید، معلمان با نسلی سر و کاردارند که ادب و دانش خود را به آنها منتقل میکنند.

** اولین شعار من حفظ ایران است
هاشمی طبا درباره شعارهای انتخاباتی خود گفت: باید دید نیازهای واقعی جامعه چیست ، از هر شاغلی اگر بپرسید نیاز جامعه چیست، به خود برگشت می دهد مثلا یک راننده نیازش لاستیک خوب و بنزین ارزان است، .شعارم این است که اول باید ایران را داشته باشیم در حالیکه اکنون ایران را مانند یک کالای مصرفی استفاده می کنیم ، نیاز جامعه اکنون این است که کشور را از درون از دست ندهیم .
وی با بیان اینکه اولین شعار من حفظ ایران است، ادامه داد: میهن را اگر بدوشیم ، نفت آن را استخراج کنیم، درختها راببریم و ـبها را آلوده کنیم ، کشور را یکبار مصرف می کنیم در حالیکه باید آن را تغذیه کرد. بنابراین شعارمن اول حفظ ایران و بعد رسیدگی به محرومان ‌با قطع یارانه های عمومی است.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آگاهی بخشی، استقلال و حیات کشور مهم است، اضافه کرد: باید افراد بی بضاعت و محروم را از طریق کمیته امداد و سازمان بهزیستی شناسایی و حداقل زندگی را برایشان تامین کرد هرچند پرداختن به اقتصاد مقاومتی شعار دیگر من است که دستور العمل ان باید نوشته شود.
به گفته وی، باید دراین زمینه تخصیص اعتبار شود و مردم هم بدانند که پایان هر دشواری آسانی است.
هاشمی طبا اظهار کرد: سالهاست علمایی مثل شهید مطهری و شهید بهشتی می گفتند، تساوی شعار مارکسیست ها و عدالت شعار ماست ، از این رو باید یارانه فقط به افراد مستحقق داده شود.

**نهضت تصفیه آب در کشور جاری شود
*هاشمی طبا درباره راهکارهای مدیریت منابع آبی و کاهش مشکلات کم آبی هم گفت: باید کشاورزی و آبیاری های غرقابی را کاملا مهار کنیم، حدود ۸۵درصد آب کشور در کشاورزی مصرف می شود ، در شهرهای موضوع فاضلاب را باید مورد توجه قرار دهیم، مساله ای مهم که آب را به چرخه بر می گرداند.
وی با تاکید بر راه اندازی نهضت تصفیه آب در کشور، گفت: باید سرمایه گذاری در این زمینه کرد و آن را به بخش خصوصی واگذار کرد ، زیرا از این طریق می توان آب برای کشاورزی تولید و ازتبخیر آبها جلوگیری کرد.
هاشمی طبا درباره راهکارهای مقابله با اعتیاد و پیشگیری از عوارض ناشی ازآن افزود: دو سوم اعتیادها به خاطر بیکاری است ، اگر فردی دارای شغل و خانواده باشد، کمتر به این بیماری مبتلا خواهیم شد ، باید به تربیت به صورتی که ملکه وجود انسان ها شود، توجه کرد، در حالیکه بیشتر تربیت به نصیحت کردن تبدیل شده است.
وی با تاکید بر اینکه افراد باید مهارت نه گفتن را بلد باشند، اضافه کرد: بسیاری از افراد فکر می کنند، همرنگ جماعت شدن شخصیت آور است، مبارزه با این مساله باید به شدت ادامه یابد، معنی ندارد این جریان توزیع ادامه داشته باشد از این رو باید با تدبیر در این باره عمل و باندها را شناسایی کرد.
به گفته این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، بد شانسی ایران این است که در همسایگی کشور هایی قرار دارد که کشت خشخاش در آن ها رو به افزایش است هر چند مواد مخدر صنعتی از کشورهای غربی وارد می شود .

** اصل تحریم اثر گذاری آن است
**هاشمی طبا درباره تحریم های جدید آمریکا و راهکارهای مقابله دولت وی با این تحریم گفت: مطابق آنچه در ابتدای تحریم ها اتفاق افتاد، نخواهد بود ، نمی شود آنها ما را تحریم کنند و ما بگوییم تحریم ها اثر ندارد و ماشین های لوکس وارد کنیم و ارز را صرف هزینه های بیهوده کنیم، اصل تحریم این است که اثر بگذارد، تظاهر به عدم تاثیر تحریم ها باعث اتلاف منابع می شود.
وی ادامه داد: هر چه بیشتر به نیروهای داخلی توجه وکمتر ارز را خارج کنیم مثل زمان جنگ که نفت ۷ دلار بود و روزی ۵۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کردیم، در مقابل تحریم ها باید خودمان را مسلح کنیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره بیلان کاری دستگاه ها در دولت احتمالی وی به صورت برخط نیز توضیح داد: برخی چیزها قانون دارد ولی شعارهایی درباره آن داده می شود، آنچه در دولت نجام می شود، توسط دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور رصد می شود ، این طور نیست که با خط آنلاین همه چیز آنلاین باشد ، فعلا که قانون نگفته هر سندی که دردولت صادر و هر قراردادی که دردولت امضا می شود ،‌به اطلاع عموم مردم برسد. از این رو باید دید قانون چه می گوید، برخی شعارها گاهی مواقع به آنارشیسم می انجامد، اینکه دولت همه کارهایش آنلاین باشد، اشتباه است .
وی درباره سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش گفت: ۱۲ سال دردولت بودم وزرای خوبی هم در آن بودند، افرادی متعهد، متخصص و علاقه مند ، در این مدت ندیدم، وزیر آموزش و پرورشی یک مساله آموزشی و پرورشی را مطرح کند، این افراد تمام تلاش خود را برای افزایش حقوق معلمان انجام دادند البته انچه نوشته شده، خوب است، برخی از آنها امکان اجرایی شدن ندارند، آنچه که توجه نمی شود مساله تربیت و پرورش در آموزش و پرورش است.
هاشمی طبا افزود: مناسک مذهبی خوب است اما معنایش تربیت نیست از این رو باید انسان تربیتش ملکه شود پس با گفتن و نصیحت کردن این مساله درست نمی شود.

فراهنگ**۱۸۸۰* ۱۸۲۳ خبرنگار : پروین اروجی * انتشار: طاهره نبی اللهی

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبیر:
info@farasokhan.irتماس بی واسطه با مسئولین

نظرات بسته شده است.